ΣΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΚΛΟΙΟ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΕΝ ΟΨΕΙ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
Σήμερα η ανάληψη της Προεδρίας της Ε.Ε. από την Ελλάδα
Με την κοινή σύσκεψη του Κολλεγίου των Επιτρόπων και του Υπουργικού Συμβουλίου άρχισε επισήμως σήμερα, η ελληνική προεδρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί το μεσημέρι στο Ζάππειο Μέγαρο, ενώ θα ακολουθήσει γεύμα εργασίας και συνεδριάσεις των ομάδων εργασίας υπουργών και επιτρόπων.
Ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς αναμένεται να έχει συναντήσεις με τον πρόεδρο της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο και τον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Χέρμαν Βαν Ρόμπεϊ. Αμέσως μετά οι κ. Σαμαράς και Μπαρόζο θα κάνουν δηλώσεις.
Το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί η επίσημη τελετή έναρξης στο Μέγαρο Μουσικής παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Κάρολου Παπούλια. Στην τελετή θα απευθύνουν χαιρετισμό οι κ. Μπαρόζο και Ρόμπεϊ.
Εν τω μεταξύ, την ικανοποίησή του για τις προετοιμασίες εν όψει των αυριανών εγκαινίων εξέφρασε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Εξωτερικών Ευάγγελος Βενιζέλος, μετά την επιθεώρηση των χώρων του Ζαππείου.
«Χαίρομαι γιατί η εικόνα του Ζαππείου είναι εξαιρετική. Τεχνικά είμαστε απολύτως έτοιμοι για τα αυριανά επίσημα εγκαίνια της ελληνικής προεδρίας», δήλωσε.
Ο κ. Βενιζέλος τόνισε ότι το πρώτο εξάμηνο του 2014 είναι εξαιρετικά κρίσιμο για την Ευρώπη εν όψει των ευρωεκλογών, αλλά και για την Ελλάδα γιατί, όπως είπε, είναι πραγματικά το εξάμηνο της αλλαγής.
Ο επικεφαλής της αντιπροσωπείας της Ε.Ε. στην Ελλάδα Πάνος Καρβούνης δήλωσε ότι «Η άφιξη στην Αθήνα του συνόλου των επιτρόπων της Ε.Ε. με επικεφαλής τον πρόεδρο Μπαρόζο έχει ιδιαίτερα ουσιαστικό και συμβολικό χαρακτήρα, αφού με την παρουσία του το ανώτερο εκτελεστικό όργανο της Ευρωπαϊκής Ένωσης αναγνωρίζει τις σημαντικές θυσίες του ελληνικού λαού προκειμένου να ξεπεράσει η χώρα την πρωτοφανή κρίση».
«Η Ελλάδα έχει τώρα την ευκαιρία να ενισχύσει τους αγώνες των πολιτών της, απαντώντας με μια επιτυχημένη διεξαγωγή της Ευρωπαϊκής Προεδρίας στις όποιες υπερβολές και εκ των προτέρων αρνητικές τοποθετήσεις λαμβάνει από μερίδα των ξένων μέσων ενημέρωσης», πρόσθεσε.
Η κυβέρνηση αποσκοπεί σε μία επιτυχημένη προεδρία που θα ενισχύσει περαιτέρω το κύρος της χώρας στο εξωτερικό. Ο Πρωθυπουργός έχει δηλώσει ότι «Θα είναι μία προεδρία ελπίδας για την Ευρώπη και ότι η χώρα μας αναλαμβάνει με θετικές προοπτικές και έχοντας πετύχει το πρωτογενές πλεόνασμα το 2013».
Το Μαξίμου έχει καταρτίσει σφικτό πρόγραμμα εργασιών, με λιτό -μόλις 50 εκατομμυρίων ευρώ- προϋπολογισμό. Κατά το τρέχον εξάμηνο θα διοργανωθούν 14 άτυπα συμβούλια υπουργών, εκ των οποίων τα 13 θα γίνουν στο Ζάππειο Μέγαρο.
Η ελληνική προεδρία έχει θέσει τέσσερις βασικές προτεραιότητες: την ανάπτυξη και την απασχόληση, την εμβάθυνση της Οικονομικής και Νομισματικής Ένωσης (ΟΝΕ), την αποτελεσματική διαχείριση της παράνομης μετανάστευσης και την προώθηση της θαλάσσιας πολιτικής.
Δρακόντεια τα μέτρα ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ.
Παράλληλα, «απόρθητο φρούριο» θα θυμίζει το Ζάππειο από σήμερα και για τους επόμενους έξι μήνες, λόγω της ανάληψης της προεδρίας της Ε.Ε. από την Ελλάδα.
Περισσότεροι από 2.000 αστυνομικοί όλων των ειδικοτήτων (ΜΑΤ, ΔΙΑΣ, ΔΕΛΤΑ, Κρατική Ασφάλεια, ΕΚΑΜ, Αντιτρομοκρατική) θα επιφορτιστούν κατά τη διάρκεια του εξαμήνου με την ασφάλεια του Ζαππείου, όπου θα χτυπά η «καρδιά» της Προεδρίας.
Για την καλύτερη εποπτεία – ασφάλεια μάλιστα, έχει δημιουργηθεί Αστυνομικό Τμήμα Ζαππείου, το οποίο στελεχώνουν 150 αστυνομικοί ειδικά εκπαιδευμένοι στην ασφάλεια χώρων, ενώ ειδικά κλιμάκια της ΕΥΠ και της Αντιτρομοκρατικής θα βρίσκονται επί 24ώρου βάσεως σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.
Επί ποδός θα βρίσκεται και ομάδα κρούσης των ΕΚΑΜ, με ειδική εκπαίδευση σε σενάρια ομηρίας – απαγωγής, που θα εποπτεύουν καθημερινά τον χώρο, όπου θα βρίσκονται οι ευρωπαίοι ηγέτες.
Παράλληλα, ελεύθεροι σκοπευτές θα είναι ακροβολισμένοι σε κτίρια-«κλειδιά» γύρω από το Ζάππειο, ενώ ελικόπτερα της αστυνομίας θα πραγματοποιούν χαμηλές πτήσεις πάνω από την ευρύτερη περιοχή, ώστε να επιβλέπουν τις μετακινήσεις των ηγετών, τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας που τυχόν να πραγματοποιηθούν και να ενημερώνουν το Κέντρο Επιχειρήσεων της ΕΛ.ΑΣ.
Αυστηρά θα είναι και τα μέτρα της Τροχαίας. Σε ισχύ θα τεθούν κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου της Αθήνας από σήμερα το μεσημέρι, όπου θα πραγματοποιηθεί η τελετή έναρξης της Ελληνικής Προεδρίας του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, παρουσία του προέδρου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου.
Συγκεκριμένα δεν θα επιτρέπεται η στάση και η στάθμευση των οχημάτων κατά τις ώρες 00.01΄έως 24.00΄ στην Λ. Β. Σοφίας, στο τμήμα της μεταξύ των οδών Ζαχάρωφ και Β. Αλεξάνδρου και σε κάθετες οδούς τους.
Απαγόρευση συναθροίσεων στην Αθήνα
Τέλος με απόφαση της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής απαγορεύονται οι συγκεντρώσεις σήμερα στην Αθήνα, λόγω των υψηλών προσκεκλημένων που αναμένονται για την επίσημη τελετή έναρξης της ελληνικής προεδρίας της Ε.Ε.
Η απαγόρευση θα τεθεί σε ισχύ από τις 06:00 έως τις 24:00, και αφορά στους εξής δρόμους:
– (α) στην περιοχή της Πόλεως Αθηνών που περικλείεται από τις οδούς – Λεωφόρους: Αθηνάς (από τη συμβολή της με την Πλατεία Ομονοίας, εξαιρουμένων των χώρων της Πλατείας Ομονοίας), δεξιά Ερμού (μέχρι Αγίων Ασωμάτων), πεζόδρομος από συμβολή Ερμού και Αγίων Ασωμάτων μέχρι Αποστόλου Παύλου, αριστερά Αποστόλου Παύλου μέχρι Ροβέρτου Γκάλλι, Ροβέρτου Γκάλλι, Χατζηχρήστου, Βούρβαχη, αριστερά Παρασκευοπούλου, δεξιά Καρέα, αριστερά Υμηττού, Ούλωφ Πάλμε, αριστερά Στρατάρχου Παπάγου, δεξιά Παπαδιαμαντοπούλου, αριστερά Θηβών, Φειδιππίδου, Λ. Αλεξάνδρας, αριστερά Χ. Τρικούπη, δεξιά Ακαδημίας, αριστερά Θεμιστοκλέους, δεξιά Πανεπιστημίου, αριστερά Αιόλου, δεξιά Σταδίου μέχρι τη συμβολή της με την Πλατεία Ομονοίας, ως και κατά μήκος των τμημάτων των ανωτέρω οδών που αποτελούν τα όρια της εν λόγω περιοχής.
– (β) στο τμήμα της Αττικής Οδού από το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος» έως τον κόμβο της Περιφερειακής Υμηττού με τη Λ. Κατεχάκη, στο τμήμα της Λ. Κατεχάκη από την έξοδο της Περιφερειακής Υμηττού έως τη συμβολή της με τη Λ. Μεσογείων, στη Λ. Μεσογείων από τη συμβολή της με τη Λ. Κατεχάκη έως τη συμβολή της με την οδό Φειδιππίδου και σε βάθος ακτίνας εκατό -100- μέτρων, ένθεν και ένθεν προαναφερόμενων τμημάτων οδών (Αττική Οδός – Λ. Κατεχάκη – Λ. Μεσογείων), ως και επί των γεφυρών, ανισόπεδων κόμβων, διαβάσεων που υφίστανται κατά μήκος αυτών και
– (γ) στους χώρους του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος».