Μια ανάσα από το να υποτάξει και τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Φωστήρα έφτασε ο Ερμής μέσα στα Ζωνιανά όμως η… τύχη-ατυχία και το δοκάρι από το χτύπημα πέναλτι του Νίκου Κατσικοκέρη, έμελλε να κρατήσει το ματς στη «λευκή» ισοπαλία (0-0).
Σε μια παγωμένη από το ψύχος ατμόσφαιρα στο γήπεδο των Ζωνιανών, κράτησε τις ομάδες μακριά από το γκολ, ωστόσο αμφότεροι οι αντίπαλοι, μετά το τέλος του αγώνα, έμειναν «ζεστοί» μα κυρίως ζωντανοί για το στόχο που έχει θέσει ο καθένας εξ αρχής της χρονιάς.
Για το μεν Φωστήρα, αυτός ο βαθμός ίσως αποδειχθεί «χρυσάφι» από τη στιγμή που μονάχα η Τριγλία κέρδισε σ’ αυτή την αγωνιστική, ο δε Ερμής, με τον συγκεκριμένο πόντο και σε συνδυασμό με την ήττα του Αστέρα Βάρης από τον Ιωνικό (1-0) πήρε με «βραχεία κεφαλή» διαφορά από τη διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού.
Η συνέχεια είναι δύσκολη αλλά ο Ερμής διατηρείται σε υψηλά επίπεδα αγωνιστικής φόρμας.
Νίκη με ανατροπή για την Επισκοπή
Η έτερη εκπρόσωπος του Ρεθύμνου στη Γ’ Εθνική, κατόρθωσε και πήρε μια τεράστιας βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής σημασίας νίκη μέσα στο Νέο Ηράκλειο με σκορ 1-2.
Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι οι Ρεθεμνιώτες πέτυχαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ (0-1). Ο Γεωργιάδης πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα, ενώ στους σκόρερ βρέθηκε και ο νεοαποκτηθείς Βούλγαρος επιθετικός Σίσκοφ. Η Επισκοπή έχει πολύ δρόμο να διανύσει, ωστόσο αυτή η νίκη την κρατά στη ζωή.
Στα άλλα ματς, σημαντικές ήταν οι νίκες του ΟΦΗ με 4-0 τον Εθνικό υπό το βλέμμα του Νίκου Νιόμπλια καθώς και αυτές των Κεραυνού Γλυφάδας και Ατρομήτου Πειραιά που ανέβασαν τον συντελεστή δυσκολίας για την παραμονή.
Αναλυτικά…
Κι όμως είναι ακόμα εδώ!
ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΜΕ 1-2 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΣΤΟ ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδεικνύεται η Επισκοπή, η οποία στο πρώτο από τα 15 ματς που έχει μπροστά της, φρόντισε να συνδυάσει μια μεστή εμφάνιση με το δεύτερο νικηφόρο αποτέλεσμα στη σεζόν! Η ρεθεμνιώτικη ομάδα κρατιέται στη ζωή χάρη στη δική της μεγάλη προσπάθεια για τον αγώνα επιβίωσης στη Γ’ Εθνική, αφού κατόρθωσε να νικήσει και μάλιστα με ανατροπή, 1-2 μέσα στο Νέο Ηράκλειο!
Την πιο κατάλληλη στιγμή ήρθε αυτή η πολύ καλή εμφάνιση για να σβήσει για λίγο την απογοήτευση που είχε διαγραφεί στα πρόσωπα των παικτών! Το γράφουμε εδώ και πολύ καιρό ότι, η Επισκοπή δεν αξίζει να βρίσκεται σ’ αυτή τη δεινή θέση, αφού οι εμφανίσεις της αδικούσαν την όλη προσπάθειά της. Έστω και τώρα, στην έναρξη του β’ γύρου, αχνοφαίνονται τα σημάδια ζωής μια και είναι η πρώτη φορά μετά από 40 μέρες που οι «γυπαετοί» θρέφουν τις πληγές τους και αποσπώνται από την τελευταία θέση.
Βέβαια, για να νιώσουν δυνατοί και να πετάξουν και πάλι ψηλά, θα πρέπει να κάνουν μια τιτάνια προσπάθεια γιατί η παραμονή απέχει 13 βαθμούς!
Οι τρεις Βούλγαροι με τα δώρα…
Αγωνιστικά πάντως, το πρώτο σημάδι αισιοδοξίας ήταν η παρουσία των τριών Βούλγαρων που έδειξαν πως μπήκαν απευθείας στο πετσί του ρόλου τους! Ο Ιβάνοφ είχε πολλά τρεξίματα φτιάχνοντας το δεύτερο τέρμα, ο Σίσκοφ, πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ από ανάλογη δημιουργία του Σάββα Γεωργιάδη, ενώ ο Μπάτζεφ, αν και έδειχνε βαρύς από ένα σημείο κι έπειτα, απέδειξε ότι με την εμπειρία του, μπορεί να οδηγήσει την Επισκοπή σε ανάλογες νίκες.
Φυσικά όλα αυτά πήγασαν από το γεγονός ότι στην Επισκοπή, ακόμη κι αν τα μαθηματικά δεν βγαίνουν και με τόση ευκολία, το πιστεύουν ότι η ομάδα μπορεί να σωθεί γιατί πολύ απλά, πείθει με τις εμφανίσεις της (καθ όλο αυτό το διάστημα που δεν μπορούσε να καρπωθεί βαθμούς).
Το γεγονός ότι αυτή η νίκη ήρθε με ανατροπή δείχνει πολλά. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και το άλλο… Οι «Επισκοπιανοί» ανέβηκαν με 18αδα παικτών αλλά ο Νίκος Κωτσοβός είχε 16 επιλογές καθώς, ο Ζότο αποκλείστηκε (δηλώθηκαν τέσσερις ξένοι, οι Μπάτζεφ, Σίσκοφ, Ιβάνοφ και Μπάτσι) ενώ ο Μέμος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής λόγω του ότι το δελτίο του δεν ήταν ακόμη έτοιμο!
Κακή αρχή – αίσιο τέλος
Αφού λοιπόν πέρασε ένα «μουδιασμένο» α’ 15λεπτο όπου οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κατάφεραν και προηγήθηκαν στο 21′.
Ήταν η προσπάθεια του Νταβαρίνου να βγάλει μια μπαλιά, όμως το χέρι του Λένγκα ανέκοψε την πορεία της μπάλας. Ο κ. Κορδολαίμης υπέδειξε την άσπρη βούλα και ο Αλεξίου που ήταν ψύχραιμος, νίκησε τον Γεωργίου κάνοντας το 1-0.
Στο σημείο αυτό θα πρέπει τονίσουμε ότι ήταν η 6η φορά στο πρωτάθλημα που η Επισκοπή στήθηκε στα 9μ.
Απευθείας, ο προπονητής των Ρεθεμνιωτών, άλλαξε το σύστημα σε 3-5-2 με τους αμυντικούς Παπαδήμα, Πάτα και Λένγκα να μένουν πίσω προωθώντας τον Γεωργιάδη στα χαφ. Το αποτέλεσμα έκανε άμεσα την εμφάνισή του.
Ο δραστήριος Σίσκοφ του β’ ημιχρόνου
Ο Σίσκοφ που ήταν πολύ κινητικός εντός κι εκτός περιοχής, είχε καλό σουτ στο 35′ και ο Ιβάνοφ άλλο ένα στο 42′. Όσο για την επανάληψη, αυτή ανήκε ολοκληρωτικά στην Επισκοπή!
Στο 61′ από κάθετη μπαλιά του Γεωργιάδη, ο επερχόμενος Σίσκοφ με απευθείας πλασέ, πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα Μακρυωνίτη και ισοφάρισε σε 1-1.
Ακόμη πιο ωραίο όμως ήταν το δεύτερο γκολ. Στο 78′ ο Ιβάνοφ βρήκε υπέροχα τον Γεωργιάδη κι εκείνος, αφού τρίπλαρε δύο αντιπάλους του μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε έξοχα τον αντίπαλο πορτιέρο!
Η επιθετική πρωτοβουλία της Επισκοπής συνεχίστηκε με τον Γιάννη Ντινιωτάκη στο 82′ που σούταρε μέσα από την περιοχή λίγο άουτ. Στο 85′ μάλιστα λίγο έλειψε να γίνει το 1-3 όμως ο Σίσκοφ με το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε τράνταξε το κάθετο δοκάρι.
Στο 90′ ο Μανωλακάκης από μπαλιά του Ιβάνοφ, βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Μακρυωνίτη, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ.
Δίχως προβλήματα η διαιτησία του κ. Κορδολαίμη και των βοηθών του κ.κ. Κρέτσιμου, Πλάκα, όλοι από τη Δυτική Αττική.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μαυρομάτης): Μακρυωνίτης, Μέρτκολα (70′ Σπυριδάκης), Κατσούλης, Παπαδόπουλος, Τζανέτος, Σπανός, Αλεξίου, Ρεντζής, Καλιαμπάκας, Νταβαρίνος, Μάμαλος.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κωτσοβός): Γεωργίου, Παπαδήμας, Γεωργιάδης (79′ Χαλκιαδάκης), Λένγκα, Πάτας, Μπάτζεφ, Ιβάνοφ, Μπάτσι, Γούλας (89′ Μανωλακάκης), Σίσκοφ (85′ Φοβάκης), Ντινιωτάκης.