Ο Σύλλογος «Ελπίδα» τιμά συμπαραστάτες του
Το μήνυμα της αγάπης, της αλληλεγγύης και της προσφοράς μετέφεραν με την παρουσία τους στην Ογκολογική Παίδων «Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη-Ελπίδα» οι εκπρόσωποι του Αθλητικού ομίλου «Κορωνίς Κοιλάδας junior», οι εκπρόσωποι του Ομίλου Φίλων της Ελληνικής Αστυνομίας και ο δικηγόρος και επιστημονικός σύμβουλος στο υπουργείο Υγείας, Βαγγέλης Αυγουλάς.
Η Πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων Παιδιών με καρκίνο «Ελπίδα», Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, ήταν εκεί για να τους υποδεχτεί και να τους ευχαριστήσει από καρδιάς για τη συμπαράστασή τους στα άρρωστα παιδιά και τις οικογένειές τους.
Απευθυνόμενη στον κύριο Αυγουλά η κυρία Βαρδινογιάννη είπε μεταξύ άλλων: «…Η επίσκεψή σου μας τιμά ιδιαίτερα και πραγματικά με συγκινεί καθώς θέλησες να γνωρίσεις από κοντά το έργο μας. Αισθάνομαι πολύ υπερήφανη για σένα καθώς οι σπουδές σου στη Νομική και η βαθιά σου ευαισθησία σε έχουν οδηγήσει σε μια επιτυχημένη πορεία και σε ολοένα και πιο σημαντικές αποστολές, όπως η τωρινή σου ως επιστημονικού συμβούλου στο υπουργείο Υγείας. Βρίσκεσαι όμως κοντά μας από πολύ νωρίτερα. Ένα χρόνο πριν, στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου, στον αγώνα που διοργάνωσαν οι Ολυμπιονίκες μας με τους Παλαίμαχους Καλαθοσφαιριστές και τον αφιέρωσαν στην εκστρατεία μας για τους εθελοντές δότες μυελού των οστών, ήσουν εκεί και οι δρόμοι μας συναντήθηκαν σε μία τόσο συμβολική στιγμή. Δεν το ξεχνώ ποτέ! Σε υποδεχόμαστε λοιπόν ως καλό μας φίλο και σημαντικό σύμμαχο στον αγώνα μας και παίρνουμε κουράγιο από την δική σου δύναμη και αγωνιστικότητα…».
Ο κύριος Αυγουλάς συγκινημένος την ευχαρίστησε λέγοντας: «Παρόλο που εμείς οι δικηγόροι φημιζόμαστε για την ευφράδεια του λόγου μας, αυτή τη στιγμή μου είναι δύσκολο να βρω λόγια να σας ευχαριστήσω για τη μεγάλη τιμή που μου κάνετε και για την θερμότατη υποδοχή σας. Είμαι 26 χρονών και δεν νομίζω ότι αξίζω όλα αυτά τα καλά σας λόγια. Γεννήθηκα με 100% απώλεια όρασης, αλλά αγωνίστηκα και σπούδασα για να προσφέρω στην πατρίδα μου. Το έργο σας είναι ένας φάρος που φωτίζει όλη την κοινωνία και φτάνει και σε μένα τον ίδιο».
Εν συνεχεία η κ. Βαρδινογιάννη υποδεχόμενη τον πρόεδρο του Ομίλου Φίλων Ελληνικής Αστυνομίας, Γιάννη Μαθιουδάκη και τον αντιπρόεδρο, Χαράλαμπο Παντελιά, τους ευχαρίστησε θερμά για την επίσκεψή τους και υπογράμμισε ότι η παρουσία τους στην Ογκολογική Μονάδα και η επιθυμία τους να στηρίξουν την προσπάθεια του Συλλόγου «Ελπίδα,» εκφράζει τη βαθιά τους ευαισθησία και την ανθρωπιστική τους συνείδηση. «Ο Όμιλος Φίλων Ελληνικής Αστυνομίας Δυτικής Αττικής», ανέφερε μεταξύ άλλων η κυρία Βαρδινογιάννη, «τίμησε πρόσφατα τον Σύλλογό μας στην πρωτοχρονιάτικη εκδήλωσή του στις 18 Ιανουαρίου και έστειλε μήνυμα αλληλεγγύης στα παιδιά που πάσχουν από καρκίνο. Παράλληλα θελήσατε να ενισχύσετε τις προσπάθειές μας με συμβολική δωρεά που μας δίνει ακόμα μεγαλύτερη δύναμη να συνεχίσουμε το έργο μας, γνωρίζοντας ότι έχουμε στο πλευρό μας νέους συμμάχους και καινούργιους φίλους που συστρατεύτηκαν στο πλευρό μας μέσα από την πρωτοβουλία σας. Εκ μέρους των μελών και των παιδιών της «Ελπίδας» θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά και να ευχηθώ κάθε επιτυχία στο δικό σας έργο που στηρίζει την Ελληνική Αστυνομία, η οποία μάχεται καθημερινά για την ασφάλεια ολόκληρης της κοινωνίας μας».
Ο κ. Μαθιουδάκης την ευχαρίστησε για την τιμή που τους έκανε να τους υποδεχτεί στην Ογκολογική Μονάδα και δήλωσε για άλλη μια φορά ότι ο Όμιλος Φίλων Ελληνικής Αστυνομίας, αναγνωρίζοντας το σημαντικό κοινωνικό έργο της «Ελπίδας» θα βρίσκεται πάντα στο πλευρό της.
Θερμή και συγκινητική ήταν και η υποδοχή που η κ. Βαρδινογιάννη επιφύλαξε στον πρόεδρο του Αθλητικού Ομίλου «Κορωνίς Κοιλάδας junior», Νίκο Πίτσα, τον γενικό αρχηγό Κώστα Φλώρη, τον προπονητή Σάββα Γκίκα και το μέλος Ανδρέα Μπεκατώρο. «Στα πρόσωπά σας», είπε η κυρία Βαρδινογιάννη, βλέπουμε καλούς φίλους και νέους συμμάχους στον αγώνα μας και αυτό μας δίνει ακόμα μεγαλύτερη δύναμη και ενθάρρυνση μπροστά στο δύσκολο έργο μας. Με συγκινεί βαθιά που ως συμπατριώτες μου από την Ερμιόνη βρίσκεστε σήμερα εδώ εκπροσωπώντας την παιδική ομάδα του Αθλητικού Ομίλου «Κορωνίς Κοιλάδας», του φυτωρίου μελλοντικών αθλητών της πατρίδας μας που διαπαιδαγωγείτε με τις αρχές του εθελοντισμού και της κοινωνικής προσφοράς. Το παράδειγμά σας να στηρίξετε την «ΕΛΠΙΔΑ» αποτελεί για τα παιδιά της ομάδας σας μάθημα αλληλεγγύης και δίνει στον αθλητισμό τον ανθρωπιστικό προσανατολισμό που τον συνδέει με τον πολιτισμό.
Σας ευχαριστώ που μας μεταφέρετε σήμερα το μήνυμα της αλληλεγγύης από τους μικρούς σας αθλητές στους μικρούς μας ασθενείς».
Ο κ. Πίτσας αφού ευχαρίστησε την κυρία Βαρδινογιάννη για τα καλά της λόγια και τη θερμή υποδοχή, της πρόσφερε λουλούδια, και της έδωσε μια χειροποίητη κάρτα με ευχές που της έστειλαν τα παιδιά της ομάδας, καθώς και ένα συμβολικό χρηματικό ποσό που συγκέντρωσαν από τη λαχειοφόρο αγορά που οργάνωσαν την Πρωτοχρονιά.
Ο Σύλλογος «Ελπίδα», ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για την πολύτιμη στήριξη στο έργο του, απένειμε στον κ. Αυγουλά, στους δύο Ομίλους και στους εκπροσώπους τους, την τιμητική πλακέτα του Συλλόγου.
(Από αριστερά) Γιάννης Μαθιουδάκης, Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, Χαράλαμπος Παντελιάς
(Από αριστερά) Κώστας Φλώρης, Νίκος Πίτσας, Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, Ανδρέας Μπεκατώρος, Σάββας Γκίκας