«Εμπλοκή» παρουσιάστηκε ξανά στο έργο κατασκευής του κλειστού γυμναστηρίου στα Περιβόλια, το οποίο πριν καλά καλά ξεκινήσει σταμάτησε. Ειδικότερα, πριν είκοσι περίπου μέρες και αφού ξεπεράστηκαν μετά από σχεδόν δυο χρόνια οι συμπληγάδες που αφορούσαν στην οικοδομική άδεια και το ξεκαθάρισμα του ιδιοκτησιακού καθεστώτος, πραγματοποιήθηκε από τον εργολάβο η πρόχειρη διάνοιξη του δρόμου, που οδηγεί στο οικόπεδο που έχει σχεδιαστεί να κατασκευαστεί το γυμναστήριο. Η διάνοιξη όμως του δρόμου έγινε με μοναδικό στόχο να υπάρχει χώρος επαρκής για να εξυπηρετούνται τα μηχανήματα του εργολάβου, που μέχρι πρότινος δεν χωρούσαν -ενώ το έργο της διάνοιξης δεν περιλαμβάνεται στις συμβατικές υποχρεώσεις της εργολαβίας αυτής. Η πρόχειρη διάνοιξη του δρόμου που συνοδεύεται από μεγάλη ποσότητα σκόνης προκάλεσε άμεσα αντιδράσεις της ξενοδοχειακής μονάδας που γειτνιάζει με το δρόμο αυτό. Τα παράπονα είναι έντονα τόσο από τον ιδιοκτήτη όσο και από τους πελάτες του και απευθύνθηκε επειγόντως στον Δήμο ζητώντας άμεσα μια λύση, ώστε η όχληση που δημιουργείται στην επιχείρησή του να λάβει τέλος το συντομότερο δυνατό, καταστώντας σαφές ότι δεν είναι δυνατό καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν να επικρατεί χάος, με τα σύννεφα σκόνης που φτάνουν στο χώρο της πισίνας και στα μπαλκόνια του ξενοδοχείου.
Αποτέλεσμα ήταν με εντολή της υπηρεσίας του Δήμου να σταματήσουν οι εργασίες και η δημοτική αρχή καλείται να βρει άμεσα μια αποτελεσματική λύση. Το βέβαιο είναι ότι αφενός σε καμία περίπτωση δεν επιθυμεί να σταματήσει το έργο και να ξεκινήσει μετά τη λήξη της τουριστικής περιόδου λόγω του ότι έχει ήδη χαθεί αρκετός χρόνος και αφετέρου δεν μπορεί να υποσχεθεί την άμεση ολοκλήρωση του έργου της διάνοιξης του δρόμου με δεδομένο ότι το συγκεκριμένο έργο δεν περιλαμβάνεται στη σύμβαση του αναδόχου του κλειστού, που σημαίνει ότι δεν έχει καμία υποχρέωση να προχωρήσει στην περάτωσή του.
Ερωτώμενος σχετικά από τα «Ρ.Ν.» ο επιβλέπων του έργου εκ μέρους του Δήμου, Μανόλης Πενθερουδάκης, τόνισε πως στις αρχές της εβδομάδας σε συνεργασία με τον δήμαρχο θα αναζητήσουν την καλύτερη δυνατή λύση, ώστε και η όχληση στην επιχείρηση να περιοριστεί και το έργο να μπορέσει να εξελιχθεί. Χαρακτηριστικά, μεταξύ άλλων ανέφερε: «Αναζητούμε την καλύτερη δυνατή λύση για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα που δημιουργείται. Έγινε μια διάνοιξη σε ένα επίπεδο του δρόμου, είναι ένας χωματόδρομος που οδηγεί στο οικόπεδο που θα χτιστεί το γήπεδο -δεν μπορεί όμως να παραμείνει έτσι καθ’ όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού, γιατί δημιουργεί πολλή σκόνη και ενοχλεί το ξενοδοχείο. Ο εργολάβος του κλειστού έχει δικαίωμα να διανοίξει τον δρόμο για να μπορούν να έχουν πρόσβαση τα μηχανήματά του, όχι όμως και να αποκαταστήσει τον δρόμο και να κάνει ασφαλτόστρωση, γιατί αυτός είναι έξω από το οικόπεδο και δεν περιλαμβάνεται στις συμβατικές του υποχρεώσεις. Είπαμε στον εργολάβο να σταματήσει λόγω των διαμαρτυριών που έχουμε από την επιχείρηση, αντιλαμβανόμαστε το πρόβλημα που δημιουργείται και σε συνεργασία με τον δήμαρχο, τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και την προϊσταμένη της Τεχνικής Υπηρεσίας θα δούμε τι μπορεί να γίνει στις αρχές της εβδομάδας».
Υπενθυμίζεται ότι το έργο αφορά ένα σύγχρονο Κλειστό Γυμναστήριο Πετοσφαίρισης (βόλεϊ), καλαθοσφαίρισης (μπάσκετ) και άλλων συναφών αθλημάτων, στα Περιβόλια Ρεθύμνου, σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του Δήμου, συνολικής έκτασης 3.400 τ.μ. Θα κατασκευαστεί εντός δημοτικού οικοπέδου περίπου 3.500 m2 και το συνολικό εμβαδό του νέου γυμναστηρίου προβλέπεται να είναι 1.339 m2. Το κτίριο θα είναι μεταλλικό και μονώροφο και βασίζεται σε σχέδια πρότυπου κλειστού γυμναστηρίου της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Θα περιλαμβάνει δύο τμήματα, το κυρίως γυμναστήριο και την περιοχή αποδυτηρίων. Θα είναι εφοδιασμένο με σύγχρονες εγκαταστάσεις και θα είναι και κλιματιζόμενο. Με το έργο προβλέπεται και η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του γυμναστηρίου, ο οποίος θα έχει και 12 θέσεις στάθμευσης οχημάτων.
Ο χρόνος εκτέλεσής του σύμφωνα με τη μελέτη, είναι οι 14 μήνες από την ημέρα της Δημοπράτησης, ενώ ο συνολικός προϋπολογισμός του ανέρχεται στο 1.5 εκ. ευρώ.
Προχωρούν οι εργασίες στη Κουρμούλη
Εν τω μεταξύ σε εξέλιξη βρίσκεται το έργο ανάπλασης στην οδό Κουρμούλη, το οποίο μάλιστα ήταν το μοναδικό έργο του Νομού το οποίο μετά τη διαδικασία της κλήρωσης επιλέχθηκε για να «υποστεί» έλεγχο από εκπροσώπους του αρμόδιου υπουργείου, οι οποίοι έκαναν αυτοψία στο εργοτάξιο προκειμένου να ελέγξουν τόσο την ποιότητα του έργου όσο και την εξέλιξή του. Ο έλεγχος πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τρίτη και Τετάρτη και σύμφωνα με τον επιβλέποντα εργολάβο του Δήμου όλα εξελίχθηκαν ομαλά. Συμφώνα με τον ίδιο έχει ήδη ολοκληρωθεί το 80% του έργου, ενώ σε ενάμιση μήνα θα γίνει η ασφαλτόστρωση από το ύψος του Δημοτικού Κήπου μέχρι και τη διασταύρωση της οδού Κουρμούλη με την οδό Κνωσσού, καθώς και το τμήμα του δρόμου από το ύψος του ΙΚΑ μέχρι και το τέρμα του σχεδίου πόλεως. Οι εργασίες στα πεζοδρόμια της οδού Δημητρακάκη ολοκληρώνονται, ενώ αναμένεται να ξεκινήσουν τις επόμενες κιόλας μέρες οι εργασίες στην οδό Κριάρη, κάτι που θα γίνει εφόσον τα συνεργεία της ΔΕΗ ολοκληρώσουν τις εργασίες στην παραλία για να μεταφέρουν εκεί το συνεργεία τους.
Εν τω μεταξύ η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου καλείται να εξετάσει το αίτημα των κατοίκων της οδού Τρανταλλίδου, οι οποίοι ζητούν να «επιστρέψει» η ροή της κυκλοφορίας των Ι.Χ. στην αρχική της μορφή, δηλαδή οι οδηγοί που κινούνται επί της οδού Δημητρακάκη να έχουν τη δυνατότητα να στρίψουν δεξιά στην οδό Τρανταλλίδου για να φτάσουν στην Κριάρη και όχι η Τρανταλλίδου να αποτελεί την έξοδο των Ι.Χ. προς τη Δημητρακάκη, όπως είναι μέχρι σήμερα. Αν και αρχικά το αίτημα αυτό θα εξεταζόταν μετά την ολοκλήρωση του έργου ανάπλασης της Κριάρη φαίνεται πως θα εξεταστεί νωρίτερα, λόγω και των καθυστερήσεων που παρατηρούνται για την έναρξή του. Το έργο αυτό που εκτείνεται μέχρι και τη διασταύρωση της οδού Κριάρη με την Ηγουμένου Γαβριήλ, προβλέπεται η κατασκευή ενός πεζοδρομίου 1.5 μέτρου από τη δυτική πλευρά, στην οποία και θα απαγορεύεται η στάθμευση, ενώ στην ανατολική πλευρά θα γίνει ένα μεγαλύτερο πεζοδρόμιο δύο μέτρων και ειδική όδευση για τυφλούς, ενώ θα διατηρηθεί εκεί η λωρίδα στάθμευσης.
Τα χρονικά περιθώρια είναι στενά, δεδομένου ότι και αυτό το έργο έχει εξασφαλίσει χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ και πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι το τέλος του 2015.