Την ενεργοποίηση του θεσμού του «Συμπαραστάτη του Δημότη και της Επιχείρησης», στον Δήμο Ρεθύμνου, μέσω των προβλεπόμενων από τον Καλλικράτη διαδικασιών, προτείνει ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας, Θοδωρής Νίνος, με επιστολή που απέστειλε στον πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου και κοινοποίησε τόσο στον δήμαρχο όσο και στους επικεφαλείς των υπόλοιπων δημοτικών παρατάξεων.
Στην επιστολή του ο κ. Νίνος αναφέρει τα παρακάτω:
«Κύριε Πρόεδρε,
Μέσα στο σύγχρονο σύνθετο περιβάλλον, καθώς και κατά την κρίσιμη περίοδο που διανύουμε με τις ανάγκες, τα προβλήματα και τις διαφορές των συνδημοτών και των τοπικών επιχειρήσεων με τον Δήμο να αυξάνονται συνεχώς και λαμβάνοντας υπ’ όψιν τη κείμενη νομοθεσία, όπως προβλέπεται από τον Ν.3852/2010 με βάση το άρθρο 77 και
ΕΠΕΙΔΗ ο Δήμος Ρεθύμνης πληροί όλες τις προϋποθέσεις που τίθενται από τον Ν.3852/2010, καθώς και υπερβαίνει το πληθυσμιακό όριο της παρ. 1 των 20.000 κατοίκων.
ΕΠΕΙΔΗ όπως προβλέπεται από τον Ν.3852/2010, παρ. 2. η διαδικασία για την επιλογή του συμπαραστάτη πρέπει να έχει ολοκληρωθεί σε αποκλειστική προθεσμία δύο (2) μηνών από την εγκατάσταση των δημοτικών αρχών.
ΕΠΕΙΔΗ κρίνουμε πως πρόκειται για ένα θεσμό, με τον οποίο επιτυγχάνεται η εμβάθυνση των δικαιωμάτων των δημοτών, παρέχοντας νέες δυνατότητες στην εξωδικαστική επίλυση διαφορών, αλλά και στη θεσμική παρέμβαση σε σημαντικά ζητήματα που αντιμετωπίζει ο Δήμος και οι Δημότες σε κάθε πεδίο.
ΕΠΕΙΔΗ θεωρούμε πως η ενεργοποίηση του θεσμού αυτού μπορεί να φέρει πιο κοντά τον Δήμο με τους δημότες και να τους ενεργοποιήσει προς την κατεύθυνση της δόμησης μιας σύγχρονης κοινωνίας πολιτών.
ΕΠΕΙΔΗ θέση μας είναι η υιοθέτηση καλών πρακτικών, με βάση την εθνική και διεθνή εμπειρία.
ΖΗΤΑΜΕ και ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ την άμεση έναρξη όλων των προβλεπομένων από το νόμο διαδικασιών, για την ενεργοποίηση, για πρώτη φορά στον Δήμο μας, της ανεξάρτητης αυτής αρχής και την τοποθέτηση του ζητήματος ως κατεπείγον -λόγω του χρονικού περιθωρίου που τίθεται από τη νομοθεσία- στο επόμενο Δημοτικό Συμβούλιο, ώστε να αξιοποιηθεί στο έπακρο το χρονικό περιθώριο που από το νόμο ορίζεται».
Με τιμή,
Θοδωρής Νίνος
Δημοτικός Σύμβουλος – Επικεφαλής της Μείζονος Μειοψηφίας»