Εξηγήσεις και σαφείς απαντήσεις από την κυβέρνηση για την όποια εμπλοκή της Κρήτης στο προσφυγικό ζήτημα ζητούν οι δήμαρχοι του νησιού, προκειμένου αφενός για να είναι ενήμεροι και αφετέρου για να διασφαλιστούν οι συνθήκες που θα καταστήσουν αξιοπρεπή τυχόν διαμονή των προσφύγων στο νησί.
Παράλληλα, στη διάρκεια της χθεσινής συνεδρίασης της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κρήτης που πραγματοποιήθηκε στο Οροπέδιο Λασιθίου, αποφασίστηκε οι δήμοι να αναλάβουν πρωτοβουλίες για την αποστολή ανθρωπιστικής βοήθειας, καθώς επίσης και να προσφερθεί η δυνατότητα φιλοξενίας ασυνόδευτων παιδιών προσφύγων από δήμους του νησιού.
Ανοίγοντας τη συνεδρίαση ο πρόεδρος της ΠΕΔ Β. Λαμπρινός υποστήριξε ότι Κρήτη και Πελοπόννησος μέχρι στιγμής δεν περιλαμβάνονται στον αρχικό σχεδιασμό, αυτό ωστόσο δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείνουν αυτιά και μάτια σε αυτό το ανθρωπιστικό πρόβλημα. Όπως επεσήμανε ο δήμαρχος «στηριζόμενη η Κρήτη στη βαριά βιομηχανία της, που δεν είναι άλλη από τον τουρισμό, στόχος της τοπικής αυτοδιοίκησης θα πρέπει να είναι η λήψη μέτρων, όχι μόνο για τη νέα τουριστική σαιζόν που ξεκινάει σε λίγο καιρό, αλλά και για εκείνες των επόμενων ετών με το δεδομένο, όπως άλλωστε έχει γίνει γνωστό, ότι η φιλοξενία των προσφύγων θα διαρκέσει για τουλάχιστον τρία χρόνια ακόμη».
Αναλυτικά στην ανακοίνωση της η ΠΕΔ Κρήτης αναφέρει:
«Η συνεδρίαση της ΠΕΔ Κρήτης που πραγματοποιήθηκε στο φιλόξενο Οροπέδιο Λασιθίου, μετά από πρόσκληση του δημάρχου κ. Ιωάννη Στεφανάκη, συζητώντας τα θέματα της ημερήσιας διάταξης και ιδιαίτερα στο μεγάλο ζήτημα του προσφυγικού κατέληξε ομόφωνα στα παρακάτω συμπεράσματα-αποφάσεις:
1. Να ζητηθεί από την κυβέρνηση άμεσα να γνωστοποιήσει τον σχεδιασμό της στο θέμα του προσφυγικού ζητήματος για την Περιφέρεια Κρήτης, λαμβάνοντας υπόψη ότι η Κρήτη αποτελεί κύριο τουριστικό προορισμό της χώρας. Επίσης οι δήμαρχοι της Κρήτης αξιώνουν σε κάθε περίπτωση, να διασφαλιστούν αξιοπρεπείς και ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης των προσφύγων.
2. Να αναληφθεί άμεσα πρωτοβουλία για συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας από τους δήμους της Κρήτης, η οποία θα διανεμηθεί στους πρόσφυγες, μέσω των δήμων στα όρια των οποίων βρίσκονται εγκλωβισμένοι. Η παραπάνω βοήθεια αποφασίστηκε να έχει αποσταλεί εντός του μηνός Μαρτίου, με συνοδεία εκπροσώπων της ΠΕΔ Κρήτης κατά την παράδοση της.
3. Οι πόροι που αφορούν τη διαχείριση του προσφυγικού ζητήματος να κατευθυνθούν στους αντίστοιχους δήμους που θα αναλάβουν το βάρος. Σε κάθε περίπτωση ο συντονισμός των ΜΚΟ να γίνεται από τον δήμαρχο του αντίστοιχου δήμου.
4. Επίσης η ΠΕΔ Κρήτης αποφάσισε να προσφερθεί η δυνατότητα άμεσης φιλοξενίας ασυνόδευτων παιδιών προσφύγων, από δήμους της Κρήτης που θα έχουν τη δυνατότητα φιλοξενίας τους, σε συνεργασία με το αρμόδιο υπουργείο.
Ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης ερωτώμενος σχετικά από τα «Ρ.Ν.» για το θέμα υποστήριξε: «Το τι θα κάνουμε από δω και πέρα έχει να κάνει με το τι θα κάνει η χώρα στο ζήτημα του προσφυγικού σε συνεργασία με την ΕΕ και τις εμπλεκόμενες χώρες. Έχει πολύ μεγάλη σημασία ποιος είναι ο αριθμός των μεταναστών που θα εισρεύσουν στη χώρα και για πόσο θα μείνουν και τι θα γίνεται τελικά; Θα γίνεται προώθηση, επιστροφή; Γιατί αυτό που γίνεται στην ουσία τώρα είναι παράνομη διακίνηση. Κάποια δηλαδή σύνορα δεν λειτουργούν και δεν εννοώ τα ελληνικά. Εγώ νομίζω ότι η προσπάθεια που καταβάλλει η κυβέρνηση είναι μέσω της Ευρωπαϊκής Ένωσης να υποχρεωθεί η Τουρκία να δέχεται τις επιστροφές εκείνων που είναι παράνομοι. Γιατί άλλο είναι οι πρόσφυγες και άλλο είναι μετανάστες. Από κει και πέρα προφανώς συντεταγμένα όλοι οι δήμοι της Κρήτης σε συνεργασία με την περιφέρεια και την ελληνική κυβέρνηση θα κάνουμε αυτό το οποίο πρέπει να κάνουμε. Το τι επιλογή θα γίνει-αν θα γίνουν μεγάλοι καταυλισμοί, αν θα γίνουν μικροί καταυλισμοί, αν θα προτιμηθεί η νησιωτική χώρα για τα hot spοt ή χερσαία Ελλάδα έχει να κάνει και με τη διάθεση των ίδιων των ανθρώπων αυτών. Οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι για να μείνουν στην Ελλάδα, είναι για να φύγουν από την Ελλάδα. Δεν τον θεωρούμε τόπο καταφυγής, αλλά τόπο διέλευσης. Αν αυτό το πράγμα αστοχήσει τότε μιλάμε για άλλα πράγματα. Τότε μιλάμε για υποδομές που πρέπει να έχουν νοσοκομειακή κάλυψη, σχολεία, δασκάλους, χρήματα που δεν ξέρω ποιος θα διαχειρίζεται. Μέχρι τώρα φαίνεται ότι η διάθεση τους είναι να τα διαχειριστούν οι ΜΚΟ. Αν γίνει καταμερισμός ευθυνών θα πρέπει να γίνει καταμερισμός και πόρων και δυνάμεων».