Συνάντηση του δημάρχου Αγίου Βασιλείου Ιωάννη Ταταράκη και του υπεύθυνου πολιτικής προστασίας του Δήμου, αντιδημάρχου Ευάγγελου Καπετανάκη με κλιμάκιο από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ρεθύμνου πραγματοποιήθηκε χθες, προκειμένου να γίνει ενημέρωση για τις διαδικασίες που προβλέπονται από την ελληνική νομοθεσία στις περιπτώσεις καμένων εκτάσεων που προκαλούνται με εμπρησμό από πρόθεση ή αμέλεια.
Στη συνάντηση παραβρέθηκαν ο διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ρεθύμνου Νίκος Λαγουδάκης και οι επιπυραγοί Νίκος Ζανιδάκης και Θεοδόσης Χασάπης.
Σε ανακοίνωση που υπογράφει ο υπεύθυνος πολιτικής προστασίας αντιδήμαρχος του δήμου Αγίου Βασιλείου Ευάγγελος Καπετανάκης αναφέρεται: «Η ενημέρωση περιελάμβανε τις βαρύτατες ποινικές κυρώσεις που θα βρίσκονται αντιμέτωποι οι δράστες, έπειτα από τη διαδικασία της προανάκρισης και του αυτόφωρου και αφορούν αφενός ποινή φυλάκισης από δύο έτη έως ισόβια και αφετέρου χρηματική ποινή από 2.900 έως 150.000 ευρώ. Επιπρόσθετα υπάρχει κίνδυνος για τις επιδοτήσεις για εκείνους που διώκονται για ποινικά αδικήματα, ασχέτως καταδίκης τους, εάν υπάρχουν ενδείξεις αξιόποινων πράξεων, π.χ. πυρκαγιά με σκοπό τη βελτίωση βοσκοτόπου. Στην περίπτωση δασικής έκτασης η καμένη περιοχή κηρύσσεται ως αναδασωτέα και γίνεται αποκλεισμός οποιασδήποτε μορφής ενέργειας σε αυτήν, καθώς και απαγόρευση βόσκησης και εξαίρεση οικονομικής ενίσχυσης στους ιδιοκτήτες κάθε έκτασης από τον ΟΠΕΚΕΠΕ. Οι παραβάτες των ανωτέρω περιπτώσεων τιμωρούνται μέχρι ένα έτος φυλάκισης και υποχρεούνται στην καταβολή χρηματικού προστίμου. Τέλος από το πυροσβεστικό σώμα επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους από 1.467,35 έως 58.694 ευρώ».