Στα πλαίσια πρωτοβουλιών που αναπτύσσει ο Δήμος Αγίου Βασιλείου με σκοπό να περιορίσει το φαινόμενο των πυρκαγιών που πλήττουν την περιοχή από κοινού με την Πυροσβεστική Υπηρεσία πραγματοποιεί ενημερωτικές εκδηλώσεις με θέμα την πρόληψη, στις οποίες συμμετέχουν και εκπρόσωποι από την Αστυνομία και τη δασική υπηρεσία.
Έχουν ήδη πραγματοποιηθεί εκδηλώσεις στις Μέλαμπες στις 16 Ιουνίου και στα Σελλιά στις 6 Ιουλίου ενώ θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες οι Καρίνες.
Στις συναντήσεις δίδεται ιδιαίτερο βάρος σε θέματα πρόληψης με ομιλίες των αρμοδίων, ενώ διανέμονται ενημερωτικά φυλλάδια. Παρόντες στις συσκέψεις είναι πάντα ο δήμαρχος Γιάννης Ταταράκης, ο αρμόδιος αντιδήμαρχος σε θέματα Πολιτικής Προστασίας και συντονιστής των εκδηλώσεων Βαγγέλης Καπετανάκης, ο διοικητής της Πυροσβεστικής Νίκος Λαγουδάκης και αξιωματικοί της Π.Υ.καθώς και εκπρόσωποι του ΑΤ Σπηλίου και της δασικής υπηρεσίας.
Σε γραπτή δήλωση του ο δήμαρχος Αγίου βασιλείου αναφέρει: «Εκτός από την προσπάθεια του κρατικού μηχανισμού στον τομέα της πρόληψης των πυρκαγιών, καθοριστικός παράγων είναι και ο πολίτης ο οποίος θα πρέπει να είναι ενημερωμένος, να προστατεύει το περιβάλλον και να ενημερώνει έγκαιρα τις αρμόδιες αρχές σε περιπτώσεις πυρκαγιάς. Εύχομαι η θερινή αντιπυρική περίοδος να κυλήσει ήρεμα και χωρίς δυσάρεστα απρόοπτα».
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος πολιτικής προστασίας σε δήλωση του αναφέρει: «Από την έναρξη της αντιπυρικής περιόδου μέχρι σήμερα είχαμε 5 περιστατικά – εστίες τις οποίες αντιμετωπίσαμε με επιτυχία αφού η αγαστή συνεργασία πυροσβεστικής και της πολιτικής προστασίας με τους εθελοντές του δήμου μας, αποδίδει καρπούς. Ο δήμος μας έχει υποφέρει πολύ από αυτό το φαινόμενο το οποίο θέλουμε να περιορίσουμε στον ελάχιστο βαθμό. Θα ήθελα για μια ακόμα φορά να ευχαριστήσω τους εθελοντές οι οποίοι καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες σε κάθε περιστατικό και βέβαια τον διοικητή της πυροσβεστικής υπηρεσίας Ρεθύμνου κ. Νίκο Λαγουδάκη, τους αξιωματικούς και τους πυροσβέστες για την έγκαιρη και αποτελεσματική επέμβαση τους αλλά και για τον ειδικό επιχειρησιακό σχεδιασμό που έχει εκπονηθεί για τον πολύπαθο δήμο μας ».