Η ημερίδα απευθύνεται σε 60 εκπαιδευτικούς των σχολείων της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου και θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 22 Νοεμβρίου στο «Σπίτι του Πολιτισμού» στο Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της Πράξης «Δράσεις Διά Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία-Άξονας Προτεραιότητας 7» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση», με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο-Ε.Κ.Τ.) και εθνικών πόρων.
Η ημερίδα θα είναι διάρκειας μιας μέρας (από το πρωί στις 09.00 και θα ολοκληρωθεί στις 4.00 το απόγευμα και θα πάρουν μέρος εκπαιδευτικοί που έχουν αναλάβει ερευνητικές εργασίες, οι συντονιστές του μαθήματος των Ερευνητικών Εργασιών και όσοι ενδιαφέρονται να αναλάβουν το μάθημα το επόμενο τετράμηνο κατά τη σχολική χρονιά 2012-13.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...