Για τα θέματα λειτουργίας και διαχείρισης του ΧΥΤΑ Αμαρίου πραγματοποιήθηκε σύσκεψη χθες στην Περιφέρεια Κρήτης, μετά από σχετικό αίτημα των κατοίκων και εκπροσώπων συλλόγων της περιοχής Αρκαδίου Ρεθύμνης, με τη συμμετοχή του Περιφερειάρχη Σταύρου Αρναουτάκη, του αρμόδιου αντιπεριφερειάρχη Περιβάλλοντος & Χωρικού Σχεδιασμού Νίκου Καλογερή και του δημάρχου Αμαρίου και προέδρου της Αμάρι ΑΕ Παντελή Μουρτζανού.
Στη σύσκεψη οι κάτοικοι, που είχαν ζητήσει τη σχετική συνάντηση με τον περιφερειάρχη, ενημερώθηκαν αναλυτικά για την πρόοδο της έγκρισης του ΠΕΣΔΑ Κρήτης από τα αρμόδια υπουργεία, καθώς και για τη νέα μονάδα του Αμαρίου που η μελέτη της έχει υποβληθεί στο πρόγραμμα χρηματοδότησης του ΥΜΕΠΕΡΑΑ.
Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της περιφέρειας στη διάρκεια της σύσκεψης εκφράστηκε η αισιοδοξία ότι με τα σημερινά δεδομένα εντός Σεπτεμβρίου θα έχουν ολοκληρωθεί τόσο η έγκριση του ΠΕΣΔΑΚ όσο και η ένταξη του εν λόγω έργου.
Στην περίπτωση αυτή, εκτιμάται ότι μετά από διάστημα 2,5 ετών περίπου, θα έχει ολοκληρωθεί η δημοπράτηση και η υλοποίηση του έργου του Αμαρίου, που περιλαμβάνει το εργοστάσιο επεξεργασίας απορριμμάτων και το ΧΥΤΥ υπολειμμάτων για την ολοκληρωμένη διαχείριση των αποβλήτων της Π.Ε. Ρεθύμνου.
Το έργο αυτό προϋπολογισμού 38 εκ. €, είναι ένα από τα σημαντικότερα έργα για την Περιφέρεια Κρήτης και αναμένεται να επιλύσει με τον πιο σύγχρονο αλλά και περιβαλλοντικά και οικονομικά βιώσιμο τρόπο, το ζήτημα της διαχείρισης των απορριμμάτων που απασχολεί την Π.Ε. Ρεθύμνου για πολλές δεκαετίες.
Οι κάτοικοι έλαβαν τη διαβεβαίωση αρμοδίως ότι άμεσα και οπωσδήποτε πριν από την πλήρωση του νέου κυττάρου, που προβλέπεται στο υπό ένταξη έργο, θα αναζητηθεί χώρος εκτός της περιοχής του ΧΥΤΑ προς νότο, για δημιουργία νέου κυττάρου ΧΥΤΥ, μετά από επιστημονική έρευνα που θα τεκμηριώνει την καταλληλότητά του.
Η τετραμελής αντιπροσωπεία της συντονιστικής επιτροπής για τον ΧΥΤΑ Αμαρίου και ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Αμνάτου που συμμετείχαν στη χθεσινή συνάντηση εξέφρασε για μια ακόμα φορά τους προβληματισμούς της για τη σημερινή λειτουργία του ΧΥΤΑ και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που δέχεται η περιοχή τους.
Ο εκπρόσωπος τους Σταύρος Πετρουλάκης μιλώντας στα «Ρ.Ν.» τόνισε πως η επιτροπή θα συνεδριάσει το απόγευμα της Κυριακής παρουσία όλων των μελών της, προκειμένου να εξετάσει προσεκτικά τα όσα ειπώθηκαν στη διάρκεια της σύσκεψης, για να καταλήξει σε απόφαση για το αν θα αποσύρει ή όχι την προσφυγή της στο ΣΤΕ που αφορά στη λειτουργία του ΧΥΤΑ και έχει προγραμματιστεί να εκδικαστεί στις 5 Οκτωβρίου.