Στο στάδιο της ολοκλήρωσης βρίσκεται η γεώτρηση που κατασκεύασε η ΔΕΥΑΡ στο Ατσιπόπουλο με στόχο να ενισχύσει την υδροδότηση του οικισμού.
Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΡ, Βασίλη Θεοδωράκη, χθες η δοκιμαστική άντληση υδάτων σημειώθηκε με επιτυχία, η οποία σύμφωνα με εκτιμήσεις απέδωσε ποσότητες μεγαλύτερες των 50 κυβικών νερού ανά ώρα.
Η ακριβής εκτίμηση της δυνατότητας της γεώτρησης θα γίνει με την εκτέλεση της δοκιμαστικής άντλησης τις αμέσως επόμενες ημέρες, όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση της Δημοτικής Επιχείρησης.
Στα σχέδια της ΔΕΥΑΡ σύμφωνα με τον κ. Θεοδωράκη είναι η κατασκευή έξι ακόμα γεωτρήσεων σε οικισμούς του Δήμου, οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα επάρκειας νερού, ενώ όπως ανέφερε αμέσως μετά την ολοκλήρωση της γεώτρησης του Ατσιποπούλου θα ακολουθήσει μια ακόμα στην Αμνάτο της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου.