Λίγο πριν συμπληρωθεί ένας μήνα από την επίσημη έναρξη της μεταγραφικής περιόδου και οι ομάδες Α’ και Β’ τοπικού βρίσκονται σε κινητικότητα.
Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχει κατατεθεί στην ΕΠΣΡ καμία μεταγραφή, όμως οι συμφωνίες είναι αρκετές.
Ο Αστέρας Ρεθύμνου είναι η ομάδα που μέχρι στιγμής έχει κερδίσει τις εντυπώσεις στο μεταγραφικό παζάρι.
Οι δυο τελευταίες κινήσεις είναι η απόκτηση του 22χρονου ακραίου επιθετικού Ηρακλή Απλαδά από τον Αλμυρό Ηρακλείου, αλλά και του Ρεθεμνιώτη 22χρονου αμυντικού Βαγγέλη Μανωλακάκη από την ίδια ομάδα.
Ήδη έχουν ακόμη αποκτηθεί ο 31χρονος επιθετικός Γιώργος Γ. Σταρράς από Πέραμα-Μελιδόνι, ο 28χρονος αμυντικός-μέσος Στέλιος Παντελακάκης από τον Πανακρωτηριακό, ο τερματοφύλακας Αντώνης Παπαδάκης, αλλά και ο Άννι Νεμπιάι (επιστροφή).
Γ. Μανωλακάκης σε Ασή Γωνιά
Στο Α’ τοπικό κατεβαίνει τελικά η Ασή Γωνιά έχοντας προπονητή τον Γιώργο Μανωλακάκη μαζί με τον Σταμάτη Βλαχάκη άμεσο συνεργάτη, που θ’ έχει και την ευθύνη της Επισκοπής Β’, χωρίς όμως να έχει γίνει επίσημη αναλυτική ανακοίνωση από τις ομάδες Ασή Γωνιάς και Επισκοπής.
Οι πρώτες κινήσεις σε Σπήλι-ΠΑΟ Αλφά
Με τον Μπάμπη Παπαδάκη στο τιμόνι ο Α.Ο. Σπηλίου ξεκίνησε τη μεταγραφική ενίσχυση έχοντας έρθει σε συμφωνία με τον 26χρονο τερματοφύλακα από τον ΟΦΑ Άρη Στεφανουδάκη και τον 22χρονο μεσο-επιθετικό από τον Άρη τον Νίκο Χριστουλάκη, ενώ βρίσκεται κοντά στην απόκτηση ενός ταλαντούχου ποδοσφαιριστή από τον ΟΦΑ, ενώ παραμένουν ανοιχτά τα θέματα των Μπαξεβάνη-Σιόρε.
Ο Γιώργος Πετρογιαννάκης αναλαμβάνει νέο πόστο στις Ακαδημίες της ομάδας. Η πρώτη μεταγραφή στον ΠΑΟ Αλφά του νέου τεχνικού Δημήτρη Κοσκινά είναι ο Ηρακλειώτης έμπειρος επιθετικός Δημήτρης Βεργιανάκης από τον Κόροιβο Ηρακλείου, ενώ έχει αγωνιστεί για επτά χρόνια στην ΕΓΟΗ, στη Μινωική, άλλα τρία με 42 γκολ, καθώς και ένα χρόνο στον Αστέρα Μυρτιάς (περιφερειακό).
Ακόμη πολύ κοντά στην απόκτηση ενός Ηρακλειώτη ποδοσφαιριστή βρίσκεται η ομάδα, ενώ έχει ανανεώσει τη συνεργασία της με τους Παντελή Γαβρά, Μιχάλη Κουγιουμουτζή και Στέλιο Λουκάκη.
Νέα πρόσωπα σε ΕΑΠ και Ποσειδώνα
Οι δυο γειτονικές ομάδες του πρώην Δήμου Νικηφόρου Φωκά ΕΑΠ και Ποσειδώνας ενισχύθηκαν σημαντικά.
Η ΕΑΠ με τεχνικό δίδυμο τους Λευτέρη Κορνάρο – Αντ. Πατητάρα απέκτησε τους ταλαντούχους Στέφανο Καλυβιανάκη (από Ασή Γωνιά), Δημήτρη Κωστόπουλο (επέστρεψε από Ραύκο), τον έμπειρο κεντρικό αμυντικό Κώστα Πολύχρονο (από ΟΦΑ), ενώ βρίσκεται κοντά σε συμφωνία με τους Στέλιο Νικηφόρο (Κάλυβο), Τάσο Χατζάκη και Σαμιώτη (Δόξα).
Τέσσερα νέα αποκτήματα από τον Τάλω Γαράζου στον Ποσειδώνα Γερανίου του νέου προπονητή Χάρη Δελήμπαση είναι οι: Νίκος Μεταξάκης (τερματοφύλακας), Πατρίκιος Άλκης (μέσος), Βαγγέλης Καλημεράκης (επιθετικός) και Γιώργος Πρέκας (μέσος), όλοι από τον Τάλω Γαράζου.
Στο Μελιδόνι νέο Δ.Σ. και προπονητής
Με νέο πρόεδρο τον πρώην ποδοσφαιριστή της ομάδας Τάλως Μελιδονίου τον Κώστα Σπυριδάκη γνωστό ως «Πλαστήρα» και προπονητή τον Νίκο Δασκαλάκη θα πορευτεί στο Β’ τοπικό η ομάδα του Μυλοποτάμου.
Το Νέο Δ.Σ.
Πρόεδρος: Κώστας Σπυριδάκης του Ιωάννη.
Α’ Αντιπρόεδρος: Μιχάλης Παπακωνσταντής του Νικολάου.
Β’ Αντιπρόεδρος: Μπάμπης Λαδιανός του Αντωνίου.
Γεν. Γραμματέας: Γιάννης Παρασχάκης του Μιχαήλ.
Ταμίας: Γιώργος Σταρράς του Βασιλείου.
Γενικός Αρχηγός: Κώστας Κουβάκης του Γεωργίου.
Μέλος: Αντώνης Κυδωνίας του Αντωνίου.
Επιτροπή Οργάνωσης και Ακαδημιών:
Μιχάλης Κουκλάκης του Δημητρίου.
Γιώργος Πανταλός του Νικολάου.
Αντώνης Χατζηδάκης του Γεωργίου.
Στη φώτο δίπλα όρθιοι: Στ. Σταρράς, Μπ. Λαδιανός, Γ. Παρασχάσκης, Γ. Σαρρής, Λευτ. Μακρυδάκης, Ν. Χοτζάι, Αλεφαντινός, Κ. Κοσκινάς, Χ. Ψωμάς, Μ. Κουβάκης, Σηφάκης, Δ. Κοσκινάς, Κ. Κουβάκης (πρόεδρος).
Κάτω: Γ. Ι. Σταρράς, Μαμούκα, Γ. Στ. Σταρράς, Α. Λαδιανός, Ι. Καλυβιανάκης, Κουβάκης, Γκιεστίλα.
Με 11 ή 12 ομάδες το Β’ τοπικό
Τρεις θα είναι οι νέες ομάδες το Β’ τοπικό ΕΠΣΡ 2015-16, Κεραυνός (επιστροφή), ΝΕΑΡ και Ζωνιανά 2015, έτσι με αμφίβολο τον Αετό θα έχουμε:
Μελιδόνι, Μαργαρίτες, Γαράζο, Απόλλωνας, Πάνορμο, ΑΓΟΔΑ, Μέλαμπες, Επισκοπή Β’, Κεραυνός, ΝΕΑΡ, Ζωνιανά 2015.