Μία φυτεία κάνναβης, σε οκτώ ειδικά διαμορφωμένους χώρους και αποτελείτο από χίλια τριακόσια τριάντα τρία δενδρύλλια (νάνοι) που ήταν στο στάδιο της συγκομιδής, εντόπισαν και εκρίζωσαν χθες οι διωκτικές αρχές του Ρεθύμνου στο πλαίσιο αστυνομικής επιχείρησης που έγινε στο Χρωμοναστήρι.
Οι αστυνομικοί μάλιστα συνέλαβαν και δύο Ρεθεμνιώτες ηλικίας 42 και 39 ετών, καθώς και έναν 28χρονο αλλοδαπό, που κατηγορούνται για καλλιέργεια δενδρυλλίων κάνναβης.Σε έρευνες που έγιναν στα σπίτια τους, αλλά και σε χώρους που χρησιμοποιούσαν, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν συνολικά πλήθος στοιχείων κινητής τηλεφωνίας, γεμιστήρας πιστολιού, ενώ σε χώρο κοντά σε ποιμνιοστάσιο που διατηρεί ο 42χρονος, βρέθηκαν ακόμη δύο δενδρύλλια κάνναβης. Παράλληλα, οι αστυνομικοί κατέσχεσαν και το Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, ως μέσο τέλεσης των παράνομων ενεργειών.
Στην επιχείρηση, συμμετείχαν αστυνομικοί του τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών και της υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνου, της Ομάδας Πρόληψης Καταστολής Εγκληματικότητας και του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Ρεθύμνου.
Για την υπόθεση,στην ανακοίνωση της η Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Κρήτης,αναφέρει:
«Στο πλαίσιο συντονισμένων ενεργειών και δράσεων της Γενικής Περιφερειακής Αστυνομικής Διεύθυνσης Κρήτης καθώς και εφαρμογής ειδικού σχεδίου εξερευνήσεων για την καταπολέμηση της καλλιέργειας δενδρυλλίων κάνναβης και ύστερα από κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων, οργανώθηκε σήμερα το πρωί, από αστυνομικούς του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης, συντονισμένη επιχείρηση εξερεύνησης, στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Ρεθύμνου.
Στην επιχείρηση, συμμετείχαν αστυνομικοί του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών και της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης, της Ομάδας Πρόληψης Καταστολής Εγκληματικότητας και του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Ρεθύμνου.
Κατά την διάρκεια της εξερεύνησης, εντοπίστηκαν σε αγροτική περιοχή της Τοπικής Κοινότητας Χρωμοναστήρι του Δήμου Ρεθύμνης συνολικά χίλια τριακόσια τριάντα τρία (1.335) δενδρύλλια κάνναβης ειδικής ποικιλίας (νάνοι) ευρισκόμενα στο στάδιο της συγκομιδής, τα οποία εκριζώθηκαν και κατασχέθηκαν.
Συγχρόνως με την ανεύρεση της φυτείας αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης και του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Ρεθύμνης αναζήτησαν εντόπισαν και συνέλαβαν τους δύο ημεδαπούς και τον αλλοδαπό.
Ακολούθησαν έρευνες στις οικίες των συλληφθέντων και σε χώρους που χρησιμοποιούσαν, όπου βρέθηκαν και κατασχέθηκαν συνολικά πλήθος στοιχείων κινητής τηλεφωνίας, γεμιστήρας πιστολιού, ενώ σε χώρο κοντά σε ποιμνιοστάσιο που διατηρεί ο 42χρονος, βρέθηκαν ακόμη δύο (2) δενδρύλλια κάνναβης.
Επιπλέον κατασχέθηκε Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, ως μέσο τέλεσης παράνομων ενεργειών».
Η προανάκριση διενεργείται από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης, ενώ οι συλληφθέντες με την σε βάρος τους σχηματισθείσα δικογραφία, θα οδηγηθούν στο κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ρεθύμνης.