Φυτεία αποτελούμενη από 34 δενδρύλλια κάνναβης εντόπισαν και ξερίζωσαν οι αστυνομικές αρχές στη διάρκεια αστυνομικής επιχείρησης που πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου σε τοπική κοινότητα του δήμου Μυλοποτάμου, επιχείρηση εξερεύνησης, στην ευρύτερη περιοχή του δήμου Μυλοποτάμου.
Στην επιχείρηση συμμετείχαν αστυνομικοί του τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών και της Ομάδας Πρόληψης Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε.) της υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης, του τμήματος Ειδικών Αποστολών της Γενικής Περιφερειακής Αστυνομικής Διεύθυνσης Κρήτης και του τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Μυλοποτάμου.
Οι αστυνομικοί εντόπισαν τη φυτεία με τα 34 δενδρύλλια κάνναβης, ύψους έως 1,5 μέτρο, τα οποία μάλιστα βρίσκονταν στο στάδιο της ανάπτυξης, τα οποία εκρίζωσαν κα κατάσχεσαν.
Έρευνες για τον εντοπισμό των δραστών διεξάγουν οι αστυνομικές αρχές ενώ την προανάκριση της υπόθεσης έχει αναλάβει το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών και η Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνης.