Νέα προσπάθεια μέσα από ένα νέο ξεκίνημα επιχειρεί η Επισκοπή στη 2η αγωνιστική, η οποία φέρνει τη ρεθεμνιώτικη ομάδα να αγωνίζεται μακριά από την έδρα της και πιο συγκεκριμένα στην Κηφισιά.
Οι «κυανόλευκοι» γνωρίζουν ότι δεν αποκόμισαν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα απέναντι στο Ηράκλειο, όμως επρόκειτο για μία εμφάνιση όπου, τηρουμένων των αναλογιών και δη μετά το απογοητευτικό 1-4 στου Γάλλου στο φιλικό που προηγήθηκε με τον ΟΦΗ, στο ματς της πρεμιέρας, κάθε άλλο παρά άσχημα ήρθαν τα πράγματα.
Σαφώς και υπήρχε διάθεση για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα κι αυτό δεν θα ήταν άλλο από τη νίκη, όμως η ομάδα του Νέου Ηρακλείου -κακά τα ψέματα- δικαιούταν την ισοπαλία, αφού έκανε κι εκείνη από τη δική της πλευρά, μεγάλη προσπάθεια.
Στα θετικά είναι ότι ο Ιταλός τεχνικός που δείχνει να επιμένει τόσο στο θέμα της τακτικής, κατάφερε μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να παρουσιάσει ένα ομοιογενές σύνολο που θα μπορεί να αντεπεξέλθει στο τρανσίσιον και παράλληλα θα διατηρεί τη δυνατότητα να μεταφέρει την μπάλα από τα «φτερά» με τους ταχύτατους, Φοβάκη, Γούλα προς τα μέσα και δη στο αντίπαλο τετράγωνο στης περιοχής με τους Ηλιόπουλο, Βελονάκη.
Οι δύο τελευταίοι στον αγώνα της περασμένης Κυριακής, έφτασαν απέναντι στο γκολ αλλά δεν το κατόρθωσαν, καθώς είχαν τις δικές τους ατυχίες.
Στις πρώτες μέρες του Τζιανλούκα Κολονέλο, αυτό που επίσης παρατηρείται αλλά προφανώς οι φίλαθλοι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν, είναι το γεγονός ότι, δουλεύει πολύ στην προπόνηση την ταχύτητα των παικτών σε μικρές και μεγάλες αποστάσεις.
Ο 42χρονος προπονητής, έχει το δικό του τρόπο συνεννόησης μέσα στο γήπεδο, αλλά οι παίκτες δείχνουν πλέον να συνειδητοποιούν 100% αυτά που τους ζητάει.
Πολλές είναι οι φορές που, εκείνος μετράει τα τρεξίματα των ποδοσφαιριστών του επιμένοντας σ’ αυτή τη μεθοδολογία αντιμετώπισης της προπόνησης, κάτι που συνήθως το επιβλέπουν, ως επί τω πλείστον, οι γυμναστές.
Στα «πιτς» Ντόε, Νικηφόρος
Στην Επισκοπή, δούλεψαν αρκετά τόσο τη φυσική κατάσταση χθες το πρωί όσο και την τακτική το απόγευμα. Η προπόνηση ήταν διπλή με τον Λόρενς Ντόε να αποχωρεί κάποια στιγμή από τις ταχύτητες, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο του δεξιού του ποδιού.
Επίσης, με ατομικό πρόγραμμα συνέχισε να προπονείται κι αυτή την εβδομάδα, ο Ορέστης Νικηφόρος ο οποίος έχει υποστεί τενοντίτιδα στον αριστερό του δικέφαλο. Ο νεαρός αριστερός μπακ θα επιστρέψει στο ομαδικό πρόγραμμα από την ερχόμενη Δευτέρα.
Πλέον, όπως είναι φυσικό, οι «γυπαετοί» κάνουν φόκους στον επόμενο αντίπαλο, στην Κηφισιά που εδώ και τρία χρόνια δίνει το «παρών» στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η Κηφισιά διαθέτει πολύ δυνατή έδρα και συγκαταλέγεται στις ομάδες που παρουσιάζουν τις περισσότερες πιθανότητες παραμονής στην ερασιτεχνική κατηγορία.
Στην πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε από τον Ιάλυσο με 1-0, όμως καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε σαφέστατα καλύτερη εικόνα από τον αντίπαλό της, ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια.
Παίκτες όπως, ο Εσλέρ, ο Τεγούσης, ο Καραδέμητρος κι ο Γεωργιάδης, έχουν αγωνιστεί στη Φούτμπολ Λιγκ μετρώντας μάλιστα πολλά αγωνιστικά λεπτά. Θα έχει λοιπόν μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε ποια «ατού» θα χρησιμοποιήσουν οι Κρητικοί για να σταματήσουν τους Αθηναίους σε μια εκτός έδρας αποστολή.