Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή η Γενική Συνέλευση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κρήτης, στην διάρκεια της οποίας διεξήχθησαν οι εκλογές για την ανάδειξη των μελών του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του οργάνου, καθώς και αντιπροσώπων της ΚΕΔΕ.
Το Σώμα των 125 εκλεκτόρων, το οποίο αποτελούσαν 24 δήμαρχοι και 101 δημοτικοί σύμβουλοι απ’ όλη την Κρήτη, είχαν να επιλέξουν μεταξύ 2 παρατάξεων, της «Ανεξάρτητης Αυτοδιοικητικής Κίνησης Δήμων Κρήτης» με επικεφαλής τον δήμαρχο Ηρακλείου και απερχόμενο πρόεδρο του Δ.Σ. της ΠΕΔ Βασίλη Λαμπρινό και της «Ενωτικής Αυτοδιοικητικής Κίνησης Κρήτης», στην οποία συμμετείχε ο δημοτικός σύμβουλος Ηρακλείου-επικεφαλής της της μείζονος αντιπολίτευσης, Γιάννης Κουράκης, ο οποίος και θα διεκδικήσει την θέση του προέδρου της ΠΕΔ Κρήτης, καθώς η παράταξή του πλειοψήφησε με 69 ψήφους, καταλαμβάνοντας 12 έδρες στο 21μελές νέο Δ.Σ. της ΠΕΔ (6 δήμαρχοι και 6 δημοτικοί σύμβουλοι) έναντι της παράταξης του Βασίλη Λαμπρινού που έλαβε 53 ψήφους και 9 έδρες (7 δήμαρχοι και 2 δημοτικοί σύμβουλοι).
Να σημειωθεί ότι στην εκλογική διαδικασία συμμετείχε και ως μεμονωμένος υποψήφιος ο Δημήτρης Βρύσαλης, ο οποίος έλαβε 2 ψήφους.
Ένταση επικράτησε στην διάρκεια της διαδικασίας αλλά και μετά την λήξη της ψηφοφορίας, καθώς μεταξύ των δυο παρατάξεων υπήρξε διχογνωμία ως προς την έγκυρη συγκρότηση του ψηφοδελτίου της «Ενωτικής Αυτοδιοικητικής Κίνησης Κρήτης» (του Γιάννη Κουράκη) και την εγκυρότητα του αποτελέσματος. Καθώς, σύμφωνα με την «Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων Κρήτης» (του Βασίλη Λαμπρινού), η αντίπαλη της παράταξη ναι μεν αναδείχτηκε νικήτρια δύναμη, ωστόσο στην κατανομή των εδρών δεν εξέλεξε τον αριθμό των δημάρχων που υπαγορεύει ο νόμος.
Ερμηνεύοντας την νομοθεσία η «Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων Κρήτης» επέμενε ότι η πλειοψηφούσα παράταξη (του Γιάννη Κουράκη) έπρεπε να εκλέξει 7 δημάρχους, πράγμα ανέφικτο, αφού στο ψηφοδέλτιο ήταν υποψήφιοι μόνο 6 δήμαρχοι. Κατά την άποψη της μειοψηφούσας παράταξης, στο 21μελές Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΕΔ Κρήτης πρέπει υποχρεωτικά να είναι τα 13 μέλη δήμαρχοι και τα 8 δημοτικοί σύμβουλοι. Όμως, εξ αιτίας του μικρότερου αριθμού υποψηφίων δημάρχων που είχε στο ψηφοδέλτιο της η Ενωτική Αυτοδιοικητική Κίνηση Κρήτης, μη έχοντας ερμηνεύσει σωστά το νόμο, ο αριθμός των εκλεγέντων δημάρχων περιορίστηκε στους 12.
Όταν η Εφορευτική Επιτροπή έθεσε το ζήτημα στην παράταξη Κουράκη, κάνοντας λόγο για αποτέλεσμα που δεν ανταποκρίνεται στο ισχύον νομικό πλαίσιο, επικράτησε ένταση και εκνευρισμός που έληξε αρκετή ώρα αργότερα, όταν ο Βασίλης Λαμπρινός επέστρεψε στον χώρο των εκλογών και δήλωσε ότι παρά το όποιοι πρόβλημα στην σύνθεση του Δ.Σ. εξ αιτίας της εκλογής μικρότερου αριθμού δημάρχων ο ίδιος σέβεται το αποτέλεσμα και το γεγονός ότι η παράταξη Κουράκη πλειοψήφησε ζητώντας να κλείσει το θέμα και να γίνει σεβαστό το αποτέλεσμα απ’ όλα τα μέλη της παράταξής του.
Ποιοι εκλέγονται στο Διοικητικό Συμβούλιο ανά παράταξη
Από την νικήτρια παράταξη «Ενωτική Αυτοδιοικητική Κίνηση Κρήτης», για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΕΔ Κρήτης, εκλέγονται: Οι παρακάτω 6 δήμαρχοι:
– Μανόλης Κοκοσάλης, δήμαρχος Αρχανών Αστερουσίων, 56 ψήφους
– Χαράλαμπος Κουκιανάκης, δήμαρχος Αποκορώνου, 45 ψήφους
– Γιάννης Μαλανδράκης, δήμαρχος Πλατανιά, 48 ψήφους
– Γιώργος Μαρινάκης, δήμαρχος Ρεθύμνου, 49 ψήφους
– Μενέλαος Μποκέας, δήμαρχος Μαλεβιζίου, 56 ψήφους
– Μανόλης Φραγκάκης, δήμαρχος Μινώα Πεδιάδας, 44 ψήφους
Οι παρακάτω 6 δημοτικοί σύμβουλοι:
– Γιάννης Κουράκης, 55 ψήφους
– Ηλίας Λυγερός, 50 ψήφους
– Μαίρη Ξυλούρη, 38 ψήφους
– Μανόλης Κεμεσίδης, 32 ψήφους
– Νίκος Κοκκίνης, 32 ψήφους
– Γιώργος Στειακάκης, 31 ψήφους.
Για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ εκλέγονται οι:
– Ζαχαρίας Καλογεράκης, 47 ψήφους
– Νίκος Γιαλιτάκης, 46 ψήφους
– Άρης Παπαδογιάννης, 40 ψήφους
– Πέτρος Ινιωτάκης, 30 ψήφους
– Μαρία Καλουδιώτη, 30 ψήφους
– Μανόλης Χαιρέτης, 30 ψήφους.
Από την παράταξη «Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων Κρήτης» εκλέγονται για το Δ.Σ. της ΠΕΔ εκλέγονται:
Οι παρακάτω 7 δήμαρχοι:
– Αντώνης Ζερβός, δήμαρχος Αγίου Νικολάου, 32 ψήφους
– Δημήτρης Κόκκινος, δήμαρχος Μυλοποτάμου, 23 ψήφους
– Βασίλης Λαμπρινός, δήμαρχος Ηρακλείου, 47 ψήφους
– Αντώνης Περράκης, δήμαρχος Καντάνου-Σελίνου, 18 ψήφους
– Ιωάννης Σέγκος, δήμαρχος Χερσονήσου, 36 ψήφους
– Παναγιώτης Σημαντηράκης, δήμαρχος Χανίων, 35 ψήφους
– Ιωάννης Στεφανάκης, δήμαρχος Οροπεδίου Λασιθίου, 39 ψήφους.
Οι 2 παρακάτω δημοτικοί σύμβουλοι:
– Μαρία Καναβάκη, 31 ψήφους
– Θοδωρής Νίνος, 29 ψήφους.
Για την Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ εκλέγονται οι:
– Γιάννης Αναστασάκης, 30 ψήφους
– Θοδωρής Νίνος, 29 ψήφους
– Κώστας Βαρδαβάς, 28 ψήφους
– Γιώργος Καραντινός, 28 ψήφους.