Εξιχνιάστηκε από αστυνομικούς του τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών της υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης υπόθεση καλλιέργειας-φυτείας δενδρυλλίων κάνναβης, τα οποία είχαν εντοπιστεί στα Λιβαδιώτικα Όρη, στη διάρκεια αστυνομικής επιχείρησης που είχε πραγματοποιηθεί πριν 14 μήνες και συγκεκριμένα στις 17 Αυγούστου 2016.
Η φυτεία είχε 333 δενδρύλλια κάνναβης ενώ μέσα από τον χώρο οι αστυνομικοί είχαν συλλέξει τότε πολλά ευρήματα που είχαν σταλεί στα εγκληματολογικά εργαστήρια της ΕΛΑΣ.
Από την εξέταση των ευρημάτων προέκυψαν στοιχεία για τις ταυτότητες των δραστών. Πρόκειται για έναν 51χρονο κάτοικο Λιβαδίων, κτηνοτρόφο, ο οποίος φέρεται να ήταν ιδιοκτήτης της φυτείας και 2 άνδρες, υπήκοοι Αλβανίας, 29 και 22 ετών που φέρονται να είναι οι καλλιεργητές της φυτείας. Σύμφωνα με πληροφορίες ο ένας εκ των δυο Αλβανών κρατείται προσωρινά για άλλη αξιόποινη ενέργεια που έχει διαπράξει.
Σε βάρος και των τριών σχηματίστηκε δικογραφία για καλλιέργεια δενδρυλλίων κάνναβης, υποβλήθηκε στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ρεθύμνης και η υπόθεση θα πάρει την οδό της ανάκρισης.