Η εξωστρέφεια του ανωτάτου εκπαιδευτικού ιδρύματος του νησιού βρίσκεται διαρκώς στις προτεραιότητες της διοίκησης του που αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και συμμετέχει σε δράσεις που στοχεύουν σε αυτή την κατεύθυνση. Η διεθνοποίηση του πανεπιστήμιου Κρήτης, η αναγνωσιμότητα και η δημοφιλία του αποτελούν μονόδρομο για την περαιτέρω εξέλιξη και ανάπτυξη του, παραμέτρους στις οποίες επενδύει η πρυτανεία για την επίτευξη του στόχου που δεν είναι άλλος από τη διαρκώς ανοδικά εξελισσόμενη πορεία του, τόσο στον τομέα της έρευνας, όσο και σε αυτόν της καινοτομίας.
Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας εντάσσεται και η χθεσινή υπογραφή του συμφώνου συνεργασίας μεταξύ του πανεπιστημίου Κρήτης και του μεγαλύτερου πανεπιστημίου της Κίνας -το Πανεπιστήμιο Zhengzhou.
Είναι χαρακτηριστικό ότι το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα αποτελείται από 46 σχολές και τμήματα που αφορούν στις φυσικές επιστήμες, την ιατρική, τη λογοτεχνία, την ιστορία, τη φιλοσοφική, τη νομική, τα οικονομικά, τη διοίκηση, τα παιδαγωγικά, τα αγροκτηνοτροφικά και τα μηχανολογικά, ενώ σε αυτό φοιτούν 73.000 φοιτητές.
Αντιπροσωπεία έξι πανεπιστημιακών (με επικεφαλής τον αντιπρύτανη του Κινέζικου πανεπιστημίου μαζί με έξι κοσμήτορες σχολών του ίδιου πανεπιστημίου) συναντήθηκαν χθες το πρωί με τις αρχές του πανεπιστημίου Κρήτης για την υπογραφή του Memorandum συνεργασίας και την ανάπτυξη/οργάνωση ανταλλαγών, ερευνητικών και ακαδημαϊκών δράσεων ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια. Παρών στη υπογραφή του συμφωνητικού συνεργασίας ήταν και ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης.
Σύμφωνα με το μνημόνιο συνεργασίας, το οποίο έχει πενταετή διάρκεια, θα πραγματοποιούνται συνεργασίες και ανταλλαγές φοιτητών και καθηγητών, σε τομείς ενδιαφέροντος των δυο πλευρών, όπως είναι η έρευνα, η επαγγελματική ανάπτυξη, οι υποδομές βιβλιοθηκών και άλλων ακαδημαϊκών υπηρεσιών που θα διευκολύνουν φοιτητές και εκπαιδευτικό προσωπικό στις σπουδές και στην ακαδημαϊκή καριέρα αντίστοιχα.
Αυτό σημαίνει ότι μέσα από αυτή τη συνεργασία σε ακαδημαϊκό επίπεδο το πανεπιστήμιο Κρήτης ανοίγει νέους διαύλους επικοινωνίας και με χώρες της ανατολής, γίνεται περισσότερο γνωστό και δημοφιλές ενώ βρίσκεται στο επίκεντρο παγκόσμιων βιβλιογραφικών αναφορών.
Μια συνεργασία που, όπως τονίστηκε στη διάρκεια της χθεσινής συνάντησης, αναμένεται να έχει γενικότερα πολλαπλά οφέλη για τους δύο τόπους, οι οποίοι έχουν κοινά χαρακτηριστικά σε ότι αφορά την ιστορία και τον πλούσιο πολιτισμό.
Η επίσκεψη των Κινέζων ακαδημαϊκών για αρχή αλλά και των φοιτητών, οι οποίοι αναμένεται να συμμετέχουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα και τα θερινά τμήματα, αφού δίδεται σχετική επιδότηση από το πανεπιστήμιο τους, σηματοδοτεί πολλαπλά οφέλη και για την οικονομία του τόπου αλλά και για την ενίσχυση της τουριστικής κίνησης.
Σελ. 3