Η μεγάλη ημέρα των Θεοφανίων και ο αγιασμός των υδάτων, όπως σε όλη την Ελλάδα, θα γιορταστεί σήμερα και στο Ρέθυμνο.
Το εκκλησιαστικό πρόγραμμα της Μητρόπολης Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου έχει ως εξής:
7.00 π.μ.:
Ο μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος θα ιερουργήσει στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου, πόλεως Ρεθύμνης.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας και του Μεγάλου Αγιασμού θα εκκινήσει λιτανευτική πομπή εκ του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού προς το Ενετικό Λιμάνι της πόλεως, όπου θα πραγματοποιηθεί η τελετή της καταδύσεως του Τιμίου Σταυρού και ο Αγιασμός των υδάτων.
Αγιασμός στο Φράγμα Ποταμών
Στις 12:30 μ.μ, θα πραγματοποιηθεί Αγιασμός των υδάτων στο Φράγμα Ποταμών Αμαρίου, παρουσία των Αρχών του τόπου.
Ο Αγιασμός των υδάτων του Φράγματος είναι πλέον θεσμός ως γεγονός για την ευρύτερη περιοχή του Αμαρίου και αναμένεται να προσελκύσει πλήθος κόσμου από όλο τον Νομό.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον χώρο που έχει διαμορφωθεί στην όχθη της λίμνης, στο επίπεδο κάτω από το κτίριο παρακολούθησης και στον οποίο η μετάβαση θα γίνει από τον υπάρχοντα χώρο στάθμευσης.