Την επέκταση των εργασιών των ασφαλτοστρώσεων σε δρόμους της πόλης, αλλά και περαιτέρω εργασίες στην περιοχή του Τιμίου Σταυρού, με στόχο να επισκευαστούν και να ασφαλτοστρωθούν κάθετοι δρόμοι και να γίνουν πεζοδρόμια όπου αυτό είναι εφικτό, ενέκρινε χθες στη διάρκεια της συνεδρίασης του το δημοτικό συμβούλιο Ρεθύμνου.
Ειδικότερα, το δημοτικό συμβούλιο ενέκρινε παράταση της συμβατικής προθεσμίας στα έργα: α) «Δρόμοι Μασταμπά Καλλιθέας 2015» και β) «Βελτίωση βατότητας – Ασφαλτοστρώσεις οδών 2017».
Όπως εξήγησε ο αντιδήμαρχος τεχνικών έργων Μίνως Αλεφαντινός και εισηγητής του θέματος τη Δευτέρα θα γίνει το Συμβούλιο Δημοσίων Έργων στο Ηράκλειο και θα πρέπει να ναι σε ισχύ οι συμβάσεις των δυο έργων, προκειμένου να μπορούν να προχωρήσουν σε συμπληρωματικές συμβάσεις για την επέκταση των εργασιών, κάτι που όπως τόνισε συμφέρει τον δήμο τόσο οικονομικά, αφού του δίνει τη δυνατότητα να συνάψει σύμβαση με τον ίδιο ανάδοχο με την ίδια έκπτωση που ίσχυε στο αρχικό συμβατικό έργο και αφετέρου, όπως τόνισε, θα δοθεί η δυνατότητα να γλιτώσουν τη γραφειοκρατία και τις χρονοβόρες διαδικασίες που θα υπάρχουν σε περίπτωση νέου διαγωνισμού. Χαρακτηριστικά ο κ. Αλεφαντινός στην τοποθέτηση του ανέφερε:
«To έργο του Τιμίου Σταυρού έχει προχωρήσει πολύ. Υπήρξαν καθυστερήσεις -είχαμε διέλευση δικτύων υποδομών, καθυστέρησε πάρα πολύ η ΔΕΗ να απομακρύνει πέντε στύλους, όμως πλέον έχουμε μια πολύ καλή εργολαβία, με πολύ καλή έκπτωση και πολύ καλή συνεργασία με τον ανάδοχο. Ολοκληρώνοντας τα έργα στην περιοχή είδαμε ότι μπορούμε να κάνουμε μια συμπληρωματική σύμβαση με ίδια έκπτωση, όπως προβλέπει ο νόμος, δηλαδή στο μισό ποσό του αρχικού ποσού. Άρα λοιπόν συνεννοηθήκαμε με τον επίτροπο και είναι σύμφωνος γι’ αυτό και το υποβάλλουμε στο συμβούλιο δημοσίων έργων. Πρόθεση μας είναι να ολοκληρωθούν όλοι οι δρόμοι της περιοχής του Τίμιου Σταυρού. Δηλαδή θα ασφαλτοστρώσουμε και θα κάνουμε πεζοδρόμια σε όλους τις κάθετους της οδού Γαβαλάδων, θα τοποθετηθεί σήμανση σε όλη την περιοχή και γενικότερα θα κάνουμε ασφαλτόστρωση και όπου μπορούμε πεζοδρόμια και σήμανση καθώς και δίκτυα υποδομής. Κάνοντας αυτή τη συμπληρωματική σύμβαση που είναι περίπου 100.000 ευρώ θα παραδώσουμε στην περιοχή ένα ολοκληρωμένο έργο, πέραν από την τεχνική περιγραφή που είχαμε εξ αρχής προβλέψει. Όσον αφορά τις ασφαλτοστρώσεις, μετά από πολύ ταλαιπωρία έχουμε ήδη τελειώσει την οδό Μοτάκη στον Πλατανιά, την οδό Κυδωνίων, την οδό Χορτάτζη, την οδό Δρουλίσκου, την οδό Ζαμπελίου, την οδό Χ. Δασκαλάκη, την οδό Βλάχου, την οδό Φαιστού, την οδό Λάππας. Έχουμε ασφαλτοστρώσει τμήμα της οδού Χριστοφοράκη και έχουμε κάνει οδοστρωσία σε τμήμα της οδού Ετεάρχου και ασφαλτόστρωση όλης της οδού, την οδό Μόσχων, την οδό Δημοκρατίας και την οδό Ρέας. Έχουμε δηλαδή, τολμώ να πω, ικανοποιητικό ρυθμό στο έργο των ασφαλτοστρώσεων. Εκμεταλλευμένοι και τη μεγάλη έκπτωση και τα μηχανήματα που έχει στη διάθεση μας ο εργολάβος αλλά και τον ρυθμό των εργασιών σε συνεννόηση με τον επίτροπο θα κάνουμε μια συμπληρωματική σύμβαση για να συνεχίσουμε το πρόγραμμα ασφαλτοστρώσεων και μέσα στις προθέσεις μας είναι βελτιώσουμε ασφαλτόστρωση της οδού Μοάτσου».
Η παράταξη της μείζονος αντιπολίτευσης του δήμου «Ρέθυμνο Αξίζεις» ψήφισε παρών. Ο επικεφαλής της Θοδωρής Νίνος, στην τοποθέτηση του τόνισε ότι αν και κατανοεί το επιχείρημα που δίνεται στην εισήγηση, εν τούτοις, όπως είπε για λόγους υγιούς ανταγωνισμού θεωρεί ότι θα έπρεπε να γίνουν νέοι διαγωνισμοί για να συνεχιστούν οι εργασίες.
Χαρακτηριστικά είπε: «Καταλαβαίνουμε το επιχείρημα για επέκταση του έργου, όμως υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να το λάβουμε υπ όψιν μας. Όταν δημοπρατείται ένα έργο, δημοπρατείται με συγκεκριμένο συμβατικό αντικείμενο, όταν το αυξάνεις κατά 50% στην ουσία αλλοιώνεις τους αρχικούς όρους της δημοπρασίας. Άρα θεωρώ ότι για λόγους υγιούς ανταγωνισμού και για να διατηρήσουμε ίσες αποστάσεις από όλους τους εργολάβους που λαμβάνουν μέρος στις δημοπρασίες, πάρα το ότι καταλαβαίνω το σκεπτικό, θεωρώ ότι δεν μπορούμε να εγκρίνουμε τη συγκεκριμένη παράταση, αλλά να επιταχύνουμε τις διαδικασίες με το ποσό που από ότι καταλαβαίνω υπάρχει διαθέσιμο γι’ αυτές τις εργασίες με καινούριο διαγωνισμό και καινούριο ανάδοχο».
Ο επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης Μανούσος Μανουσογιάννης καταψήφισε την παράταση του έργου του Τιμίου Σταυρού και τις συμπληρωματικές συμβάσεις και ενέκρινε την παράταση του έργου των ασφαλτοστρώσεων με σκοπό, όπως είπε, να ολοκληρωθεί το συμβατικό έργο του αναδόχου. Στην τοποθέτηση του μεταξύ άλλων είπε: «Όσον αφορά το έργο Μασταμπά Καλλιθέας η σύμβαση υπογράφτηκε 20 Σεπτέμβριου και είχε συμβατική προθεσμία παράδοσης μέχρι 20 Δεκεμβρίου. Εκ τότε δόθηκαν δυο παρατάσεις που τριπλασίασαν την περίοδο παράδοσης του έργου. Οι τρεις μήνες έγιναν εννέα με τη σημερινή παράταση οι τρεις μήνες θα γίνουν έντεκα.
Για τις ασφαλτοστρώσεις εκτιμώ ότι υπάρχει αιτιολόγηση. Έχω σοβαρές επιφυλάξεις για συμπληρωματικές συμβάσεις. Μπορεί να διευκολύνει σε ότι αφορά τον χρόνο για ένα καινούριο διαγωνισμό αλλά δεν παύει να είναι μια διαδικασία επί της ουσίας απευθείας ανάθεσης. Δεν ψηφίζω την παράταση για το πρώτο ούτε τις συμπληρωματικές συμβάσεις».
Τι περιελάμβανε η τεχνική έκθεση για την περιοχή του Τιμίου Σταυρού
Υπενθυμίζεται ότι οι επεμβάσεις που προέβλεπε το αρχικό έργο στην περιοχή του Τιμίου Σταυρού ήταν οι παρακάτω:
1) Βελτίωση οδοστρώματος υφισταμένων οδών
2) Διάνοιξη -διαπλάτυνση οδών και κατασκευή νέου οδοστρώματος
3) Μηκοτομική προσαρμογή υφισταμένων οδών στο ρυμοτομικό σχέδιο
4) Κατασκευή τοιχίων αντιστήριξης και κλιμάκων, προκειμένου επιτευχθεί η μηκοτομική προσαρμογή.
Οι παραπάνω επεμβάσεις προβλέπεται να γίνουν στους εξής δρόμους:
1) Τμήμα της οδού Ιεράς Μητροπόλεως
2) Οδός Πρέβελη
3) Τμήμα της οδού Κουρητών (διάνοιξη και υψομετρική προσαρμογή με την οδό Γαβαλάδων)
4) Τμήμα της οδού Γαβαλάδων
5) Προέκταση διάνοιξη και κατασκευή πεζόδρομων και κλιμάκων νότια του δημοτικού σχολείου
6) Διαμόρφωση των κόμβων, με υψομετρική προσαρμογή και κατασκευή νέων οδοστρωμάτων – πεζοδρομίων.
Το συνολικό έργο με τίτλο «Δρόμοι Μασταμπά-Καλλιθέα» (που αφορά όμως τον λόφο του Τιμίου Σταυρού) έχει προϋπολογισμό 500.000€ και χρηματοδοτείται από ιδίους πόρους του δήμου Ρεθύμνου.