![](/uploads/news/10-08-2013/247117.jpg)
Για αρκετούς παίκτες αλλά και προπονητές, η προετοιμασία ήταν πρωτόγνωρα ευχάριστη, καθώς όλα κύλησαν όπως τα είχαν σχεδιάσει.
Η Επισκοπή δούλεψε πάνω σε απόλυτα επαγγελματικές βάσεις αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι, άπαντες επέστρεψαν υγιείς.
Με εξαίρεση τον Ντιαλό που ούτως ή άλλως δεν είναι έτοιμος να αγωνισθεί ακόμα, όλοι οι υπόλοιποι έδειξαν μεγάλη διάθεση για δουλειά και οι «ρούκις» ακόμη περισσότερη.
Δεν είναι άλλωστε λίγα τα παιδιά που μπαίνουν για πρώτη φορά στα «βαθιά νερά» της Φουτμπόλ Λιγκ. Ο Κώστας Ανυφαντάκης ήταν πολύ ικανοποιημένος απ’ όλους και πλέον, στα φιλικά που έρχονται θα είναι σε θέση να μοντάρει ακόμη καλύτερα την ομάδα που χτίζεται.
Δύο μέρες μετά την επιστροφή της Επισκοπής στην Κρήτη, οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη αντιμετωπίζουν σ’ ένα νέο πολύ δυνατό φιλικό αγώνα, τον ΟΦΗ την Κυριακή στις 18:00, στο γήπεδο Γεντί Κουλέ.
Ο αγώνας αποτελεί πρόβα τζενεράλε για τον ΟΦΗ γι’ αυτό ο Παύλος Δερμιτζάκης θα ρίξει ό,τι καλύτερο έχει στον αγωνιστικό χώρο εν όψει της έναρξης του ελληνικού πρωταθλήματος που φέτος ξεκινάει πολύ νωρίς.
Οι Ρεθυμνιώτες αμέσως μετά το ματς με τον Άρη και αυτό με τον Προμηθέα (βλ. παρακάτω) θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς κόντρα σε μια ομάδα που έχει μεγάλες βλέψεις για φέτος.
Τα βλέμματα πολλών -εκτός της ρεθυμνιώτικης ομάδας- θα είναι καρφωμένα στους Γκαλέτι, Ζε Εντουάρτο, Παπάζογλου, Κουτσιανικούλη κ.α.
επί του Προμηθέα
Όσον αφορά τα τεκταινόμενα των κυανόλευκων, λίγο πριν αναχωρήσουν για τον Πειραιά, φρόντισαν να δώσουν το τελευταίο φιλικό παιγνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασία τους στα 3-5 πηγάδια της Νάουσας.
Με χατ-τρικ λοιπόν του Γιώργου Βελονάκη, η Επισκοπή έφτασε στο άνετο 4-1 επί του Προμηθέα Λάρισας (ομάδα τοπικής κατηγορίας).
Αυτό ήταν το τελευταίο αγωνιστικό 90λεπτο εκτός έδρας (στο προπονητικό κέντρο της Νάουσας) και ο Κώστας Ανυφαντάκης είχε την ευκαιρία να δει και να δοκιμάσει ποδοσφαιριστές που δεν μπορούσε να «τσεκάρει» σε άλλα ματς.
Ανάμεσα στους παίκτες που βρέθηκαν στην ενδεκάδα, ήταν και κάποιοι υπό δοκιμή παίκτες, οι οποίοι έδειξαν, μεν, καλά στοιχεία αλλά που χρειάζονται ακόμη αρκετή δουλειά δε.
Επρόκειτο για τον 19χρονο Λιονάκη από τα Χανιά, ο οποίος αγωνιζόταν στον Κισσαμικό κι έχει ακολουθήσει όλη την προετοιμασία της ρεθυμνιώτικης ομάδας.
Ένας άλλος παίκτης που δοκιμάστηκε είναι ο 18χρονος Μιχαηλίδης, ο οποίος έχει εισαχθεί στο Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου και κατάγεται από την Δράμα. Ο Μιχαηλίδης αγωνιζόταν πέρυσι στην ΑΕ Καλαμπακίου.
Στη σύνθεση της Επισκοπής ήταν και ο Γ. Παπαϊωάννου που είναι 19 ετών κι αγωνιζόταν μέχρι πέρυσι με τα χρώματα του Τυρνάβου.
Κάτω από τα δοκάρια έκατσε για πρώτη φορά ο νεαποκτηθέντας Λαμπρόπουλος.
Το ευτύχημα για τους κυανόλευκους ήταν ότι για άλλη μια φορά ο Ρεθυμνιώτης επιθετικός Βελονάκης, έδειξε «μπαρουτοκαπνισμένος». Ο νεαρός φορ ήταν ιδιαίτερα κεφάτος κι ας ξέρει ότι θα πρέπει να περιμένει τη στιγμή του για να πάρει φανέλα βασικού.
Για την ιστορία και βέβαια για τα στοιχεία που κρατά ο Ρεθυμνιώτης τεχνικός, τα γκολ της φιλικής αναμέτρησης πέτυχαν: Βελονάκης (47’, 58’, 60’) και Παπαϊωάννου 75’. Για τους Λαρισαίους μείωσε ο Μαυρομάτης στο 78’.
Η σύνθεση της Επισκοπής (Ανυφαντάκης): Λαμπρόπουλος, Κονονένκο, Λιονάκης, Μαραθιανός, Παπαιωάννου, Τριχάκης, Μιχαηλίδης, Φραντζεσκάκης, Περκέτσι, Πουλάκης, Βελονάκης.
και της ομάδας»
Στο μεταξύ, κι από τη στιγμή που η ρεθυμνιώτικη αποστολή επέστρεψε στη βάση της έπειτα από ένα γεμάτο 11ήμερο προετοιμασίας, ο 30χρονος Σέρβος Τάντιτς, είχε την ευκαιρία να εκφράσει τις πρώτες του εντυπώσεις για τη δουλειά που έγινε στα 3-5 πηγάδια της Νάουσας. Οι δηλώσεις του Σέρβου ποδοσφαιριστή φιλοξενούνται μέσα από το aoepiskopis.gr. Ο Τάντιτς αναφέρεται στη σκληρή δουλειά αλλά και για τους νέους συμπαίκτες του.
«Επιστρέψαμε στο Ρέθυμνο μετά από δυο εβδομάδες σκληρής δουλειάς και ευτυχώς, είμαστε όλοι υγιείς. Αυτό σημαίνει ότι ο προπονητής έκανε καλή δουλειά και γι’ αυτό είμαστε όλοι χαρούμενοι. Καλή δουλειά έγινε σε όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας στη Νάουσα και είμαι σίγουρος πώς μέσα στο χρόνο θα «βγουν» όλα όσα κάναμε. Αυτές οι ημέρες που ήμασταν καθημερινά μαζί, μας βοήθησαν να δεθούμε και αγωνιστικά, αλλά και ως χαρακτήρες. Βοήθησε πολύ επίσης στο να υπάρχει καλό κλίμα στα αποδυτήρια.
Το ευχάριστο είναι ότι έχουμε αρκετά νεαρά παιδιά, με όρεξη, φρεσκάδα και με καλά στοιχεία που θα μας βοηθήσουν σε όλους τους τομείς, παρά το ότι θα παίξουν πρώτη φορά στην κατηγορία. Οι πιο παλιοί στην ομάδα αλλά και εμείς οι πιο έμπειροι, πρέπει να τα βοηθήσουμε.