Το «τρένο» του ΝΟΡ δεν σταμάτησε ούτε στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, προσπερνώντας με κεκτημένη ταχύτητα τον τοπικό Ποσειδώνα. Οι Ρεθεμνιώτισσες πραγματοποίησαν επίδειξη δύναμης και επικράτησαν με 3-10, παρέμειναν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκονται… με το ένα πόδι στα πλέι οφ και μάλιστα για 1η φορά στην ιστορία τους.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει στο 1ο οκτάλεπτο με 3-0. Από κει και πέρα, όμως, κυριάρχησε πλήρως. Προηγήθηκε με 3-4 στο ημίχρονο και στο 2ο μέρος πέτυχε ακόμα 6 γκολ. Οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να αντισταθούν και έτσι ο ΝΟΡ έφτασε στο τελικό 3-10. Πρώτη σκόρερ των νικητών ήταν η Έλενα Φαρμάκη με 4 γκολ.
Οι Ρεθεμνιώτισσες έφτασαν τους 19 βαθμούς και βρίσκονται μία ανάσα από το να… τσεκάρουν το εισιτήριο για τα πλέι οφ. Ουσιαστικά θέλουν μία ακόμα νίκη στις εναπομείναντες 4 αγωνιστικές και έχοντας να αντιμετωπίσουν Εθνικό (εκτός), Τρίτωνα (εντός), ΝΟΒΑ (εκτός) και Βουλιαγμένη (εκτός). Σαφώς και μία πρώτης τάξεως ευκαιρία θα τους παρουσιαστεί στον Βόλο, απέναντι στον ουραγό και χωρίς νίκη ΝΟΒΑ.
Από κει και πέρα, μετά την χθεσινή νίκη του Εθνικού επί της Γλυφάδας (5-6), η 3η θέση αναμένεται να παιχτεί στο σαββατιάτικο (13/2) ματς ανάμεσα στον Εθνικό και στο ΝΟΡ. Σαφώς και το έργο της ρεθεμνιώτικης ομάδας είναι πολύ δύσκολο, αλλά αναμένεται να τα δώσει όλα για να πάρει κάτι θετικό, ακόμα και τον έναν βαθμό. Τέλος, η Γλυφάδα έμεινε πάρα πολύ πίσω στο κυνήγι της 4ης θέσης.
Τα οκτάλεπτα: 3-0, 0-4, 0-6, 0-1.
ΚΟΠΙ (Θεοδώρα Μιχαηλίδου): Παπαϊωάννου, Σαμαρά 3, Μοτίτη, Τζοβάρα, Χυδηριώτη, Κούβδου, Παπαδάκη, Μελανουρέα, Οκολίτσα, Μπεκρή, Καλαργυρού, Τζούρκα, Χασάπη, Τσιρώνη.
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φλ., Σαφέτη, Φαρμάκη Μ. 2, Μπελέγρη, Παλικαράκη, Αλεξάκη 2, Μαυρέλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Καραλόγου, Φαρμάκη Ε. 4, Πατσαχάκη, Σολανάκη 1.
Κώστας Φιτσανάκης: «Αντιδράσαμε και πήραμε μία σπουδαία νίκη»
Ο προπονητής του ΝΟΡ χαρακτήρισε πολύ σπουδαία τη νίκη της ομάδας του και στάθηκε στην αντίδρασή της μετά το κακό 1ο οκτάλεπτο. Ο νεαρός προπονητής αφιέρωσε τη νίκη στη φίλη και συναθλήτριά του, Βαγγελιώ Λέλεκα, που έφυγε πρόωρα από τη ζωή.
«Κάναμε αυτό που έπρεπε στο παιχνίδι και πήραμε μια πολύ σπουδαία νίκη. Δεν ξεκινήσαμε καλά, αφού στο 1ο οκτάλεπτο ήμασταν εκτός κλίματος. Μετά, όμως σοβαρευτήκαμε, πιέσαμε, κάτι που δεν άντεξε η αντίπαλη ομάδα και επιβάλαμε πλήρως τον ρυθμό μας. Κάθε γκολ που σημειώναμε, φαινόταν πως μας έδινε ένα πλεονέκτημα για τη συνέχεια.
Θα ήθελα να αφιερώσω αυτή τη νίκη στην Βαγγελιώ, που μας βλέπει από εκεί ψηλά».
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
Ποσειδώνας Ιλισίων-ΝΟ Ρεθύμνου 3-10
ΑΝΟ Γλυφάδας-Εθνικός 5-6
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟΒΑ
Ολυμπιακός-Τρίτων Αμαρουσίου
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Αγώνες Τέρματα Βαθμοί
1. Oλυμπιακός 9 202-31 27
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 9 169-54 23
3. ΝΟ Ρεθύμνου 10 85-111 19
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 10 80-87 14
5. Εθνικός Πειραιά 10 89-117 13
6. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 10 65-118 7
-. Τρίτων Αμαρουσίου 9 65-115 7
8. ΝΟΒΑ 9 34-156 0
Σημείωση: Ο ΝΟ Βουλιαγμένης έχει έναν βαθμό λιγότερο, με βάση απόφαση του Α.Δ. από την περυσινή περίοδο.
Η επόμενη (11η) αγωνιστική (13/2)
ΝΟΒΑ-Ολυμπιακός
Τρίτων Αμαρουσίου-ΑΝΟ Γλυφάδας
Εθνικός Πειραιά-ΝΟ Ρεθύμνου
ΝΟ Βουλιαγμένης-Ποσειδών Ιλισίων