Μπορεί η χθεσινή να ήταν ημέρα κυπέλλου για την Επισκοπή (βλ. σελ. 20) όμως, ιδίως τώρα που ζεστάθηκαν όλοι στον «κυανόλευκο» σύλλογο με το «διπλό» μέσα στο Νέο Ηράκλειο, δεν μπορούν να αφήσουν τις εξελίξεις απλώς να τρέχουν από μόνες τους…
Ήδη έχουν λάβει τα… μέτρα τους και δοκιμάζουν παίκτες. Μάλιστα, όσοι ποδοσφαιριστές τους ενδιαφέρουν και είναι δύσκολο να έρθουν στην Κρήτη και στο Ρέθυμνο, καταβάλλεται η προσπάθεια να «τσεκαριστούν» εξ αποστάσεως και να μπουν στη διαδικασία συνομιλιών και διαπραγματεύσεων. Τέτοιοι παίκτες ωστόσο είναι από ομάδες οι οποίες δεν χρειάζονται συστάσεις.
Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, στην Επισκοπή δοκιμάζεται από την περασμένη Τρίτη ο Αρκάδιος Δημητριάδης. Πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή που αγωνίζεται στο αριστερό άκρο, εκεί δηλαδή που «πονάει» η ομάδα και χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιον φύσει και θέσει, αριστεροπόδαρο μπακ για να καλύψει το κενό.
Για τον Δημητριάδη ο Νίκος Κωτσοβός θα χρειαστεί λίγο χρόνο, προκειμένου να «ανάψει» το πράσινο ή το κόκκινο φως. Ο Αρκάδιος Δημητριάδης έχει συμμετοχές με την Κ20 του Ολυμπιακού Βόλου, ενώ μέχρι πέρυσι αγωνιζόταν στον Πύρασο (Γ’ Εθνική).
Πολύ κοντά στον Κώστα Κωτάτη
Ένας άλλος παίκτης με τον οποίο φαίνεται να βρίσκεται πολύ μα πολύ κοντά η Επισκοπή, είναι ο Κώστας Κωτάτης. Πρόκειται για ένα «10αρι» που αγωνιζόταν μέχρι πρότινος στην Κέρκυρα. Μάλιστα ο Κωτάτης είναι ελεύθερος να διαπραγματευτεί τη μεταγραφή του, καθώς ανακοινώθηκε πριν από λίγες μέρες από την ομάδα των Επτάνησων. Η εν λόγω ανακοίνωση περιείχε και τον Παναγιώτη Σαμπανίδη, τον τερματοφύλακα με τον οποίο η Επισκοπή βρέθηκε μια ανάσα από το να δώσει τα χέρια και τον γνωστό στο κρητικό κοινό, Σταμάτη Μανωλά που προσφάτως είχε περάσει και από τα Χανιά.
Ο Κώστας Κωτάτης είναι μόλις 20 χρονών (έχει γεννηθεί στις 30/6/1995) πρωτόπαιξε μπάλα στις ακαδημίες της ΑΕΚ. Ακολούθως βρέθηκε στη Ζάκυνθο και στην ιταλική Ζάντε. Επέστρεψε στην Ελλάδα και τον Πανηλειακό για να δοκιμάσει ξανά στο εξωτερικό, στην Ελβετία και τη Σλοβενία. Το περασμένο καλοκαίρι συμφώνησε με την Κασσιώπη-Κέρκυρα δι’ ευχών του Μίμη Δομάζου.
Έρχονται κι άλλοι…
Δεν είναι όμως μόνο ο Κωτάτης. Ο Νίκος Κωτσοβός που μετράει αυτή τη στιγμή 18 παίκτες στο ρόστερ του, θέλει έναν ακόμη επιθετικό (φορ) αλλά κι έναν μέσο.
Η αγορά σιγά-σιγά πληθαίνει από παίκτες, καθώς μην ξεχνάμε ότι στο ελληνικό ποδόσφαιρο βγαίνουν προς τα έξω τα πολλά οικονομικά προβλήματα που ταλανίζουν τις ομάδες (βλ. Εργοτέλη, Ολυμπιακό Βόλου κ.ά.), οπότε πολλοί ποδοσφαιριστές βρίσκονται ήδη σε αναζήτηση ομάδας.
Σύμφωνα με πληροφορίες πάντως, η Επισκοπή μέχρι την Παρασκευή θα προβεί σε δύο προσθετικές κινήσεις.
Στον Ερμή καταλήγει ο Λαδιανός
Στο μεταξύ, ο Αντώνης Λαδιανός άλλαξε στρατόπεδο και από χθες, ανήκει σ’ αυτό του Ερμή Ζωνιανών.
Ο νεαρός ποδοσφαιριστής που, τη φετινή χρονιά, η Επισκοπή τον προώθησε από την Κ19 στη μεγάλη ομάδα, τού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παιγνίδια βατά αλλά και πολύ δύσκολα. Μάλιστα, ο νεαρός μεσοαμυντικός αγωνίστηκε με τα χρώματα της Επισκοπής στο τελευταίο εντός έδρας ματς με τον Εθνικό, ενώ συγκαταλεγόταν και στην αποστολή των Ρεθεμνιωτών στον αγώνα του Νέου Ηρακλείου.
Το πρόβλημα που ο ίδιος αντιμετώπιζε με την σχολή του στο Ηράκλειο όμως, έβαλε «φρένο» στις υπερβολικές μετακινήσεις του, με αποτέλεσμα «κυανόλευκη» διοίκηση και παίκτης, να συμφωνήσουν σε μια αμοιβαία λύση προς όφελος και των δύο.
Βέβαια, για την Επισκοπή, το ρόστερ όσο πάει και μικραίνει, ωστόσο επίκεινται νέες μεταγραφές. Οι λύσεις μάλιστα, τις οποίες πρέπει να βρει άμεσα, οφείλει να είναι εύστοχες.
Ο Αντώνης Λαδιανός είναι 18 χρονών (έχει γεννηθεί στις 16/5/1997) και έχει περάσει από τον Αστέρα Περάματος, τον Τάλω Μελιδονίου, την Κ19 και τη μεγάλη ομάδα της Επισκοπής.
Ανακοινώθηκαν οι αποχωρήσεις των Χνάρη, Νικηφόρου και Λαδιανού
Εκτός του Αντώνη Λαδιανού, αποχωρήσεις είχαμε και για τους Ηλία Χνάρη, Ορέστη Νικηφόρο. Ο πρώτος μετακόμισε ως δανεικός στην ΕΑΠ και ο δεύτερος επέστρεψε εκεί όπου ανήκε, στην ΑΕΜ.
Η ανακοίνωση της Επισκοπής είναι η παρακάτω: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει τις αποχωρήσεις των ποδοσφαιριστών, Ηλία Χνάρη (παραχωρήθηκε ως δανεικός στην Ένωση Ατσιποπούλου Πρινέ ως δανεικός), Ορέστη Νικηφόρου (επέστρεψε στην ΑΕΜ) και Αντώνη Λαδιανού (έμεινε ελεύθερος). Ο σύλλογός μας, τους εύχεται καλή ποδοσφαιρική σταδιοδρομία».