Επίσκεψη του Γ. Κεφαλογιάννη στο υπουργείο Υγείας
ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΞΑΝΘΟ
Επίσκεψη στο υπουργείο Υγείας πραγματοποίησε ο βουλευτής Ρεθύμνου Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Κεφαλογιάννης. Εκεί είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με τον αναπληρωτή υπουργό Υγείας, κ. Ανδρέα Ξανθό. Ο κ. Κεφαλογιάννης εξέφρασε την ανάγκη συνεργασίας για την αντιμετώπιση των σοβαρών προβλημάτων στον τομέα της Υγείας. Παράλληλα, έθιξε σειρά ζητημάτων του κλάδου τόσο σε εθνικό όσο και σε τοπικό επίπεδο. Ειδικότερα, διεκδίκησε την κάλυψη των αναγκών του Νοσοκομείου Ρεθύμνου σε ιατρικό-νοσηλευτικό- παραϊατρικό προσωπικό, την αντικατάσταση των μηχανημάτων αιμοκάθαρσης στην Μονάδα Τεχνητού Νεφρού και την αναθεώρηση του υγειονομικού χάρτη στο Ρέθυμνο, με βάση την πρόταση της ΔΥΠΕ Κρήτης. Στη συνέχεια, ο Ρεθεμνιώτης βουλευτής υπογράμμισε την ανάγκη ενίσχυσης των κονδυλίων για τα επαρχιακά νοσοκομεία, έτσι ώστε να μην παρατηρηθούν ελλείψεις κατά τη διάρκεια του έτους εξαιτίας των σφιχτών προϋπολογισμών των ιδρυμάτων. Παράλληλα, διεκδίκησε την άμεση καταβολή μισθολογικών και λοιπών δαπανών του Νοσοκομείου Ρεθύμνου για να λάβει τη δέσμευση για την άμεση αποπληρωμή των γιατρών, νοσηλευτών και λοιπού προσωπικού, για τις εφημερίες – υπερωρίες του 2015.
Ο κ. Ξανθός αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στο σχεδιασμό για στοχευμένη ενίσχυση του συστήματος Υγείας με ανθρώπινο δυναμικό, στην καθολική και χωρίς εξαιρέσεις πρόσβαση όλων των ανασφάλιστων πολιτών στις δημόσιες υπηρεσίες υγείας, στον επανασχεδιασμό και την αναβάθμιση των Γραφείων Προστασίας Δικαιωμάτων του Ασθενή που λειτουργούν μέσα στα νοσοκομεία και στις νομοθετικές παρεμβάσεις που ετοιμάζει το υπουργείο το επόμενο διάστημα.
Κατά την τοποθέτησή του ο κ. Κεφαλογιάννης τόνισε: «Σε πρόσφατη επίσκεψή μου στο νοσοκομείο είχα την ευκαιρία να συζητήσω για τις ανάγκες και τα προβλήματα του ιδρύματος, καθώς και για την ανάγκη να συμβάλουμε όλοι στη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών και κυρίως στην κάλυψη των βασικών υγειονομικών αναγκών του πληθυσμού. Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, η υγεία είναι ο τομέας που θα έπρεπε να περιορίζεται τελευταίος, αφού, μαζί με την παιδεία, αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο του κοινωνικού κράτους. Η αντιμετώπιση των προβλημάτων στο χώρο της υγείας είναι μεγαλύτερη από πότε. Τα προβλήματα είναι μεγάλα και απαιτούνται ξεκάθαρες λύσεις. Με τον κ. Ξανθό είχαμε ένα γόνιμο και ουσιαστικό διάλογο για τις υγειονομικές ανάγκες του νομού.
Ο αναπληρωτής υπουργός δεσμεύτηκε για σειρά ζητημάτων όπως την πληρωμή των εφημεριών, την τροποποίηση των προϋπολογισμών και κυρίως για τη στελέχωση τόσο του ΠΕΔΥ όσο και του Νοσοκομείου. Είναι απαραίτητο να προχωρήσουμε σε έναν συνολικό ανασχεδιασμό των παρεχόμενων υπηρεσιών με έμφαση στην ενίσχυση της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας και στην επάρκεια των υγειονομικών υποδομών σε προσωπικό, υγειονομικό υλικό και σε σύγχρονο ιατροτεχνολογικό εξοπλισμό. Το Ρέθυμνο αξίζει και μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο υγειονομικής κάλυψης και για αυτό πρέπει να αγωνιστούμε από κοινού».