Σε επίσχεση εργασίας αποφάσισαν να προχωρήσουν οι γιατροί του Αξονικού Τομογράφου του Νοσοκομείου Ρεθύμνου,εξ αιτίας των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο αξονικός και καθιστά δυσχερή την λειτουργία του.Οι γιατροί,ενημέρωσαν με έγγραφο για την απόφαση τους τόσο την Διοίκηση του Νοσοκομείου όσο και τον Εισαγγελέα Ρεθύμνης.
Σε ανακοίνωση τους αναφέρουν σχετικά:«Οι γιατροί του Αξονικού Τομογράφου, με έγγραφο τους προς τη Διοίκηση και προς τον Εισαγγελέα Ρεθύμνης αποφάσισαν την επίσχεση εργασίας ως έσχατο μέσο πίεσης, προκειμένου να δοθεί λύση για την προμήθεια διαγνωστικής οθόνης ή φιλμ.
Παρά τις επανειλημμένες έγγραφες αναφορές προς πάσα κατεύθυνση, μέχρι τώρα δεν έχει κανείς συγκινηθεί για την προμήθεια είτε διαγνωστικής οθόνης Αξονικού Τομογράφου είτε των απαραίτητων ακτινολογικών φιλμ. Χωρίς αυτά διάγνωση σωστή δεν μπορεί να γίνει και γι’ αυτό οι ασθενείς είναι εκτεθειμένοι σε κίνδυνο.
Οι γιατροί απαιτούν άμεση προμήθεια φιλμ ή προμήθεια διαγνωστικής οθόνης».