Πενήντα ειδικότητες εκπαιδευτικών των ΕΠΑΛ και των ΕΠΑΣ τίθενται εκ νέου σε λειτουργία τον Σεπτέμβριο σύμφωνα με πρόσφατη απόφαση της κυβέρνησης. Στο Ρέθυμνο θα επαναλειτουργούν οι παρακάτω ειδικότητες:
-Τομέας Υγείας – Πρόνοιας: 1. Βοηθός Νοσηλευτή, 2. Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων, 3. Βοηθός Φυσικοθεραπευτή.
-Τομέας Αισθητικής – Κομμωτικής: 1. Αισθητικής Τέχνης, 2. Κομμωτικής Τέχνης.
-Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών: 1. Γραφικών Τεχνών, 2. Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων.
Στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου χθες οι εκπαιδευτικοί που «επιστρέφουν» σε λίγους μήνες στα καθήκοντά τους, εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για την εξέλιξη αυτή, την οποία χαρακτήρισαν μάλιστα ως μια από τις μεγαλύτερες νίκες του εκπαιδευτικού κόσμου.
Η Μαρία Σιμιτζή καθηγήτρια Νοσηλευτικής αναφέρθηκε στην απόφαση της κατάργησης των ειδικοτήτων υποστηρίζοντας πως: «Είναι πλέον γνωστό και αποδεδειγμένο, ότι η κατάργηση των παραπάνω ειδικοτήτων δεν είχε κανένα δημοσιονομικό ή άλλο όφελος. Αντίθετα έφερε σε αδιέξοδο τους ανθρώπους που έμειναν χωρίς δουλειά, τους μαθητές της γ’ τάξης που δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους όπως θα έπρεπε και ατελείωτες χαμένες διδακτικές ώρες. Τολμώ να πω ότι η χώρα μας ζημιώθηκε οικονομικά, μιας και προκειμένου να ολοκληρωθεί το γ’ έτος σπουδών των μαθητών εκείνης της χρονιάς, προσλήφθηκαν ωρομίσθιοι καθηγητές, ενώ παράλληλα καταβαλλόταν, το 75% της μισθοδοσίας των εκπαιδευτικών σε διαθεσιμότητα. Η διαθεσιμότητά μας υπήρξε άδικη τόσο για εμάς, όσο και για τους μαθητές και ιδιαιτέρα για τα κορίτσια, όπου δεν είχαν τη δυνατότητα στα πλαίσια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να ακολουθήσουν την ειδικότητα που τις εξέφραζε. Πολλά παιδιά εξαναγκάστηκαν σε αλλαγή ειδικότητας ή τελικά οδηγήθηκαν σε βίαιη έξοδο από το εκπαιδευτικό σύστημα». Μιλώντας για την πρόσφατη ψήφιση του νομοσχεδίου που επανασυστήνει και επαναλειτουργεί τους τομείς Εφαρμοσμένων Τεχνών, Υγείας Πρόνοιας, Αισθητικής και Κομμωτικής και τους προσθέτει στα ΕΠΑΛ του υπουργείου Παιδείας, είπε πως αυτό δικαιώνει τους αγώνες των καθηγητών Τεχνικής Εκπαίδευσης και υποστήριξε πως αποκαθιστά την αδικία εις βάρος των μαθητών που τις επέλεγαν και των καθηγητών που δίδασκαν.
Σύμφωνα με την κυρία Σιμιτζή οι ΕΠΑΣ μπορεί να καταργήθηκαν, αλλά οι ειδικότητες αυτών θα λειτουργήσουν στα ΕΠΑΛ, ενώ επεσήμανε πως οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ, αποκτούν ισότιμο απολυτήριο με αυτό των Γενικών Λυκείων, επίσης πτυχίο ειδικότητας και έχουν τη δυνατότητα να δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις μαζί με τους μαθητές των Γενικών Λυκείων για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Στα ΕΠΑΛ μπορούν να εγγραφούν, εκτός αυτών που θα ξεκινήσουν από την Α’ Λυκείου και μαθητές Γενικών Λυκείων από την Β’ τάξη Λυκείου, όπως έχουν τη δυνατότητα αυτή και οι απόφοιτοι είτε Γενικών Λυκείων είτε ΕΠΑΛ.
Μάλιστα οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ που λόγω του ότι είχαν καταργηθεί οι ειδικότητες που ήθελαν να ακολουθήσουν, δεν τα κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους, μπορούν να επιστρέψουν στα σχολεία και να κάνουν μια δεύτερη προσπάθεια.
Την ικανοποίησή της για την επαναλειτουργία των ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ εξέφρασε και η πρόεδρος της ΕΛΜΕΡ Δέσποινα Νικολάου: «Γιορτάζουμε την επιστροφή των συναδέλφων των τεχνικών ειδικοτήτων στα ΕΠΑΛ. Οι άνθρωποι αυτοί έφυγαν νύχτα και γυρίζουν μέρα. Όλος ο εκπαιδευτικός κόσμος γιορτάζει μαζί τους έναν άδικο νόμο που πριν από δύο χρόνια τους έδιωξε απ’ τα σχολεία μας. Ελπίζουμε να επιστρέψουν με καλύτερες συνθήκες και τους καλωσορίζουμε με πολύ μεγάλη χαρά», τόνισε.
Τα μαθήματα που προστέθηκαν
Τα μαθήματα ανά Ομάδα Προσανατολισμού, τα οποία προστέθηκαν για την Α’ τάξη ΕΠΑ.Λ. σχολικού έτους 2015-2016, είναι τα εξής:
–Υγείας-Πρόνοιας και Αισθητικής-Κομμωτικής:1.Αγωγή Υγείας (3 ώρες),2.Στοιχεία Υγιεινής και Ιατρικής Βιολογίας (2 ώρες)
3. Πρώτες Βοήθειες (2 ώρες),4.Επικοινωνία, Διαπροσωπικές Σχέσεις (2 ώρες),5.Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός − Περιβάλλον Εργασίας – Ασφάλεια και Υγιεινή (2 ώρες),6.Εφαρμογές Πληροφορικής (2ώρες).
-Γραφικών Τεχνών και Καλλιτεχνικών Εφαρμογών: 1. Ελεύθερο Σχέδιο (3 ώρες), 2. Αρχές Σύνθεσης (3 ώρες), 3. Ιστορία της Τέχνης (2 ώρες), 4. Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός − Περιβάλλον Εργασίας – Ασφάλεια και Υγιεινή (2 ώρες), 5. Εφαρμογές Πληροφορικής (3 ώρες).