Οι περιβαλλοντολογικές και πολιτιστικές πρωτοβουλίες της Grecotel που πρωτοξεκίνησαν το 1991 συνεχίζουν να αναγνωρίζονται από κυρίαρχους διεθνείς φορείς. Στη μεγάλη συλλογή διεθνών βραβείων και πιστοποιήσεων του ξενοδοχείου Grecotel Creta Palace έρχεται να προστεθεί η βράβευση με το Travelife Gold Award.
Μέσω της διαδικασίας πιστοποίησης του Travelife εξασφαλίζεται ότι η ξενοδοχειακή επιχείρηση λειτουργεί με τρόπο βιώσιμο ως προς την προστασία του περιβάλλοντος, την προστασία των ανθρώπινων και εργασιακών δικαιωμάτων, καθώς επίσης με τρόπο υπεύθυνο ως προς την τοπική κοινωνία.
Από το 2014 ο φορέας Travelife εφαρμόζει ένα νέο πρότυπο, το οποίο αποτελείται από 163 αυστηρά κριτήρια. Ανεξάρτητες επιθεωρήσεις διεξάγονται κάθε δύο χρόνια προκειμένου να εξασφαλίσουν τη διαφάνεια των διαδικασιών και την καθολική εφαρμογή του προτύπου.
Το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα του ξενοδοχείου εστιάζει σε τομείς όπως η βιώσιμη διαχείριση ενέργειας, νερού, απορριμμάτων, περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης των πελατών και του προσωπικού και έχει λάβει πιστοποιήσεις και βραβεία όπως η Γαλάζια Σημαία (Blue Flag), το Green Key, το TUI Εnvironmental Champion Award και είναι ένα από τα λίγα Eco Resort στην Ελλάδα.
Αξίζει ακόμα να σημειωθεί ότι το Grecotel Creta Palace επί σειρά ετών στηρίζει την τοπική κοινωνία και τον πολιτισμό μέσα από ποικίλες δράσεις, όπως για παράδειγμα:
– Συνεργασία με τον Σύλλογο «Αρχέλων», τον Σύλλογο για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα-καρέττα, καθώς και δωρεές κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής σεζόν.
– Συνεργασία με το Μοναστήρι της Αγ. Ειρήνης και παραχώρηση χώρου στις καλόγριες για την έκθεση και πώληση των κεντημάτων και αγιογραφιών τους.
– Συμμετοχή στην ετήσια Εορτή «Αγάπη» του Συλλόγου Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων των Ατόμων, Παιδιών και Ενηλίκων με Αναπηρία.
Η επαναπιστοποίηση του ξενοδοχείου από το Travelife αποτελεί μεγάλη ανταμοιβή των προσπαθειών της Διοίκησης και του προσωπικού.