ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΠΛΑΝΟ ΤΟΥ ΑΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ «ΠΡΟΘΑΛΑΜΟΣ» ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ
Επανασύσταση του ΑΟΝ Κεραυνός
Ένα ιστορικό σωματείο, ο ΑΟΝ Κεραυνός γίνεται ξανά μέλος της ΕΠΣΡ έπειτα από 6 χρόνια απουσίας… Από το 1946 ως και το 2009, ο σύλλογος που κατόρθωσε και βγήκε εκτός συνόρων της Κρήτης αλλά που με το άνοιγμα της χιλιετίας του 2000, πέρασε διαφόρων ειδών δυσκολίες, έπεσε για μια χρονιά στο β’ τοπικό (2001) και επανήλθε δριμύτερος (2002). Τα οργανωτικά του προβλήματα, τον έφεραν σε δεινή θέση με αποτέλεσμα το 2009 το σωματείο να πέσει σε «κώμα»…
Το σωματείο λοιπόν εδώ και μερικές μέρες επαναλειτουργεί και στέλνει ανοικτή πρόσκληση προς όλους τους ποδοσφαιριστές και ειδικά σε νέα παιδιά που έχουν γεννηθεί μέχρι το 2001 και που επιθυμούν να ενταχθούν στο έμψυχο δυναμικό λαμβάνοντας μέρος σε ένα διήμερο δοκιμαστικό πρόγραμμα προπονήσεων, εντελώς δωρεάν, υπό την εποπτεία όλων των προπονητών, τη Δευτέρα 3 και την Τρίτη 4 Αυγούστου στις 20:00 στο γήπεδο της Σοχώρας. Υπεύθυνος των ακαδημιών είναι ο Ναπολέοντας Σκουλούδη και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στο τηλ. 6975907754.
Ο Κεραυνός εντάσσεται στο πλάνο του ΑΟΝ Αστέρα που έχει ξεκινήσει να εφαρμόζεται από φέτος. Η επανασύσταση του σωματείου το φέρνει στο Β’ τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣΡ με αρχικό σκοπό να λειτουργεί ως «προθάλαμος» για την ένταξη των νέων στην Α’ ομάδα του Α.Ο.Ν. Αστέρα.
Μάλιστα, την προσεχή αγωνιστική περίοδο 2015-2016, θα δοθεί η ευκαιρία σε παιδιά και νέους γεννημένους μέχρι το 2001, να αγωνιστούν στην ομάδα Νέων του Κεραυνού και παράλληλα από τον Ιανουάριο (με τους νέους κανονισμούς) να πάρουν το «βάπτισμα του πυρός» στην ανδρική ομάδα. Το μεγαλύτερο ποσοστό της άλλωστε, θα αποτελείται από ποδοσφαιριστές νεαρούς σε ηλικία. Σκοπός είναι να λάβουν σημαντικές εμπειρίες και στο τέλος να έχουν μια γεμάτη από αγώνες χρονιά, τόσο στο πρωτάθλημα Νέων όσο και στο Β’ τοπικό Ανδρών Ρεθύμνου.
Το σωματείο το οποίο θα γυμνάσει, είτε αγόρια, είτε κορίτσια, θα ακολουθεί μια πρωτοποριακή μέθοδο εκγύμνασης η οποία θα εφαρμόζεται και επίσημα από την προσεχή χειμερινή περίοδο.
Μέλημα των ανθρώπων του Αστέρα είναι τα παιδιά που ξεχωρίζουν αγωνιστικά, να βγαίνουν έξω από τα σύνορα του Ρεθύμνου, συμμετέχοντας σε ανταγωνιστικά τουρνουά, εντός αλλά και εκτός Ελλάδος.
Όλα τα παιδιά της ακαδημίας θα εποπτεύονται από τους 8 προπονητές του συλλόγου και πρόκειται για τους: Ασπρομάτη Η, Τσακάλη Α, Σκουλούδη Ν, Καραντάθα Π, Αντωνιάδη Π, Ψυχουντάκη Ε, Τυπάδη Σ, Βιδιαδάκη Ν. (Βοηθός προπονητή στον Κεραυνό, ο οποίος αγωνίσθηκε για πολλά χρόνια στην Δόξα Πλατανέ και έχει παρακολουθήσει την σχολή UEFA B” το 2012).