Ένα ακόμα παιδί από τον χώρο του τοπικού, ο Βασίλης Καφετζής, ποδοσφαιριστής του Άρη και της Μικτής Παίδων, κατάφερε να λάβει το «πράσινο φως» από τα εθνικά κλιμάκια προκειμένου να βρεθεί στις τελικές προπονήσεις του Καρπενησίου.
Συγκεκριμένα, η ΕΠΣ Ρεθύμνου έλαβε κλήση από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ώστε ο 14χρονος επιθετικός να συμμετάσχει στις τελικές προπονήσεις προεπιλογής Εθνικής ομάδων Κ14 που θα πραγματοποιηθούν από τις 25 ως και τις 28 Ιουνίου.
Οι προπονήσεις εντάσσονται στο πλαίσιο του εγκεκριμένου από την UEFA αναπτυξιακού προγράμματος ΕΠΟ «training the future».
Η ΕΠΣ Ρεθύμνου που κοινοποίησε το γεγονός εξεδήλωσε γραπτώς τη μεγάλη χαρά που αισθάνονται όλα τα μέλη της και παράλληλα την περηφάνια της που ποδοσφαιριστές των Μικτών της ομάδων ξεχωρίζουν.
Ο Βασίλης Καφετζής διακρινόταν από τις μικρότερες ακόμα ηλικιακές κατηγορίες στην ακαδημία του Άρη όντας ως ένα παιδί που ναι μεν σκόραρε ποικιλοτρόπως στην επίθεση αλλά διαθέτει τη δυνατότητα να παίξει με την ανάλογη άνεση ακόμα και ως τερματοφύλακας. Γενικώς το παιδί «το έχει» κάνοντας και τον μπαμπά του υπερήφανο που δεν χάνει προπόνησή του.
Τελευταίο πρόσφατο παράδειγμα είναι αυτό του Θανάση Κώτσιου που συμμετέχει στα αγωνιστικά τμήματα του δικτύου Ακαδημιών της ΠΑΕ ΑΕΚ.