Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου, ζητά ο Σύλλογος Εργαζομένων καταγγέλλοντας την απαράδεκτη κατάσταση που συνεχίζει να επικρατεί στο Δημόσιο Νοσηλευτικό Ίδρυμα, παρά την προσπάθεια της 7ης ΔΗΠΕ να παρουσιάσει μια διαφορετική, εξωραϊσμένη εικόνα, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.
«Η κατάσταση δεν πάει άλλο, είναι επικίνδυνη για ασθενείς και εργαζόμενους», επισημαίνουν χαρακτηριστικά τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου και μεταξύ άλλων αναφέρουν:
«Η έλλειψη προσωπικού, η εντατικοποίηση και η υποχρηματοδότηση κυριαρχούν. Όλα αυτά τα χρόνια από όλες τις κυβερνήσεις και τις διοικήσεις έγινε και γίνεται συστηματική προσπάθεια να κουκουλωθούν τα προβλήματα της υποστελέχωσης και υποχρηματοδότησης του Nοσοκομείου, να απενοχοποιηθεί η επιχειρηματική δράση και λειτουργία του, αξιοποιώντας όλη την αντεργατική νομοθεσία, όπως απογευματινά ιατρεία, μετακινήσεις από τμήμα σε τμήμα, ιδιωτικά συνεργεία κ.λπ.
Οι όποιες εξαγγελίες για μόνιμες προσλήψεις συνολικά στις δημόσιες μονάδες Υγείας δεν επαρκούν για να καλύψουν ούτε τις πρόσφατες συνταξιοδοτήσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τις 970 θέσεις που ανακοινωθήκαν στα νοσοκομεία μόνο 5 νοσηλευτές προβλέπεται να έρθουν. Και από την προκήρυξη 580 επικουρικών εργαζομένων προβλέπεται 1 νοσηλευτής. Την ίδια ώρα οι κενές οργανικές θέσεις στη νοσηλευτική υπηρεσία είναι πάνω από 50. Απολύονται τέλος Σεπτέμβρη 12 συνάδελφοί μας επικουρικοί και τον Ιούνιο 15 συνάδελφοι πενταμηνίτες και βέβαια η πρόσληψη μόνο 11 ατόμων είναι σαφώς λιγότεροι των απολυομένων, αλλά και των τεράστιων αναγκών.
Ο νέος προϋπολογισμός για το 2016 δεν επαρκεί για τη λειτουργία του νοσοκομείου η όποια αύξηση του δεν καλύπτει ούτε το λειτουργικό κόστος της προηγούμενης χρονιάς. Οι όποιες προβλέψεις για έσοδα από τον ΕΟΠΥΥ είναι στον αέρα. Ο ΕΟΠΥΥ έχει να πληρώσει από το 2010. Θα χειροτερέψει η συντήρηση του ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού και θα μεγαλώσουν οι υπάρχουσες ελλείψεις σε υλικά και φάρμακα. Ταυτόχρονα, για τους ανασφάλιστους έχει δοθεί το ποσό των 100.000.000 ευρώ για όλα τα Νοσοκομεία της χώρας που σημαίνει 10.000 ευρώ για κάθε Νοσοκομείο.
Τα κενά του προσωπικού παραμένουν τεράστια. Λείπουν (151) εργαζόμενοι όλων των κατηγοριών. Από το 2010 έχουν αποχωρήσει (για συνταξιοδότηση, κ.ά.) 131 άτομα χωρίς να έχουν αναπληρωθεί, και ούτε βέβαια αναπληρώνονται στο ελάχιστο με τις για πολλοστή φορά εξαγγελίες για πρόσληψη 7 ατόμων! Στους εργαζόμενους του νοσοκομείου χρωστάνε άδειες και ρεπό ακόμη και από το 2014. Π.χ μόνο στο νοσηλευτικό προσωπικό τα χρωστούμενα ρεπό είναι 1.125 και ο αριθμός μεταβάλλεται συνεχώς προς το χειρότερο με αποτέλεσμα στα περισσότερα τμήματα να μην μπορεί να βγει το πρόγραμμα.
Η ουρολογική κλινική, η μια χειρουργική αίθουσα δεν έχουν επαναλειτουργήσει. Τα κρεβάτια στη ΜΕΘ μετά από την προφορική δέσμευση του υπουργείου Υγείας ότι θα έρθει άμεσα προσωπικό, επαναλειτούργησαν χωρίς όμως το υπουργείο να υλοποιήσει τη δέσμευσή του. Οι λίστες αναμονής για τα Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία σε ορισμένα τμήματα μεγαλώνουν συνεχώς, και σε κάποια τμήματα έχουμε και ακυρώσεις προγραμματισμένων ραντεβού.
Η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ πιάνει το νήμα της αντιλαϊκής πολιτικής στην Υγεία, την ιδιωτικοποίησή της, των ελαστικών μορφών απασχόλησης από εκεί που το άφησαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις».
Και καταλήγει την ανακοίνωσή του ο Σύλλογος με τις διεκδικήσεις του που είναι:
«-Να γίνουν τώρα μαζικές προσλήψεις μόνιμου προσωπικού με πλήρη δικαιώματα. Καμία απόλυση, μονιμοποίηση των εργολαβικών, επικουρικών, πεντάμηνων συναδέλφων. Σταθερή και μόνιμη δουλειά για όλους με πλήρη εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα.
– Ουσιαστικά μέτρα προστασίας της υγείας και της ασφάλειας όλων των εργαζομένων στο Νοσοκομείο, με ευθύνη του κράτους και της διοίκησης.
– Να πληρωθούν άμεσα τα χρωστούμενα δεδουλευμένα.
– Αποκλειστικά Δημόσια, Καθολική Υγεία – Πρόνοια – Ασφάλιση. Να πληρώσει το κράτος και η μεγαλοεργοδοσία. Υπεράσπιση και επέκταση των Βαρέων Ανθυγιεινών Επαγγελμάτων. Ένταξη των υγειονομικών στα ΒΑΕ με σύγχρονους όρους και δικαιώματα. Κατάργηση κάθε επιχειρηματικής δράσης και των πληρωμών των ασθενών.
– Κανένα κλείσιμο, καμιά συγχώνευση, καμιά συρρίκνωση κλινικών τμημάτων του Νοσοκομείου και των άλλων δομών Υγείας. Επαναλειτουργία των κλειστών κρεβατιών στη ΜΕΘ, χειρουργεία, της ουρολογικής κλινικής ,των μαγειρείων, των πλυντηρίων, κ.λπ».