Ο Τομέας Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού του 1ου ΕΠΑΛ / ΕΚ Ρεθύμνου, ανακοινώνει τον νέο θεσμό «Ρέθυμνο – Τεχνική πρωτεύουσα Κρήτης» με την πρώτη του ημερίδα «Η Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση αρωγός στην εφαρμογή των κανονισμών – Κανονισμός Τεχνολογίας Σκυροδέματος 2016».
Η Επιμορφωτική ημερίδα του νέου αυτού θεσμού, θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 στην αίθουσα εκδηλώσεων Σπίτι του Πολιτισμού στις 9:30-14:00.
Απευθύνεται σε μηχανικούς που ασχολούνται με το σκυρόδεμα, σε φοιτητές και σπουδαστές του αντικειμένου, στις εταιρείες παραγωγής σκυροδέματος, στους Μηχανικούς των Τεχνικών υπηρεσιών δήμων, περιφέρειας και περιφερειακών ενοτήτων, καθηγητές και φοιτητές που μελετούν υλικά δόμησης, καθώς και σε εκπαιδευτικούς και μαθητές/σπουδαστές της Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης των αντίστοιχων ειδικοτήτων της Κρήτης.
Τον νέο θεσμό εγκαινιάζει ως κύριος ομιλητής ο Νίκος Μαρσέλλος. Ο κ. Μαρσέλλος είναι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός ΕΜΠ (1973) με ΜSc σε Θεμελιώσεις από το University of Birmingham (1980). Είναι μέλος του ΤΕΕ από το 1973, του ΣΠΜΕ, του ACI και της ΕΕΔΕ.