Η Επισκοπή με τις σχολές ποδοσφαίρου ΠΑΕ Παναθηναϊκός είναι από χθες σε ανοικτή επικοινωνία για το πρότζεκτ του δικτύου ακαδημιών. Η συμφωνία επήλθε την περασμένη Δευτέρα όταν στην Επισκοπή και στις εγκαταστάσεις του γηπέδου, βρέθηκε ο αντιπρόεδρος της πράσινης ΠΑΕ, Βασίλης Κωνσταντίνου. Ο ίδιος δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό για τα όσα αντίκρισε αναφωνώντας: «Έμεινα έκπληκτος! Οι εγκαταστάσεις, η πειθαρχία, ο προγραμματισμός, η οργάνωση, η ομάδα της οποίας οι παίκτες ήταν όλοι ντυμένοι στα χρώματά της, ο περιβάλλοντας χώρος, όλα…». Άμεσα, ζήτησε από τα κεντρικά γραφεία της ΠΑΕ να σπεύσουν για την άμεση συνεργασία μεταξύ των δύο συλλόγων σε επίπεδο ακαδημιών.
Η Επισκοπή που είχε αποτελέσει και το δίκτυο σχολών ποδοσφαίρου του Ρεθύμνου για τον Παναθηναϊκό έως και το 2012, έδειξε τα δικά της αντανακλαστικά ανακοινώνοντας το γεγονός της συνεργασίας αναφέροντας… «Πέρασαν 5 χρόνια αλλά είμαστε και πάλι εδώ! ΑΟ Επισκοπής και η ΠΑΕ Παναθηναϊκός γίνονται ξανά «ένα».
Με χαρά ανακοινώνουμε ότι ο σύλλογος της Επισκοπής επισημοποιεί την επανέναρξη συνεργασίας με τις σχολές ποδοσφαίρου ΠΑΕ Παναθηναϊκός αναλαμβάνοντας το δίκτυο στο Νομό Ρεθύμνου για την εκμάθηση του αθλήματος στις ακαδημίες που έχουν ήδη ξεκινήσει να λειτουργούν στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».
Β. Κωνσταντίνου: «Έμεινα έκπληκτος! Ξεκινάμε τη συνεργασία με την Επισκοπή»
Προηγουμένως όπως αναφέραμε και πιο πάνω, ο κ. Κωνσταντίνου είχε βρεθεί στις εγκαταστάσεις του γηπέδου «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» για να κάνει μια αυτοψία. Την ξενάγηση είχε αναλάβει ο πρόεδρος της Επισκοπής κ. Νικολιδάκης. Οι δύο άνδρες έθεσαν επί τάπητος το θέμα της συνεργασίας του ΑΟ Επισκοπής και των σχολών ποδοσφαίρου ΠΑΕ Παναθηναϊκός σε επίπεδο ακαδημιών και το έβαλαν, όπως αποδείχθηκε, άμεσα σε εφαρμογή.
Ο γνωστός παράγοντας του τριφυλλιού έπειτα από μία ολόκληρη ημέρα παραμονής του στην Επισκοπή, είχε να πει: «Όλα όσα είδα τα μετέφερα με πολλή χαρά στον πρόεδρο της ΠΑΕ και γι’ αυτό είμαστε στην ευχάριστη θέση να ξεκινήσουμε μια συνεργασία που θα έχει όφελος για όλους.
Καταπληκτικό γήπεδο. Ειλικρινά, δεν περίμενα να δω τέτοιες εγκαταστάσεις…
Θέλω να πω ότι τέτοια υποδομή όπως διαθέτει η Επισκοπή, είναι δύσκολο να βρεις -τουλάχιστον από τη δική μου τη μεριά που έχω βρεθεί σε πολλές περιοχές της Ελλάδας- σε άλλο μέρος. Ειλικρινά είναι δύσκολο να βρεις κάτι ανάλογο και γι’ αυτό αξίζουν συγχαρητήρια στον πρόεδρο κ. Νικολιδάκη αλλά και σ’ όλους όσοι ασχολούνται μ’ αυτό. Μπράβο, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά».
Όσον αφορά τη σημασία αυτής της συνεργασίας, ο κ. Κωνσταντίνου υπογράμμισε: «Είναι ξεκάθαρο, μία ομάδα δεν μπορεί να έχει προοπτική εάν δεν προκαθορίσει εκείνη το μέλλον της με ακαδημίες.
Η Επισκοπή έχει βάλει τις βάσεις για να έχει ευοίωνο μέλλον. Πλέον, έχει παιδιά που θα μπορέσουν να γίνουν πρωταγωνιστές για να αγαπήσουν το σύλλογο αλλά και μια ομάδα που πρωταγωνιστεί στο Ρέθυμνο.
Ελπίζουμε ότι μέσα από τη συνετή δουλειά και την αγαστή συνεργασία, κάποια παιδιά να μπορέσουν να φτάσουν μέχρι το επαγγελματικό επίπεδο. Στο τέλος της ημέρας, ένας είναι ο σκοπός, είναι καλό για τον τόπο, καλό για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Γενικότερα, η Επισκοπή μπορεί να αποκτήσει τη δυναμική να αναδείξει παίκτες. Προς αυτή την κατεύθυνση κινούνται οι άνθρωποί της. Μην ξεχνάμε ότι σαν σύλλογος έχει δώσει την ευκαιρία σε πολλούς παίκτες σε επαγγελματικό επίπεδο να πορευτούν ή να ξαναφτιάξουν την αγωνιστική τους κατάσταση.
Παράλληλα, από την Επισκοπή έχουν περάσει εξαιρετικοί προπονητές όπως και τώρα, ο Χρήστος Βασιλείου. Τα παιδιά μπορούν να κερδίσουν πολλά σ’ αυτόν τον σύλλογο. Σίγουρο είναι ότι, η Επισκοπή και ο πρόεδρό της καθώς και οι κοπέλες που είναι υπεύθυνες των ακαδημιών (Τσάλαγγα, Καραγιάννη), προσπαθούν για το καλύτερο μέλλον των παιδιών τους, τα οποία θα είναι σε θέση να πατούν σε γερές ποδοσφαιρικές βάσεις αλλά και να έχουν λαμπρούς στόχους».