«Να πληρώσουν τα χρέη οι πλούσιοι κι όχι οι φτωχοί»
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ
Συνταξιούχος των 340 ευρώ, ο Ρεθεμνιώτης Γιάννης Νικητάκης 100 χρόνων, απέστειλε στον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα την παρακάτω επιστολή:
«Κύριε Πρωθυπουργέ τα σέβη μου,
Είμαι 100 χρονών, λέγομαι Γιάννης Νικητάκης και είμαι από την Κρήτη, από το Ρέθυμνο. Παίρνω μία σύνταξη 340 ευρώ. Πληρώνω τη ΔΕΗ, το τηλέφωνο, το νερό και το χαράτσι για το σπίτι που μένω. Τώρα θέλω μία γυναίκα να με περιποιείται, διότι δεν μπορώ και θέλει 1.000 ευρώ το μήνα, που θα τα βρω;
Έχω λεφτά στην Αγροτική Τράπεζα για τα ύστερά μου και στην περίπτωση που μου τα πειράξετε να πιάσετε ένα τουφέκι να με σκοτώσετε. Να πιάσεις αυτούς που κυβερνούσαν και κατέστρεψαν το κράτος. Να φέρουν τα λεφτά που πήγαν στις ξένες τράπεζες, να πληρώσουν τα χρέη (αυτοί) που έχουν και όχι οι φτωχοί.
Διαβάζω την εφημερίδα και σε χαίρομαι για τα καλά λόγια που λες, σε συγχαίρω και εύχομαι καλή πρόοδο να πετύχεις για την Ελλάδα, διότι τώρα έχει διαλύσει με τα χρέη που της πρόσθεσαν αυτοί που κυβερνούσαν.
Σε ευχαριστώ πολύ και καλή πρόοδο!
Γιάννης Νικητάκης από την Κρήτη, από το Ρέθυμνο»