Σύμφωνα με τον πρόεδρο, Γρηγόρη Τσιομπίκα, το πρόβλημα προέκυψε εξαιτίας της άρνησης της ταμία του Νομικού Προσώπου να υπογράψει, εκ μέρους της υπηρεσίας, το ένταλμα πληρωμής των τριών γιατρών, επικαλούμενη το ενδεχόμενο να προκύψει νομικό ζήτημα με τις συμβάσεις και να καταλογιστεί τελικά η δαπάνη σε βάρος της ίδιας της ταμία ή του προέδρου του Ν. Π. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει η διαδικασία πληρωμής των γιατρών και οι ηλικιωμένοι, που έχουν απόλυτη ανάγκη τις υπηρεσίες τους, είτε πρόκειται για προληπτικούς λόγους υγείας, είτε για συνταγογράφηση των φαρμάκων που δέχονται, να μείνουν ακάλυπτοι από ιατρική περίθαλψη. Μάλιστα, πολλές φορές διατύπωσαν το παράπονο τους για την έλλειψη γιατρού και ζήτησαν από τους υπευθύνους των ΚΑΠΗ, αλλά και από την διοίκηση του Νομικού Προσώπου να βρεθεί άμεσα μια λύση, καθώς πολλοί από αυτούς αδυνατούν να επισκεφθούν ιδιώτη γιατρό είτε επειδή έχουν κινητικές δυσκολίες, είτε επειδή δυσκολεύονται λόγω της κατάστασης της υγείας τους.
Τελευταία, είχε γίνει προσωρινή αναστολή της δράσης των γιατρών λόγω άρνησης της ταμία να υπογράψει το ένταλμα πληρωμής, θεωρώντας ότι υπάρχει νομικό ζήτημα και φοβούμενη ότι θα καταλογιστεί η δαπάνη εις βάρος της ή εις βάρος μου, ως προέδρου του Νομικού Προσώπου.
Τελικά το ένταλμα πήγε στην Επίτροπο, η οποία το δέχθηκε ως νομίμως εκδοθέν, και συνεχίζουν οι γιατροί από 1η Αυγούστου να εκτελούν κανονικά το έργο τους. Επομένως μέχρι τέλος του έτους θα έχουν ιατρική κάλυψη όλα τα μέλη των ΚΑΠΗ του Δήμου Ρεθύμνου».
Να σημειωθεί ότι στα πέντε ΚΑΠΗ του Δήμου Ρεθύμνου είναι εγγεγραμμένα πάνω από 2.000 μέλη, ενώ σε σταθερή βάση επισκέπτονται τις δομές, περίπου 1.000 άτομα.