Επιστροφή στη δράση για τον Ερμή έπειτα από την αναβολή που δημιούργησε η απεργία της ΠΝΟ έχουμε αυτή την Κυριακή. Οι αναβολές και το… «πήγαιν’-έλα», γύρισαν πίσω αρκετές ομάδες, οι οποίες έναν μήνα πριν, βρίσκονταν σε φουλ ρυθμούς.
Ο Ερμής όμως, όπως ο ΠΟΑ, ο Εργοτέλης, ο Άγιος Ιερόθεος, η Κηφισιά, ο Ηλυσιακός και η Τριγλία που είχε ρεπό, δεν αγωνίστηκαν λόγω ανωτέρας βίας, με αποτέλεσμα να χάσουν τη φόρμα τους και τώρα πια, να μην γνωρίζουν επ’ ακριβώς σε ποια αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται.
Ο Γιώργος Πετράκης δεν γνώριζε αυτή τη φορά πως έχουν τα πράγματα (η ΠΝΟ παρέτεινε την απεργιακή κινητοποίηση), με αποτέλεσμα να μην διοργανωθεί κάποιο φιλικό παιγνίδι όπως είχε πράξει δις με τον ΟΦΗ.
Ευτυχώς, στην όλη ιστορία υπάρχουν και καλές ειδήσεις. Τα όποια προβλήματα τραυματισμών τείνουν να εξαλειφθούν. Ο Κόλλιας που είχε «θέμα» στον λαγονοψοϊτη και ήταν αιτία να χάσει το περασμένο ματς με τον Ιωνικό προπονείται κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για τον Αλέξανδρο Σεχολάρι που είναι καλά, ενώ κανονικά υπολογίζεται και ο Θανάσης Τοπούζης που εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής στο παιγνίδι με τον Ιωνικό. Μοναδικό πρόβλημα είναι αυτό του Βασίλη Πλουσή, ο οποίος βρίσκεται στο στάδιο της αποκατάστασης μετά τη θλάση που είχε υποστεί στον δικέφαλο στο παιγνίδι με τον Πανθηραϊκό.
Δίχως νίκη για 40 μέρες
Άπαντες πλην του έμπειρου μέσου, τίθενται στη διάθεση του προπονητή τους που περιμένει με τη σειρά του μια νίκη έπειτα από αρκετό καιρό.
Πιο συγκεκριμένα, ο Ερμής έχει να γευθεί τη χαρά της νίκης από το απίστευτο 3-4 μέσα στο Περιστέρι επί του Αγίου Ιερόθεου στις 7 Νοεμβρίου.
Ήδη δηλαδή, έχουν περάσει 38 μέρες από την τελευταία επιτυχία, ωστόσο από τότε, η ρεθεμνιώτικη ομάδα έχει αγωνιστεί μόλις τρεις φορές στο πρωτάθλημα. Ακολούθησαν τρεις ισοπαλίες (με Τριγλία 1-1, με Πανθηραϊκό 1-1 και με Ιωνικό 0-0). Η εικόνα του ήταν θετική και μάλιστα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι φάσεις ήταν υπέρ των Ρεθεμνιωτών. Παρ’ όλα αυτά, δεν πήραν αυτό που άξιζαν.
Αντιθέτως, ο Ιωνικός, όχι μονάχα πέρασε μπροστά, αλλά κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά (έστω μ’ ένα ματς περισσότερο) μετά τη νίκη του επί του Ιάλυσου την περασμένη Κυριακή (2-0).
Την ροδίτικη ομάδα φιλοξενεί λοιπόν ο Ερμής και θέλει να επιστρέψει στις νίκες. Βέβαια, ο Ιάλυσος έρχεται υποψιασμένος στα Ζωνιανά ξέροντας ότι θα δεχθεί πίεση.
Σε κάθε άλλη περίπτωση και έτσι όπως γνωρίζαμε μέχρι πρότινος τα πράγματα, θα επρόκειτο για ένα ντέρμπι. Η διαφορά ποιότητας μπορεί να μην είναι ειδοποιός όσο το χάσμα που υπάρχει μεταξύ τους στη βαθμολογία, όμως οι Ρεθεμνιώτες, πρώτα και πάνω απ’ όλα, θα πρέπει να κερδίσουν τον εαυτό τους διώχνοντας μια και καλή τα… φαντάσματα.
Στις 4 Ιανουαρίου Ερμής – Κηφισιά
Το ματς Κηφισιά – Ερμής που ήταν να διεξαχθεί την περασμένη Κυριακή στο “Ι. Ζηρίνης” ορίστηκε από την ΕΠΟ να διεξαχθεί στις 4 Ιανουαρίου. Την ίδια ημερομηνία θα πραγματοποιηθούν εξ αναβολής αγώνες, Εργοτέλης – Άγιος Ιερόθεος και ΠΟΑ – Ηλυσιακός.
Ο Κουναλάκης στα Ζωνιανά
Ο Ηρακλειώτης Κουναλάκης θα διαιτητεύσει την αναμέτρηση των Ζωνιανών. Ο ρέφερι από τον όμορο νομό θα έχει συνεργάτες του, τους κ.κ. Μαυρουδή, Μαυραντωνάκη.
Παρουσία από το Ρέθυμνο θα έχουμε στο παιγνίδι των Μουρνιών. Εκεί, ο ένας εκ των δύο βοηθών θα είναι ο κ. Φραγκιαδάκης από τον ΣΔΠΡ για το ματς ΙΝΚΑ – Ατσαλένιος.
Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:
Κυριακή 18 Δεκεμβρίου (14.00)
Γηπ. Ρόδου: Ρόδος – Εθνικός
(Μαχαίρας, Κολλιάκος, Κοκαρίδας (Αθηνών).
(15.00)
Γηπ. Ζωνιανών: Ερμής Ζωνιανών – Ιάλυσος Ρόδου
(Κουναλάκης, Μαυρουδής, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου).
Παγκρήτιο Στάδιο: Εργοτέλης – ΑΕ Κηφισιάς
(Τσαγκαράκης, Πετεινάτος, Αναστασάκης (Χανίων).
Γηπ. Ραφήνας: Θύελλα Ραφήνας – Πανθηραϊκός
(Πατεμτζής (Ηρακλείου), Κορτέσης, Νικολάου (Αθηνών).
Γηπ. Ζωγράφου: Ηλυσιακός – Τριγλία Ραφήνας
(Λέκας (Λέσβου), Γκολές, Χρηστάκος (Πειραιά).
Γηπ. Νίκαιας: Προοδευτική – Άγιος Ιερόθεος
(Ψύχουλας, Δελής, Κορακιανίτης (Βοιωτίας).
Γηπ. Μουρνιών: ΙΝΚΑ Χανίων – Ατσαλένιος
(Κοκκινάκης, Πάγκαλος (Λασιθίου), Φραγκιαδάκης (Ρεθύμνου).
Ρεπό: Ιωνικός