Σε ρυθμούς προετοιμασίας μπήκε το Ρέθυμνο Cretan Kings, πατώντας παρκέ μετά από πάρα πολλούς μήνες. Η νέα σεζόν θα τους βρει και πάλι στο πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.Κ., έχοντας αφήσει κάτι στη μέση…
Η ρεθεμνιώτικη ομάδα είχε ξεκινήσει δυναμικά την περασμένη σεζόν, έχοντας φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου της Ε.ΚΑ.Σ.Κ. και με 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Όμως στη συνέχεια ο ερασιτεχνικός αθλητισμός… κατέβασε ρολά ελέω πανδημίας και η αγωνιστική σεζόν θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.
Συνεπώς, το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκινά από την ίδια ακριβώς αφετηρία και με στόχο να φτάσει ως το τέλος της διαδρομής. Η προετοιμασία ξεκίνησε στο «Μελίνα Μερκούρη» με γνωστά πρόσωπα, καθώς το ρόστερ αναμένεται το ίδιο με της περασμένης σεζόν.
Το «παρών» στην πρώτη προπόνηση έδωσε ο Γιάννης Καλαϊτζάκης, ο οποίος μαζί με τον προπονητή, Δημήτρη Μητρόπουλο, καλωσόρισαν τους παίκτες και τους ευχήθηκαν μία ολοκληρωμένη χρονιά με υγεία και επιτυχίες.