Εξαιρετικές επιδόσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές-τριες των Συλλόγων Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου στις τελευταίες τους αγωνιστικές υποχρεώσεις για το έτος 2015.
Συγκεκριμένα, αθλητές-τριες των συλλόγων των Παναγιώτη Κανακαράκη, Γιάννη Δημητρόπουλου, Βαγγέλη Συνολάκη συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αυτοάμυνας Okinawa Te Tai, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων από την Ελληνική Ομοσπονδία Παγκρατίου Αθλήματος, καθώς και στο τουρνουά Acropolis Ju Jitsu, το οποίο διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ολυμπιακού Χωριού, από την ΕΦΕΟΖΖ.
Μάλιστα, οι αθλητές της Ακαδημίας Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου, του προπονητή Βαγγέλη Συνολάκη, πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα αυτοάμυνας. Τόσο στον διαγωνισμό Κάτα όσο και στον αγώνα (Ippon), πανηγυρίζοντας την κατάκτηση 14άρων μεταλλίων.
Συγκεκριμένα, κατέκτησαν 8 χρυσά, 5 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο.
Η τελική κατάταξη, ανά κατηγορία, διαμορφώθηκε ως εξής:
Μαριλένα Φουρναράκη (6-7 ετών) 1η Κάτα, 1η Αγώνα
Γιάννης Λουλούδης (6-7 ετών) 1ος Κάτα, 1ος Αγώνα
Μιχάλης Συνολάκης (6-7 ετών) 1ος Κάτα, 1ος Αγώνα
Γιάννης Σαριδάκης (6-7 ετών) 2ος Κάτα, 1ος Αγώνα
Παντελής Σαριδάκης (10-11 ετών) 2ος Κάτα, 1ος Αγώνα
Μανώλης Μυρθιανός (10-11 ετών) 2ος Κάτα, 2ος Αγώνα
Γιάννης Σεκέρης (10-11 ετών) 3ος Κάτα, 2ος Αγώνα.
Εξίσου πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση των αθλητών του Αθλητικού Συλλόγου Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου, του προπονητή Γιάννη Δημητρόπουλου. Σε 18 συμμετοχές κατάφεραν να κατακτήσουν 17 μετάλλια (9 χρυσά, 6 αργυρά και 2 χάλκινα).
Η τελική κατάταξη διαμορφώθηκε ως εξής:
Μοράκης Γιώργος: Κάτα 1 Κούμιτε 1,
Καραβασίλη Αλεξάνδρα: Κάτα 1 Κούμιτε 2,
Λαντζουράκη Ραφαέλα: Κάτα 3 Κούμιτε 2,
Μισιριώτη Ηρώ: Κάτα 1 Κούμιτε 1,
Μαρακάκη Αριστέα: Κάτα 2 Κούμιτε 2,
Μαρακάκη Ρεγγίνα: Κάτα 2 Κούμιτε 2,
Χρυσοβέργης Κωνσταντίνος: Κάτα 1 Κούμιτε 1,
Κοντου Ιωάννα: Κάτα 5 Κούμιτε 3,
Φουρναράκης Μάρκος: Κάτα 1 Κούμιτε 1.
Από κει και πέρα, εξαιρετικές αγωνιστικές επιδόσεις σημείωσαν στο τουρνουά Acropolis Ju Jitsu οι αθλητές του Αθλητικού Συλλόγου Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου, του Παναγιώτη Κανακαράκη. Οι Δημήτρης Δημητρόπουλος και Μάνος Κωστογιάννης αγωνίστηκαν στον τελικό του fighting system της κατηγορίας τους, κατακτώντας την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.
Ακτοπλοϊκός χορηγός των συλλόγων του Ρεθύμνου είναι και φέτος η εταιρεία Anek Lines – Blue Star Ferries, που στηρίζει του αθλητές και συμβάλλει στη συμμετοχή τους σε σημαντικές αθλητικές διοργανώσεις.