Στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν ο ΠΑΟ Αλφάς. Η ΕΠΣΡ εξέδωσε επίσημη ανακοίνωση, με όλες τις λεπτομέρειες γύρω από το θέμα παραμονής ή υποβιβασμού της εν λόγω ομάδας:
«Μετά τη γραπτή άρνηση του δευτεραθλητή της Β’ Κατηγορίας ποδοσφαιρικής περιόδου 2015-2016 ΑΟΝ Κεραυνού ν’ αγωνιστεί στην Α’ Κατηγορία αλλά και τη γραπτή άρνηση όλων των σωματείων της Β’ Κατηγορίας (με βάση τη βαθμολογία), να προβιβαστούν στην Α’ Κατηγορία έγιναν τα εξής:
Το σωματείο ΠΑΟ Αλφάς ζήτησε με έγγραφό της προς τη Διοργανώτρια, να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνης αφού, σε συνάρτηση υποβιβασμού του ΑΟ Επισκοπής από τη Γ’ Εθνική και μη ανόδου του πρωταθλητή μας ΑΟ ΑΡΗ Περιβολίων στη Γ’ Εθνική, υποβιβάστηκε ως 3η ομάδα στη Β’ Κατηγορία.
Η Ε.Π.Σ.Ρ. με το υπ αρίθμ.940/21-07-2016 έγγραφό της προς τη Νομική Υπηρεσία της ΕΠΟ, ζήτησε γνωμοδότηση, έχοντας αποστείλει στην ΕΠΟ από την αρχή της περιόδου την Προκήρυξη πρωταθλήματος περιόδου 2015-16, εάν το σωματείο ΠΑΟ Αλφάς με βάση τα ανωτέρω μπορεί να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνης για να συμπληρώσει τη 16άδα των σωματείων που προβλέπει η προκήρυξή μας.
Βάσει αυτής ακόμη και στο ενδεχόμενο που η αποβιβασθείσα ομάδα ΠΑΟ Αλφάς, με τον υποβιβασμό της θεωρητικά έχει καταλάβει την τελευταία θέση του πίνακα βαθμολογίας της Β’ κατηγορίας- η οποία θέση και αν κατέλαβε- μετά την άρνηση όλων των υπολοίπων ομάδων να προβιβαστούν στην Α’, εφόσον το επιθυμεί, δικαιωματικά μπορεί να ζητήσει να παίξει, διότι δεν «κλέβει» τη θέση καμίας άλλης ομάδας και διότι έχει δικαίωμα και η τελευταία ομάδα της Β’ κατηγορίας -όταν έρθει η σειρά της- να ερωτηθεί, αν θέλει να αγωνιστεί στην Α’ κατηγορία.
Η Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου στη συνεδρίασή της 1-8-2016, λαμβάνοντας υπ’ όψιν και την υπ΄αρίθμ. 21351/25-07-2016 γνωμοδότηση της Νομικής Υπηρεσίας της ΕΠΟ ομόφωνα αποφάσισε την αποδοχή του αιτήματος για παραμονή του ΠΑΟ Αλφάς στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣΡ για την ποδοσφαιρική περίοδο 2016-2017», αναφέρει χαρακτηριστικά η επίσημη ανακοίνωση της ΕΠΣΡ.