Μια νέα σελίδα στη ζωή χιλιάδων υποψηφίων των πανελλαδικών εξετάσεων άνοιξε από χθες με την ανακοίνωση των βάσεων δίδοντας εισιτήριο για μια θέση στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας σε 72.913 αποφοίτους των λυκείων της χώρας. Από τους επιτυχόντες οι 30.929 είναι κορίτσια και οι 27.526 αγόρια. Οι 10.624 ήταν οι υποψήφιοι που εισήχθησαν στη σχολή της πρώτης τους προτίμησης.
Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας το ποσοστό επιτυχίας σε επίπεδο χώρας ανήλθε σε 69,1%. Πολλές ήταν οι επιτυχίες για τους μαθητές του νομού Ρεθύμνου, οι επιδόσεις των οποίων ήταν πολύ υψηλές ενώ αρκετοί από αυτούς κατάφεραν να εισαχθούν στη σχολή της προτίμησης τους και μάλιστα με πολύ καλή σειρά.
Ειδικότερα, το ποσοστό επιτυχίας για τους υποψήφιους των γενικών λυκείων του νομού ανήλθε σε 75%, αφού από τους 644 υποψήφιους πέτυχαν οι 465, εκ των οποίων οι 269 εξασφάλισαν μια θέση στα πανεπιστήμια της χώρας και οι 132 στα ΤΕΙ.
Αντίστοιχα, για τα τέσσερα επαγγελματικά λύκεια του νομού το ποσοστό επιτυχίας ανήλθε σε 36%, αφού από τους 130 υποψήφιους πέτυχαν οι 46.
Για μία ακόμη χρονιά οι υποψήφιοι «ψήφισαν» σχολές που υπόσχονται επαγγελματική αποκατάσταση καθώς υπήρξε άνοδος των βάσεων σε τουριστικές, ιατρικές και παραϊατρικές σχολές, κυρίως, αλλά και σε πολυτεχνικές.
Συνολικά, 117 τμήματα σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ θα δεχτούν υποψηφίους με βαθμολογίες «κάτω από τη βάση». Τα είκοσι από αυτά είναι πανεπιστήμια (16 πέρυσι), τα 97 είναι ΤΕΙ (πέρυσι 88). Άνοδος των βάσεων καταγράφηκε στις ιατρικές σχολές και πτώση στις νομικές (με εξαίρεση τη σχολή της Αθήνας), τα τμήματα αρχιτεκτονικής του Πολυτεχνείου, τα παιδαγωγικά και τα οικονομικά τμήματα. Τη χαμηλότερη βάση στα πανεπιστήμια έχει το τμήμα Γεωγραφίας του πανεπιστημίου Αιγαίου με 5.941 μόρια, ενώ στα ΤΕΙ, τη χαμηλότερη βάση έχει το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών και βιομηχανικού σχεδιασμού του ΤΕΙ Κοζάνης με 1.560 μόρια.
Τη ζήτηση τους επιβεβαίωσαν και εφέτος οι στρατιωτικές σχολές. Ενώ φέτος ξαναμπήκαν στο μηχανογραφικό τα τμήματα της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, ενώ «ποδαρικό» έκανε και η κατεύθυνση Ισλαμικών Σπουδών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο γενικός γραμματέας του υπουργείου, Γιάννης Παντής, είπε ότι φέτος για πρώτη φορά θα γίνουν οι εγγραφές στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ ηλεκτρονικά.
Αναλυτικά…
Στο 75% το ποσοστό επιτυχίας των υποψηφίων των πανελλαδικών στο Ρέθυμνο
ΥΨΗΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ
• 269 απόφοιτοι Λυκείων πέτυχαν σε ΑΕΙ της χώρας και 132 στα ΤΕΙ
Υψηλές επιδόσεις είχαν και φέτος οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων όλων των σχολείων του Ρεθύμνου, αφού από τους συνολικά 774 μαθητές που διαγωνίστηκαν, πέτυχαν σε ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας οι 511.
Ειδικότερα, το ποσοστό επιτυχίας για τους υποψήφιους των Γενικών Λυκείων του Νομού ανήλθε σε 75%, αφού από τους 644 υποψήφιους πέτυχαν οι 465, εκ των οποίων οι 269 εξασφάλισαν μια θέση στα Πανεπιστήμια της χώρας και οι 132 στα ΤΕΙ.
Αντίστοιχα, για τα τέσσερα Επαγγελματικά Λύκεια του Νομού το ποσοστό επιτυχίας ανήλθε σε 36%, αφού από τους 130 υποψήφιους πέτυχαν οι 46.
Εντυπωσιακά όμως είναι τα ποσοστά επιτυχίας σε πολλά Λύκεια του Νομού, με την πρωτιά να κατέχει το Πειραματικό Λύκειο με ποσοστό επιτυχίας 90%. Ακολουθεί το 2ο ΓΕΛ με ποσοστό επιτυχίας 86%, το 1ο ΓΕΛ με ποσοστό επιτυχίας 78%, το ΓΕΛ Ανωγείων με 75%, το ΓΕΛ Περάματος με 72%, το ΓΕΛ Πανόρμου με 70%, το Εσπερινό ΓΕΛ και το ΓΕΛ Φουρφουρά με 67%, το Μουσικό Σχολείο με 63%, το 3ο ΓΕΛ με 62%, το ΓΕΛ Σπηλίου με ποσοστό επιτυχίας 53% και το ΓΕΛ Επισκοπής με 38%.
Σε ό,τι αφορά τα Επαγγελματικά Λύκεια, το 1ο ΕΠΑΛ είχε ποσοστό επιτυχίας 41%, το 2ο ΕΠΑΛ 32%, το ΕΠΑΛ Γαράζου 33%.
Σε πανελλαδικό επίπεδο από τους 105.548 υποψήφιους, συνολικά εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια, τις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, τα ΤΕΙ, τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές και τις Ακαδημίες της Πυροσβεστικής και του Εμπορικού Ναυτικού 72.973 υποψήφιοι, ενώ το 2015 εισήχθησαν 70.988.
Α. Ταξάκης: Ικανοποίηση για τις επιδόσεις των μαθητών
Την ικανοποίησή του για τις επιδόσεις των μαθητών του Νομού, εξέφρασε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Ανδρέας Ταξάκης: «Είμαστε ευχαριστημένοι από τα αποτελέσματα των μαθητών στο Ρέθυμνο. Το σημαντικό είναι αυτά τα παιδιά τα οποία και θα σπουδάσουν, σε αυτά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, επιτέλους να βρουν δουλεία και να αναβαθμίσουν ποιοτικά και τον δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Ας ελπίσουμε τα παιδιά αυτά να μην πάνε στο εξωτερικό, διότι έχουμε πολύ καλά πανεπιστήμια και είναι τυχεροί οι καθηγητές τους που έχουν τόσο υψηλού επιπέδου μαθητές- φοιτητές που μπαίνουν κάθε χρόνο στα Ελληνικά Πανεπιστήμια.
Εύχομαι και ελπίζω ότι θα βρουν δουλειά οι αυριανοί πτυχιούχοι και θα αξιοποιηθούν ποιοτικά μέσα στη χώρα μας».
Συγχαρητήρια μηνύματα στους επιτυχόντες
Στο συγχαρητήριο μήνυμά του στους επιτυχόντες ο περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης Κρήτης Γιώργος Τερζάκης αναφέρει: «Σήμερα είναι η μέρα που τους τελευταίους δύο μήνες περιμένατε εναγωνίως αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες.
Για εσάς που πετύχατε τους στόχους σας είναι μια μέρα χαράς και ενθουσιασμού, είναι η πρώτη μέρα της καινούργιας σας ζωής σαν φοιτητές, ως εκ τούτου, η μέρα αυτή θα πρέπει να είναι μια μέρα χαράς και υπερηφάνειας. Η εισαγωγή σε κάποια σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, είτε αυτή αποτελούσε την πρώτη, τη δεύτερη ή και τη δέκατη επιλογή σας, είναι αδιαμφισβήτητα μια μεγάλη επιτυχία- ίσως η πρώτη μεγάλη επιτυχία της ζωής σας. Και έτσι ακριβώς σας εύχομαι να είναι η μετέπειτα ζωή σας: γεμάτη επιτυχίες, όνειρα και πολλά πολλά χαμόγελα!
Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους εσάς που κοπιάσατε, δακρύσατε, απογοητευτήκατε κι ωστόσο τα καταφέρατε και πετύχατε τους στόχους σας.
Συγχαρητήρια και σε εσάς που ίσως να αισθάνεστε αδικημένοι ή απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα των προσπαθειών σας, γιατί στην πραγματικότητα είστε και εσείς νικητές- πιθανώς όχι με τον τρόπο που φανταζόσασταν- κι έτσι δεν πρέπει να απελπίζεστε και να τα παρατάτε.
Συγχαρητήρια σε όλους σας και καλή φοιτητική ζωή!»
Ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, στο δικό του μήνυμα τονίζει: «Μια ακόμα μαθητική γενιά νέων ανθρώπων από την Κρήτη ετοιμάζεται για το ξεκίνημα μιας νέας πορείας.
Μέσα από μια απαιτητική εκπαιδευτική διαδικασία για τους ίδιους τους επιτυχόντες, αλλά και τις οικογένειές τους, οι απερχόμενοι μαθητές εγκαινιάζουν την ακαδημαϊκή τους διαδρομή, αποτελώντας την πιο σίγουρη εγγύηση για το μέλλον του τόπου μας.
Ως Περιφέρεια Κρήτης, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους τους εισαχθέντες στην Ανώτατη Εκπαίδευση και στις σχολές επιλογής τους, με την ευχή ότι θα καταφέρουν να υλοποιήσουν τους στόχους και τα όνειρά τους.
Με τη σημερινή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων υπερήφανοι πρέπει να αισθάνονται οι γονείς των αυριανών φοιτητών που μέσα σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες ανταποκρίθηκαν στις υποχρεώσεις τους, αλλά και όλοι οι καθηγητές της μέσης εκπαίδευσης, καθώς με τον επαγγελματισμό που επιδεικνύουν υπηρετούν με αίσθημα ευθύνης το εκπαιδευτικό σύστημα και την κοινωνία ολόκληρη.
Για τους υποψηφίους που δεν εκπλήρωσαν τον στόχο τους, είμαστε βέβαιοι ότι και εκείνοι θα δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για μια επιτυχημένη επαγγελματική και κοινωνική σταδιοδρομία.
Καλή συνέχεια σε όλους».
Η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνης, Μαρία Λιονή, σε γραπτή δήλωσή της σημειώνει:
«Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες του Ρεθύμνου που πέτυχαν την εισαγωγή τους στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας μας, ως επιστέγασμα μιας μακροχρόνιας προσπάθειας, κατά την οποία χρειάστηκε να επιδείξουν αφοσίωση, επιμονή και υπομονή προκειμένου να επιτύχουν το στόχο τους. Ένα νέο κεφάλαιο δημιουργίας και προόδου ανοίγεται για τους νέους αυτούς, που προσβλέπουν στο να αποκομίσουν επιπλέον γνώσεις και εμπειρίες, ώστε να διεκδικήσουν με αξιώσεις στο μέλλον την ένταξή τους στην αγορά εργασίας της χώρας μας ή και του εξωτερικού.
Οι μαθητές ωστόσο που τη φετινή χρονιά δεν διεκδίκησαν με επιτυχία την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν πρέπει να απογοητεύονται, αλλά αντίθετα να οπλίζονται με ακόμα μεγαλύτερη δύναμη, ώστε να συνεχίσουν την προσπάθειά τους γιατί μόνο μια μάχη χάθηκε και όχι ο πόλεμος. Τέλος, θα ήθελα να καλωσορίσω στον τόπο μας τους νέους φοιτητές που επέλεξαν τις σχολές του Πανεπιστημίου Κρήτης, που εδρεύουν στο Ρέθυμνο και να τους ευχηθώ καλές σπουδές και καλή διαμονή».
Ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης, από την πλευρά του στο μήνυμά του επισημαίνει:
«Με την ευκαιρία της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των φετινών πανελληνίων εξετάσεων, θα ήθελα να σας συγχαρώ με όλη μου την καρδιά για την επιτυχία σας στα Ανώτατα ή Τεχνολογικά εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας μας και να μοιραστώ μαζί με σας, τους γονείς και τους καθηγητές σας τη χαρά και την υπερηφάνεια για τη δικαίωση του κόπου και της επίμονης προσπάθειάς σας.
Είναι συγκινητική κάθε φορά η εικόνα νέων ανθρώπων που λάμπουν από την επιτυχή έκβαση μιας δοκιμασίας, από κείνες που δύσκολα ξεχνά κανείς στη ζωή του.
Είναι ενθαρρυντική η διαπίστωση πως, παρά τα προβλήματα που καλείται να διαχειριστεί η χώρα μας, δηλαδή όλοι εμείς, οι νέοι μας, η ελπίδα, οι εγγυητές και οι φορείς του μέλλοντός μας, συνεχίζουν να επιλέγουν τα ελληνικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ για τις σπουδές τους. Διότι, όπου υπάρχουν φωτισμένα μυαλά, καλλιεργημένοι άνθρωποι με φρέσκιες ιδέες και όνειρα, υπάρχει πρόοδος και ευημερία.
Εύχομαι κι εγώ προσωπικά αλλά και όλο το Δημοτικό Συμβούλιο Ρεθύμνου, η περίοδος που μεσολαβεί από την εγγραφή σας στη Σχολή που επιτύχατε μέχρι και την αποφοίτησή σας, να είναι δημιουργική, γεμάτη γόνιμες εμπειρίες και γνώσεις που θα σας εξασφαλίσουν μια υγιή και αποδοτική επαγγελματική αποκατάσταση.
Και στους γονείς σας, που μοιράστηκαν μαζί σας την αγωνία και τον αγώνα της προσπάθειάς σας, εύχομαι να έχουν υγεία και δύναμη, σε τούτους τους δύσκολους καιρούς, να συνεχίσουν να σας στηρίζουν στις σπουδές σας γιατί τα παιδιά είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα και η σημαντικότερη επένδυση κάθε γονιού αλλά και η ελπίδα κάθε κοινωνίας.
Εσείς, αγαπητά μου παιδιά, που δεν επιτύχατε την εισαγωγή σας σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας, θα ήθελα να γνωρίζετε ότι μια πρόσκαιρη αποτυχία δεν σφραγίζει τη ζωή σας. Υπάρχουν πολλές επιλογές τις οποίες εύχομαι να κάνετε με ψυχραιμία, σύνεση και καλή διάθεση αξιοποιώντας τις πολλές δυνατότητες που είμαι βέβαιος ότι έχετε, ώστε να γίνετε χρήσιμοι και δημιουργικοί άνθρωποι τόσο για τον εαυτό σας όσο και για την κοινωνία μας».