Στο κατΑRΤι, θα λειτουργούν φέτος τα παρακάτω τμήματα για παιδιά και ενήλικους:
• Εργαστήρια Εικαστικών για παιδιά από 7 ως 12 ετών. Κάθε Τετάρτη απόγευμα από τις 6:00 ως τις 8:00.
Από την πρωτόγονη τέχνη των σπηλαίων, στις Μυκήνες, τις Κυκλάδες και την Μινωική Κρήτη, από την Αίγυπτο στη Μεσοποταμία και από την Αυστραλία στην Αφρική, στους ζωγράφους του 20ου και του 21ου αιώνα.
• Παραμύθι μυθιακό… έλα, κι έχω να σου πω!, για παιδιά από 4 ως 7 ετών. Κάθε Σάββατο πρωί από τις 10:30 ως τις 12:00.
Τα σαββατιάτικα πρωινά γεμίζουν με τους μαγικούς ήρωες των μύθων και των παραμυθιών, και προσκαλούν τους μικρούς φίλους σε ένα ταξίδι στη φαντασία και το όνειρο, πέρα από τα σύννεφα και καβάλα σε άλογα φτερωτά.
• Ελεύθερο Σχέδιο (Προετοιμασία για Α.Σ.Κ.Τ. και Αρχιτεκτονική) για εφήβους και ενήλικους.
Βασικές αρχές σχεδίου, σύνθεση, σκίαση και τεχνικές σχεδίου (κάρβουνο, γραφίτης). Δύο φορές της εβδομάδα, δυόμισυ ώρες τη φορά. Από έμπειρους εικαστικούς.