Εργαστήριο Κουκλοθέατρου από την ομάδα Φύρδην Μίγδην, θα λειτουργήσει το προσεχές διάστημα. Θα αφορά κατασκευή κούκλας αλλά και σεμινάριο εμψύχωσης.
Οι διοργανωτές αναφέρουν σχετικά:
Κατασκευή: «Χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά (χαρτοπολτό, ξύλο, δέρμα κ.α.) θα φτιάξουμε επιτραπέζιες θεατρικές κούκλες τύπου μπουνρακού. Με την ολοκλήρωση του εργαστηρίου ο καθένας και η καθεμία θα έχουν στα χέρια τους ένα προσωπικό έργο τέχνης, ενώ οι εκπαιδευτικοί θα έχουν ένα πολύτιμο εργαλείο για την τάξη».
Εμψύχωση: «Μέσα από απλές κατασκευές θα περιηγηθούμε στη μαγεία του κουκλοθέατρου. Θα εξερευνήσουμε τις δυνατότητες που δίνουν διάφορα υλικά -κυρίως ανακυκλωμένα- ώστε από το «τίποτα» να φτιάξουμε «κάτι». Κι έπειτα, αυτό το απροσδιόριστο «κάτι» θα το κάνουμε χαρακτήρα -ήρωα- πρωταγωνιστή μιας ιστορίας που θέλουμε να αφηγηθούμε.
Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς αλλά και σε όσους επιθυμούν να διευρύνουν τη δυνατότητα να φαντάζονται, να εκφράζονται, να επικοινωνούν».
Το εργαστήριο θα λειτουργεί κάθε Τρίτη από τις 19:00 ως τις 21:00.
Ελάχιστος αριθμός συμμετασχόντων: πέντε άτομα.
Πληροφορίες-δηλώσεις συμμετοχής:
6948389545 (Νατάσσα) 6977655218 (Ζωή).