Το θέατρο αποτελεί σημαντικό εκπαιδευτικό εργαλείο για ενήλικες, καθώς συνδέει το σωματικό βίωμα με τη γνωστική διαδικασία. Οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Ρεθύμνου συμμετείχαν σε εργαστήριο σωματικού θεάτρου στο χώρο του σχολείου, καλλιεργώντας την ικανότητα επικοινωνίας και έκφρασης μέσα από τη γλώσσα του σώματος.
Η εμψυχώτρια της ομάδας στις συναντήσεις του εργαστηρίου ήταν η ανερχόμενη και πολλά υποσχόμενη ηθοποιός Ζωή Δρακοπούλου, η οποία μύησε τους εκπαιδευομένους στον χώρο της τέχνης του θεάτρου, και τους βοήθησε να συνδημιουργήσουν μικρής διάρκειας κινησιολογικές συνθέσεις, με τη βοήθεια της μουσικής.
Το εργαστήριο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Σςς…και πάμε!», μία φράση, όπως εκείνη που ακούγεται πριν το χτύπημα της κλακέτας του σκηνοθέτη, με συντονίστρια εκπαιδεύτρια τη Ζαννέτου Νέλια και τις συναδέλφους Πιλιγκότση Γεωργία και Στρατάκη Εύα που προστέθηκαν, προσφάτως, στο δυναμικό της ομάδας.
Η διευθύντρια Ειρήνη Αντωνίου