Στην προσφώνησή του ο πρόεδρος κ. Χαράλαμπος Σαλβαράκης καλωσόρισε τους προσκεκλημένους, τους ευχαρίστησε για την παρουσία τους και με λόγια μεστά αναφέρθηκε σε όλους εκείνους που με τη βοήθεια και την προσφορά τους συνεισέφεραν στο κοινωνικό και πολιτιστικό έργο της Κρητικής Εστίας.
Στη συνέχεια o κ. Δημήτριος Αετουδάκης συγγραφέας λογοτέχνης έκανε αναφορά για τη ζωή και το έργο του Γεωργίου Βογιατζάκη.
Αναφορά για τη πορεία και το έργο του Γεωργίου Βογιατζάκη ως προέδρου της Παγκρητίου Ενώσεως έκανε ο κ. Γεώργιος Μαριδάκης πρόεδρος της Παγκρητίου Ενώσεως.
Eκ μέρους της οικογένειας η κα Φαλή Βογιατζάκη, κόρη του αειμνήστου Γεωργίου Βογιατζάκη ευχαρίστησε τον πρόεδρο και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Κρητικής Εστίας για τη διοργάνωση της εκδήλωσης και την τοποθέτηση της προτομής του πατέρα της στην Κρητική Εστία και ευχήθηκε η προτομή να σηματοδοτεί στους νεότερους τον συγκρητισμό που πάντα ο Γεώργιος Βογιατζάκης υπηρέτησε.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων κ. Κυριάκος Βιρβιδάκης, ο αρχηγός Γ.Ε.Ν. κ. Ευάγγελος Αποστολάκης, βουλευτές, πολιτευτές, πρόεδροι ομοσπονδιών και πολιτιστικών σωματείων, εκπρόσωποι δημοσιογράφοι του Κρητικού Τύπου, ευεργέτες, δωρητές και φίλοι του Ιδρύματος, τους οποίους ευχαριστούμε για την παρουσία τους.
Η εκδήλωση έκλεισε με μικρή δεξίωση.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...