Το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου, τα Κέντρα Αγγλικής Γλώσσας «Ασημένια Φήταμ» πραγματοποίησαν τις καθιερωμένες δωρεές τους σε κοινωφελείς οργανισμούς, εντός κι εκτός συνόρων, προσφέροντας το ποσό των €2.550 που συγκέντρωσαν από τις μεγάλες κληρώσεις και τα χριστουγεννιάτικα παιχνίδια που διοργανώνουν κάθε χρόνο για τους μαθητές τους.
Με την αφορμή αυτή η κα Ασημένια και ο κ. Φρεντ Φήταμ από τη διεύθυνση των σχολείων έκαναν μία ανασκόπηση της περασμένης χρονιάς με θέμα της δράσεις της Anti-Bullying εκστρατείας τους που το 2019 συμπλήρωσε 5 χρόνια συνεχούς δράσης. Αμέσως μετά οι προσκεκλημένοι παρακολούθησαν τη μαγνητοσκοπημένη παράσταση «Η τελευταία Πρωτοχρονιά της Άννας Φρανκ» που ανέβασαν μαθητές των Κέντρων Αγγλικών Φήταμ τον Δεκέμβριο, στη μεγάλη χριστουγεννιάτικη Anti-Bullying γιορτή τους, για τα 90 χρόνια από τη γέννηση της ιστορικής αυτής προσωπικότητας. Η προβολή πλαισιώθηκε από ανάγνωση αποφθεγμάτων που διάβασαν μέλη της ομάδας εθελοντών Anti-Bullying από το θρυλικό «Ημερολόγιο της Άννας Φρανκ».
Από την πλευρά τους εκπρόσωποι των διαφόρων φορέων έδωσαν το «παρών» και μίλησαν στους μαθητές για το πολύτιμο έργο τους. Συγκεκριμένα ο κ. Γεώργιος Γεωργαλής εκπροσώπησε τον δήμο Ρεθύμνης, η κ. Μαρία Αγριμάκη τον Σύλλογο «Αγάπη», η κ. Ιωάννα Μάντζιου το «Χαμόγελο του Παιδιού», ο κ. Γαβριήλ Τσουντάνης το ειδικό σχολείο, η κ. Μαρία Ευστρατίου (πρόεδρος) και η κα Γεωργία Φραγκιαδάκη – Λουκά τον Σύλλογο «Ηλιαχτίδα» και ο κ. Δημήτριος Τσαχάκης με την κ. Πόπη Κατσιπουλάκη το Σωματείο ΑμεΑ. Παρούσα στην εκδήλωση ήταν και η διακεκριμένη εκπαιδευτικός κα Δέσποινα Μαυράκη-Μαύρου. Η ActionAid Hellas, την οποία τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ στηρίζουν από το 1998, όσα χρόνια δηλαδή η οργάνωση δραστηριοποιείται στη χώρα μας, έλαβε οικονομική ενίσχυση για την αναδοχή 3 παιδιών του τρίτου κόσμου. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την κοπή της πίτας της Ομάδας Εθελοντών & Πρεσβευτών Anti-Bullying με δώρο 1 Tablet.
Το αίτημα του χαρακτηρισμού του νοσοκομείου Ρεθύμνου σε “άγονο κατηγορίας Α’ στηρίζουν οι τοπικές αρχές
Την ικανοποίηση του για την έμπρακτη, όπως την υπογράμμισε, στήριξη από τη μεριά των τοπικών αρχών και φορέων σε ότι...