Αρκετός ο κόσμος που παραβρέθηκε, γέμισε ασφυκτικά την αίθουσα και παρακολούθησε την άρτια οργανωμένη εκδήλωση που άρχισε με τα κάλαντα που τραγούδησαν, ντυμένοι με ενδυμασίες από την Κρήτη αλλά και άλλα μέρη της Ελλάδας, νέοι και νέες του Λυκείου.
«Ανταποκρινόμενες στο κάλεσμα της «αγάπης» που γιορτάζει τα Χριστούγεννα μα και του «πρεπού» που προστάζει η παράδοση και η καρδιά μας, αποφασίσαμε να πούμε μ’ ευγνωμοσύνη ένα μεγάλο «ευχαριστώ» σε τέσσερις σπουδαίες προσωπικότητες του Λυκείου μας μα και τούτης της αγαπημένης μας Πόλης… την κα Ιωάννα, την κα Νούλα Δρανδάκη, την κα Ελένη Λαγκουβάρδου και την αείμνηστη Χρυσάνθη Παπαδάκη.
Γι’ αυτόν το λόγο το φετινό κόψιμο της πίτας μας γίνεται με ιδιαίτερα πανηγυρικό τρόπο …παρά τις γύρω μας δυσκολίες, πίκρες και απογοητεύσεις!
Μάλιστα τα έσοδα της αποψινής εκδήλωσης θα διατεθούν για την αγορά πετρελαίου θέρμανσης για το Γηροκομείο μας.
Όμως, «Αισχρόν εστί σιγάν, της Ελλάδος πάσης αδικουμένης» και μάλιστα αδικουμένης κατάφορα από δικούς και ξένους… Έτσι, γι’ αυτόν το λόγο επίσης, σε πείσμα των αναίσχυντων τούτων καιρών, με τούτη την ευκαιρία της ανιστόρησης και της αναγνώρισης, εμείς διατρανώνομε με πόνο μα και με απαντοχή…
Τα πόδια μας γερά στη Γη! Η Πλάτη μας στητή προς τον Ουρανό με το μέτωπο κόντρα στον ήλιο ή τον χιονιά! Τα Χέρια μας ακάματα, δημιουργικά! Ο Νούς δυνατά Ελληνικός, πολυμήχανος, ξύπνιος! Η Καρδιά ζεστή, δοτική, φιλάνθρωπη! Η Ψυχή γεμάτη Φώς, Προσμονή και Πίστη! Ακλόνητη Πίστη στο Καλό και τ’ Αγαθό και το Δίκαιο που…δεν μπορεί, δεν γίνεται…θα’ ρθει!…και όπως λέει ο ποιητής μας ο Ελύτης, «…κείνοι που πράξαν το κακό…τους πήρε μαύρο σύγνεφο!…».
Εμείς, στο μεταξύ…ας μιλάμε υπερήφανα «Ελληνικά», ας σκεφτόμαστε «Ελληνικά», ας ζούμε «Ελληνικά», νοιώθοντας και κατανοώντας μέσα μας την Ανθρώπινη Ανάγκη, με Συμπόνια, Γενναιότητα, Γενναιοψυχία και Αρετή και ας πράττουμε έχοντας την Αγάπη του Χριστού μας μπροστάρη κι οδηγό. Ας παραμείνουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
Ας είναι Φωτισμένο και Άξιο των Χριστουγέννων… το 2013!» είπε η πρόεδρος του Λυκείου κ. Φ. Βαλαρή καλωσορίζοντας τους προσκεκλημένους.
Στην συνέχεια, η κα Μαριέττα Εκκεκάκη, Έφορος Αρχείου του Λυκείου, ανέλαβε να συντονίσει τις βραβεύσεις, ενώ ταυτόχρονα γινόταν προβολή φωτογραφιών από δράσεις του Λυκείου στις οποίες οι συγκεκριμένες βραβευόμενες κυρίες συμμετείχαν κ.α.
Η κα Αναστασία Δρανδάκη-Μαρινάκη, γενική γραμματεύς του Λυκείου φορώντας την υπέροχη φορεσιά του Γιδά της Μακεδονίας, διάβασε το Πρακτικό ανακήρυξης της κα Ιωάννας Βαλαρή, η οποία υπηρέτησε το Λύκειο για 56 (1955-2011) συναπτά έτη εκ των οποίων τα 46 ως πρόεδρός του, δημιουργώντας και προσφέροντας τεράστιο και πολύτιμο έργο για το Σωματείο μα και για την Πόλη, ως Ισοβίου Επιτίμου Προέδρου του Λυκείου. Το πρακτικό της το παρέδωσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος που επίσης της έδωσε, εκ μέρους της Μητροπόλεως, Δίπλωμα Επιβράβευσης για το ήθος και την προσφορά της.
Η σημερινή πρόεδρος του Λυκείου, μίλησε κατόπιν για την ζωή και τη μεγάλη προσφορά της κ. Νούλας Δρανδάκη, που σαν γνήσια Σπαρτιάτισσα που είναι στην καταγωγή, υπήρξε για 36 ολόκληρα χρόνια ακάματη εργάτρια της Παράδοσης και του Πολιτισμού και σαν Αντιπρόεδρος και σαν Γενική Γραμματεύς του Σωματείου όντας επίσης ο κλειδοκράτορας του Λυκείου και το δεξί χέρι της προέδρου κα Ιωάννας. Την πλακέτα με το δίπλωμα της έδωσε η κ. Μ. Λιονή, αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνης.
Η κα Άργη Αρχοντάκη, Ταμίας του Σωματείου ακολούθησε με την παρουσίαση της ζωής και της προσφοράς στο Λύκειο, της κα Ελένης Λαγκουβάρδου, η οποία ήταν επίσης Ταμίας και Έφορος Οικονομικών του Λυκείου για πάνω από 40 έτη και πολύτιμη συνεργάτης και αγαπημένος σύμβουλος της ίδιας. Η χαμογελαστή κα Ελένη πάντα με κατανόηση και γλύκα παρά το άχαρο καθήκον των οικονομικών μα και πάντα άκρως τυπική και έντιμη, έδινε μια μοναδική, ξεχωριστή νότα στις πολλές και πολυποίκιλες δράσεις του Σωματείου. Ο Διοικητής της 5ης Μεραρχίας Κρητών κ. Γ. Στρατιδάκης της έδωσε την πλακέτα με το δίπλωμα.
Τέλος η κ. Αμαλία Ματθαιουδάκη, ειδική γραμματέας και έφορος Ιματιοθήκης του Λυκείου, απεικόνισε με συγκίνηση την προσωπικότητα και το Λυκειακό έργο της αείμνηστης Χρυσάνθης Σφηνιά-Παπαδάκη που υπήρξε Έφορος Ιματιοθήκης του Λυκείου από το 1996, ενώ εργαζόταν ως Συνέφορος σ’ αυτό από το 1991. Δύσκολο πόστο η Ιματιοθήκη αν λάβει κανείς υπ’ όψιν τον πλούτο τον φορεσιών που διαθέτει το Λύκειο- 130 ενδυμασίες από όλη την Ελλάδα (Πόντο, Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρο, Θεσσαλία, Νησιά και την Κρήτη μας) με όλα τα κοσμήματα και τα εξαρτήματά τους. Όμως η Χρυσάνθη με απίστευτο μεράκι και τα χρυσά της χέρια, την διατήρησε και την συντήρησε άψογα, παρακολουθώντας ταυτόχρονα και όλα τα συνέδρια ή σεμινάρια στην Αθήνα και αλλού που αφορούσαν την Ελληνική φορεσιά. Η ίδια μάλιστα με υπομονή και κατανόηση δίδαξε και την διάδοχό της σήμερα που μίλησε γι’ αυτήν με αγάπη και νοσταλγία. Ο Δήμαρχος Ρεθύμνης κ. Γ. Μαρινάκης έδωσε την πλακέτα με το δίπλωμα και είπε μερικά λόγια για το έργο του Λυκείου, ενώ μίλησε με αγάπη και βαθιά εκτίμηση και για την κα Ιωάννα.
Η κα Ζωή Σιταρένιου εκ μέρους του Γηροκομείου, ευχαρίστησε το Λύκειο για την πρωτοβουλία του να έλθει αρωγός του στην ανάγκη και έγινε η κλήρωση της πίτας. Το θαυμάσιο Αγιοκωνσταντινάτο κέρδισε η φίλη του Λυκείου κ. Ε. Βότζη και τέλος, μέσα σε πανέρια, μοιράστηκαν δώρα σε όλους, αγορασμένα από τα μέλη του Δ.Σ. του Λυκείου, από τους ντυμένους με διάφορες φορεσιές της Ελλάδος και της Κρήτης νέους του Λυκείου.
Και του Χρόνου με μια καλύτερη και λιγότερο πονεμένη Ελλάδα!!!
«Υακίνθεια 2024» για 26η χρονιά στα Ανώγεια
Στο μαγικό θεατράκι του Αγίου Υακίνθου, στον Ψηλορείτη, θα κάνουν πρεμιέρα την Παρασκευή 26 Ιουλίου τα «Υακίνθεια». Οι εκδηλώσεις-θεσμός για...