Σχολικοί αγώνες σε δυο λαοφιλή αθλήματα, οι οποίοι έδωσαν την ευκαιρία σε περίπου 850 παιδιά να αναδείξουν το ταλέντο τους πραγματοποιήθηκαν για δύο ημέρες, την πρώτη στο ΔΑΚ Γάλλου με τους αγώνες στίβου και τη δεύτερη στο γήπεδο Περάματος Μυλοποτάμου με τους αγώνες ποδοσφαίρου.
Αγώνες στίβου στο ΔΑΚ Γάλλου
Η πρωτοβουλία που ανέλαβε η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων Π.Ε. Ρεθύμνου, είχε μεγάλη επιτυχία, καθώς την πρώτη μέρα στο ΔΑΚ Γάλλου είχαμε παιδιά από 30 δημοτικά σχολεία του νομού που κατάφεραν να διακριθούν μέσα και μόνο από τη συμμετοχή τους. Μάλιστα ανάμεσα σε αυτά ήταν και 25 μαθητές-τριες με ειδικές ανάγκες, όπου όλοι τους δημιούργησαν μια όμορφη ατμόσφαιρα ενθαρρύνοντας διοργανωτές, διευθυντές σχολείων, εκπαιδευτικούς και καθηγητές Φυσικής αγωγής να συνεχίσουν την προσπάθεια για την διοργάνωση παρόμοιων γιορτών.
• Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων ευχαριστεί θερμά τους διευθυντές, τους εκπαιδευτικούς των σχολείων για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια που κατέλαβαν για την επιτυχία των αγώνων, το ΚΤΕΛ Ρεθύμνου για την μεταφορά των μαθητών στο ΔΑΚ Γάλλου και τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό (παράρτημα Ρεθύμνου) για την υγειονομική κάλυψη των αγώνων.
Αγώνες ποδοσφαίρου στο Πέραμα
Τη δεύτερη μέρα λοιπόν, στο γήπεδο Περάματος Μυλοποτάμου είχαμε τη συμμετοχή διακοσίων μαθητών-τριών από 11 δημοτικά σχολεία του Δήμου Μυλοποτάμου και Ανωγείων. Το γήπεδο Περάματος γέμισε με μικρούς αθλητές που με πνεύμα ευγενούς άμιλλας, χωρίς ανταγωνισμό, με χαρά και ενθουσιασμό δημιούργησαν μια ανεπανάληπτη γιορτή ποδοσφαίρου.
• Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων ευχαριστεί θερμά τους διευθυντές, τους εκπαιδευτικούς και τους καθηγητές Φυσικής αγωγής των σχολείων για το ενδιαφέρον και την προσπάθεια που κατέλαβαν για την επιτυχία των αγώνων, τον Δήμο Μυλοποτάμου για την παραχώρηση του γυμναστηρίου και τους εργαζόμενους στο γυμναστήριο για την πολύτιμη βοήθειά τους.