Όταν οι ειδήσεις είναι λίγες, συνήθως σημαίνει πως, όλα ή σχεδόν όλα, βαίνουν καλώς. Στον Ερμή, το τελευταίο αποτέλεσμα με το 0-0 μέσα στο Μοσχάτο από τον Εθνικό, δεν ήταν καθόλου κακό και μάλιστα σε μια αγωνιστική όπου όλοι οι διώκτες του Ερμή, έχασαν έδαφος.
Οι ομάδες «τρέχουν» για να προετοιμαστούν εν όψει της 7ης αγωνιστικής και ο Ερμής με τη σειρά του για να υποδεχθεί, 10 ημέρες μετά την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, τον ΠΟΑ στα Ζωνιανά.
Οι δύο κρητικές ομάδες, έχουν νωπές μνήμες από το ματς κυπέλλου. Ως γνωστό αποτέλεσμα είχε, τον αποκλεισμό των Ρεθεμνιωτών στο Ατσαλένιο από τους «πράσινους» με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή.
Οι προπονητές, Γιώργος Πετράκης, Βασίλης Κρασανάκης, κρατούν τα δεδομένα του αγώνα κυπέλλου, ωστόσο θα γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι ένα ματς πρωταθλήματος δεν έχει πολλές ομοιότητες με ένα ανάλογο του κυπέλλου.
Εδώ θα πρέπει να παραθέσουμε και το γεγονός ότι οι δύο ομάδες και κυρίως ο Ερμής, παρουσιάστηκε με μία κατάτι διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση μ’ αυτή που προτίθεται να ρίξει στον κυριακάτικο αγώνα ο προπονητής του.
Τα απίστευτα νούμερα του Ερμή στα Ζωνιανά
…Και φυσικά δεν μετρούν μόνο τα πρόσωπα αλλά και η δυναμική που αντλεί κάθε ομάδα από τα συνεχόμενα παιγνίδια αλλά και από την έδρα της. Τα Ζωνιανά αποτελούν ένα απόρθητο κάστρο για όλες τις ομάδες της κατηγορίας δυο χρόνια τώρα.
Οι Ρεθεμνιώτες μετρούν 3 νίκες σε ισάριθμα παιγνίδια εντός έδρας και 15 νίκες με 3 ισοπαλίες από πέρυσι σε σύνολο 18 αγώνων. Πρόκειται για ένα πολύ εντυπωσιακό νούμερο που κατόρθωσε να το πετύχει μονάχα η ΑΕΚ προ τριετίας αλλά μόνο για μία χρονιά, αφού την αμέσως επόμενη χρονιά βρέθηκε στη Φούτμπολ Λιγκ.
Όλοι έτοιμοι και στη θέση τους
Το καλό για τον Ερμή είναι ότι δεν έχει απώλειες εν όψει ντέρμπι ούτε στερείται κάποιον ελέω καρτών. Το ματς όπως αντιλαμβάνεται κάποιος, έχει ιδιαίτερη σημασία για τους Ζωνιανούς υπό την έννοια ότι, προφανώς και θα θελήσουν να πάρουν μια άτυπη ρεβάνς κόντρα στον ΠΟΑ που αποτέλεσε τη μοναδική ομάδα μέχρι σήμερα που τους έχει υποχρεώσει σε ήττα έστω και σε διαφορετικό θεσμό.
Ταυτόχρονα, χθες στους πίνακες της ΚΕΔ/ΕΠΟ αναρτήθηκαν τα ονόματα των διαιτητών που θα κληθούν να διευθύνουν τους αγώνες στην Γ’ Εθνική.
Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστική (4ος όμιλος)
Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2016 (14:00):
Γηπ. Ιάλυσου: Ιάλυσος – Θύελλα Ραφήνας
Πουλόπουλος Θ. (Πειραιά), Καρακελές Ι. (Πειραιά), Κορώνας Χ. (Πειραιά), Π. Δ. Ζερβός Σ. (Αθηνών).
(15:00):
Δημ. Ραφήνας: Τριγλία Ραφήνας – Ρόδος
Χαραλαμπάκης Ευ. (Ηρακλείου), Δεληθοδωρής Κ. (Αθηνών), Νιδριώτης Μ. (Αθηνών), Π.Δ. Δροσινός Ν. (Πειραιά).
(18:00):
Γηπ. Νεάπολης: Ιωνικός – Προοδευτική
Φώτης Σ. (Εύβοιας), Αργύρης Κ. (Εύβοιας), Χατζηκαμαγιάννης Ν. (Εύβοιας), Π.Δ. Ιωσηφόγλου Ν. (Αθηνών)
Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016 (15:00):
Γηπ. «Ζιρήνειο»: Κηφισιά – Ηλυσιακός
Δημαράκης Ν. (Δωδεκανήσων), Παπανδριόπουλος Γ., (Πειραιά), Χρηστάκης Π. (Πειραιά), Π.Δ. Σπάθης Β.(Ανατ. Αττικής).
Γηπ. Θύρας: Πανθηραϊκός – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ
Σχίζας Κ. (Αθήνων), Αραβίδης Γ. Π (Αθηνών), Δέτσης Μ. (Αθηνών), Π.Δ. Παστρωμάς Ν. (Δυτ. Αττικής).
Γηπ. Ζωνιανών: Ερμής Ζ. – ΠΟΑ
Χρυσός Γ. (Χανίων), Σινιοράκης Α. (Χανίων), Καντανολέων Α. (Χανίων), Π.Δ. Παπαδάκης Εμμ. (Λασιθίου).
Γηπ. Ηφαίστου: Άγιος Ιερόθεος- Εθνικός Π.
Κούκουλας Π. (Λέσβου), Οικονόμου Κ. (Δυτ. Αττικής), Πλάκας Χ. (Δυτ. Αττικής), Π.Δ. Αργύρης Π. (Κορινθίας).
• Κι ενώ όλα τα παραπάνω συμβαίνουν στο Ρέθυμνο, στον Εργοτέλη, μετά την αποχώρηση του Γιάννη Χατζηνικολάου, δουλειά ανέλαβε ένας γνώριμος των ελληνικών γηπέδων, ο Νίκος Ουσταμπασίδης. Ο Εργοτέλης επιβεβαίωσε χθες την είδηση μέσω επίσημης ανακοίνωσης ,όπου έκανε γνωστή την έλευσή του στο νησί μας. Ο Ουσταμπασίδης που αγωνίστηκε στη δεκαετία του ’80 στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στη Δόξα Δράμας και στον Ιωνικό ως μεσοεπιθετικός, σαν τεχνικός δούλεψε δίπλα στον Μαρίνο Ουζουνίδη αλλά και στον Γιώργου Γεωργιάδη σε ΠΑΟΚ και Βέροια τα τελευταία χρόνια. Ο εν λόγω προπονητής μονάχα ξένος δεν είναι στο κιτρινόμαυρο σωματείο, καθώς ήταν βοηθός του Ουζουνίδη προ διετίας όταν είχαν αναλάβει την τεχνική ηγεσία εν καιρώ Σούπερ Λιγκ.
• Αλλαγή στον προεδρικό θώκο αλλά και στην τεχνική ηγεσία είχαμε και στην ομάδα του Ηλυσιακού. Ο Λιονάκης παραιτήθηκε από πρόεδρος, καθώς επίσης και ο κ. Ψυρόπουλος από προπονητής. Τις τύχες της ομάδας ως τεχνικός ανέλαβε ο 45χρονος Αλέκος Ρίζος.
• Δε λέει να σταματήσει να αγωνίζεται. Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε από σοβαρούς τραυματισμούς πριν τα 30 του, όμως τώρα στα 40 του συνεχίζει ακάθεκτος. Ο λόγος για τον Χρήστο Πατσατζόγλου που έκλεισε συμφωνία να συνεχίσει την καριέρα του στην ομάδα της Προοδευτικής.