Σε εντατικούς ρυθμούς συνεχίζεται η προετοιμασία του Ρέθυμνο Cretan Kings εν όψει του πολύ κρίσιμου παιχνιδιού του Σαββάτου (17:00) απέναντι στα Τρίκαλα. Οι Ρεθεμνιώτες έχουν επικεντρωθεί στο τακτικό κομμάτι, αλλά στην ημερησία διάταξη υπάρχει η απαραίτητη ψυχολογική τόνωση, ως είθισται βέβαια σε παιχνίδια που έχουν τον χαρακτήρα «τελικού».
Αρχικά, άπαντες στην ομάδα έκαναν την αυτοκριτική τους. Ανέλυσαν τα λάθη και τις αιτίες της ήττας στο Λαύριο, σ’ ένα ματς που κρίθηκε και πάλι στις λεπτομέρειες. Οι Ρεθεμνιώτες δεν έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα να κυριαρχήσουν σε αυτά τα μικρά κομμάτια, που όμως κάνουν την διαφορά και κρίνουν αποτελέσματα. Μπορεί στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να κόστισε η αστοχία, αλλά στις αναμετρήσεις με Αρκαδικό και Λαύριο έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.
Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι συνεργάτες του γνωρίζουν πάρα πολύ καλά πως όλο αυτό είναι και θέμα ψυχολογίας. Το τεχνικό τιμ ανέλυσε τα λάθη στους παίκτες του, τους επεσήμανε αυτά που θα πρέπει να προσέξουν και παράλληλα «κλειδί» είναι η συγκέντρωση… Δεν δικαιολογείται σε διάστημα 2 λεπτών να χάνουν διαφορές που οι ίδιοι «έχτισαν».
Από την άλλη, όμως, οι ίδιοι οι αθλητές θα πρέπει να πιστέψουν περισσότερο στους εαυτούς τους. Είναι και ζήτημα αυτοσεβασμού πλέον, γιατί το υλικό της ομάδας είναι ποιοτικό και διαθέτει παίκτες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Όταν, όμως, αυτή δεν μπορεί να έρθει σε ατομικό επίπεδο, στην εξίσωση μπαίνει η ομαδική λειτουργία της ομάδας.
Το Ρέθυμνο έχει προχωρήσει σε αλλαγές αρκετών παικτών, κάτι που όμως ήταν επιτακτική ανάγκη να γίνει. Μπορεί μία ομάδα να λειτουργήσει σε διάστημα δύο εβδομάδων όταν έχει αλλάξει σχεδόν ολόκληρη την φροντ λάιν; Σαφώς και όχι. Ο Σάφτενααρ έμεινε από πέρυσι, αλλά οι παίκτες που αποκτήθηκαν το καλοκαίρι για να στελεχώσουν τη γραμμή των ψηλών, αποτελούν παρελθόν. Ο λόγος για τους Κορόλεφ, Κουκ και Καμπερίδη (τραυματίας). Στη θέση τους αποκτήθηκαν οι Τσακαλέρης, Στόουν, Κάρτερ, που και περισσότερη αθλητικότητα διαθέτουν και μπορούν να δώσουν λύσεις σε πολλούς τομείς.
Για να μπορέσει, λοιπόν, να βρεθεί χημεία, χρειάζεται χρόνος, υπομονή και επιμονή. Επειδή πολύς λόγος έχει γίνει για τις δημιουργικές ικανότητες των γκαρντ, ας σταθούμε σε κάτι σημαντικό. Γνωρίζονται οι γκαρντ και οι ψηλοί μεταξύ τους; Έχει μάθει ο ένας το παιχνίδι του άλλου; Έχουν βρει χημεία και ρυθμό; ΟΧΙ. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να προπονηθούν για ένα διάστημα και μέσα από τα παιχνίδια να βρουν και να αναπτύξουν συνεργασίες.
Από την στιγμή, όμως, που ήρθαν έτσι τα πράγματα, δεν μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος πιστεύει στη δουλειά που γίνεται και μέσα από αυτή και μόνο από αυτή θα μπορέσει η ομάδα να βγει από τη δύσκολη θέση. Σαφώς και λάθη έγιναν το καλοκαίρι, αλλά τα περισσότερα διορθώθηκαν. Η διοίκηση δεν άφησε την ομάδα στην τύχη της. Και όσοι έσπευσαν να «λασπολογήσουν», στο τέλος θα εκτεθούν. Μάλλον, στο τέλος θα παρευρεθούν στο «Μελίνα Μερκούρη» και θα πανηγυρίζουν. Το έχουν ξανακάνει…