Στην περιφερειοποίηση της χώρας με τρόπο τέτοιο ώστε να διασφαλίζονται οι ελαιοκαλλιέργειες στη νέα ΚΑΠ, αλλά και γενικότερα το ζήτημα της διαβούλευσης και της ανάγκης ανοιχτού διαλόγου για την κατάρτιση της νέας Κοινής Αγροτικής Πολιτικής, αναδεικνύει με παρέμβασή του ο βουλευτής Ηρακλείου κ. Λευτέρης Αυγενάκης προς τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Γεώργιο Καρασμάνη. Το ζήτημα της περιφερειοποίησης της χώρας επισημαίνει και ο Σύνδεσμος Ελαιοκομικών Δήμων Κρήτης (ΣΕΔΗΚ) και ο πρόεδρός του και δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γεώργιος Μαρινάκης, καθώς και η αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Οικονομίας, Κτηνιατρικής – Αλιείας και Κοινωνικής Πολιτικής Κρήτης κυρία Θεανώ Βρέντζου Σκορδαλάκη.
Ο ρόλος που διαδραματίζει η Ελαιοκομία στην Κρήτη είναι διαχρονικά δεμένος με την ιστορία, τον πολιτισμό και την οικονομία του νησιού, από τα Μινωικά χρόνια μέχρι σήμερα. Η ελαιοκαλλιέργεια προσφέρει σήμερα απασχόληση στο σύνολο σχεδόν (άνω του 95%) των κατοίκων της Κρήτης. Η Ελαιοκαλλιέργεια και ο Τουρισμός αποτελούν σήμερα τους δυο βασικούς οικονομικούς πόρους του νησιού, που μάλιστα η Περιφέρεια, οι Δήμοι και άλλοι τοπικοί φορείς καταβάλλουν προσπάθειες να τους συνδέσουν συνεργικά μεταξύ τους.
Ο κ. Αυγενάκης μεταξύ άλλων επισημαίνει: «Αν η μέση ενίσχυση, όπως φημολογείται, για την ελαιοκαλλιέργεια από 152,9 ευρώ ανά στρέμμα, μειωθεί με το σχέδιο για δυο Περιφέρειες σε 38,5 ευρώ, τότε οι απώλειες για τους ελαιοκαλλιεργητές όπως γίνεται αντιληπτό, θα είναι τεράστιες και θα προκαλέσουν σημαντικό αντίκτυπο και στην οικονομία τους, αλλά και στην οικονομία του νησιού».
Ο Ηρακλειώτης βουλευτής αναφέρει στο έγγραφό του προς τον υπουργό κ. Γ. Καρασμάνη ότι «με βάση τα παραπάνω κρίνεται ότι οι Περιφέρειες που πρέπει να προταθούν και από την Ελλάδα, θα πρέπει να διασφαλίσουν τους ελαιοκαλλιεργητές, αλλά και τη συνέχεια και αναβάθμιση της ελαιοκαλλιέργειας. Επομένως η υιοθέτηση μιας περιφερειοποίησης ανάλογης με εκείνη της Ισπανίας, που θα περιλαμβάνει «Βοσκοτόπους», «Αροτραίες» και «Μόνιμες» καλλιέργειες, θα μπορούσε να θεωρηθεί ικανοποιητική για τους ελαιοκαλλιεργητές, εφόσον διευκρινιστεί ότι ως «Μόνιμες» θα χαρακτηρίζονται «καλλιέργειες μη επιδεχόμενες αλλαγές στη διάρκεια μιας 50/ετιας». Προφανώς, ακόμη καλύτερα θα ήταν η αποδοχή μιας Περιφέρειας με το όνομα «Ελαιοκαλλιέργειες», ώστε να μην υπάρχουν περιπτώσεις παρερμηνειών.»
Η αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Οικονομίας, Κτηνιατρικής και Αλιείας και Κοινωνικής Πολιτικής Κρήτης κ. Θεανώ Βρέντζου Σκορδαλάκη, σε έγγραφό της σχετικά με την νέα ΚΑΠ επισημαίνει: «Η πρόταση που διαφαίνεται να προταθεί και προβλέπει τρεις ζώνες και άρα τρία διαφορετικά επίπεδα ενισχύσεων, παρότι είναι σαφώς καλύτερη, ζημιώνει και αδικεί τους παραγωγούς των πολυετών καλλιεργειών (ελαιολάδου, σταφίδας κ.λπ.) που δεσπόζουν στην Κρήτη» και υπογραμμίζει ότι «η πρόταση αυτή μπορεί να εφαρμοστεί εφόσον τα δικαιώματα ανά στρέμμα για τις πολυετείς καλλιέργειες είναι τουλάχιστον διπλάσια απ’ ότι στις ετήσιες.» Όπως μάλιστα επισημαίνει «η Κρήτη έχει κατ’ εξοχήν δενδρώδεις καλλιέργειες και βοσκοτόπους, ενώ οι αροτραίες καλλιέργειες είναι ελάχιστες. Αυτό σημαίνει ότι βάσει της πρότασης του ΥΠΑΑΤ, που δίνει 47% στις αροτραίες καλλιέργειες, για όλες τις υπόλοιπες περιφέρεις με δενδρώδεις και για την Κρήτη συγκεκριμένα, οι απώλειες θα ξεπεράσουν το 50% με αποτέλεσμα την συρρίκνωση της αγροτικής παραγωγής ακόμα περισσότερο.»
Σε δήλωσή του ο κ. Λευτέρης Αυγενάκης αναφέρει: «Πρέπει να παλέψουμε σωστά, μεθοδικά και συντονισμένα όλοι οι εμπλεκόμενοι, προκειμένου να μη χαθεί ούτε ένα ευρώ την επόμενη επταετία για την Κρήτη, από την νέα Κοινή Αγροτική Πολιτική. Η διαβούλευση γύρω από νέα ΚΑΠ, πρέπει να είναι ανοιχτή και να επεκταθεί πέραν της γεωργίας, στην κτηνοτροφία, τη βιολογική κτηνοτροφία και τις βιολογικές καλλιέργειες.»