Την ανάγκη να διατηρηθούν όλα τα Νηπιαγωγεία των οικισμών της Π.Ε Ρεθύμνου, αναδεικνύει με παρέμβασή του ο βουλευτής Ρεθύμνου της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Α. Κεφαλογιάννης. Ο Ρεθεμνιώτης βουλευτής κατέθεσε σχετική ερώτηση προς τον υπουργό Παιδείας κ. Νικό Φίλη, ζητώντας διασφάλιση της συνέχισης της λειτουργίας για όλα τα Νηπιαγωγεία και έγκαιρη κάλυψη των κενών σε διδακτικό προσωπικό.
Στην ερώτησή του επισημαίνει:
«Με δεδομένη τη σημασία και την ανάγκη αναβάθμισης της προσχολικής εκπαίδευσης είναι επιβεβλημένο να προχωρήσουμε σε πολιτικές στήριξης του εν λόγω θεσμού που προσφέρει σε χιλιάδες παιδιά μια ουσιαστική δυνατότητα για πρόοδο και επιτάχυνση της ανάπτυξής τους. Η ανάγκη αυτή έχει τεθεί με ξεκάθαρο και επίσημο τρόπο τόσο από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή όσο και από όλους τους φορείς των εκπαιδευτικών και των γονέων που αντιμετωπίζουν καθημερινά τα σοβαρά προβλήματα της βαθμίδας στη χώρα μας.
Σε αυτό το πλαίσιο, και με δεδομένο ότι για το σχολικό έτος 2016-2017, η καταληκτική ημερομηνία οριστικής εγγραφής των νηπίων ήταν η 21η Ιουνίου, έχει δημιουργηθεί τεράστια αγωνία στους γονείς και τους μαθητές των νηπιαγωγείων στους οικισμούς της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου ως προς το εάν θα διατηρηθούν τα υφιστάμενα νηπιαγωγεία σε λειτουργία ή θα τεθούν σε αναστολή. Η αγωνιά αυτή εντείνεται αν ανατρέξουμε στην αιτιολογική έκθεση που κατατέθηκε στη Βουλή για τη σχετική ρύθμιση, με βάση την οποία «η ρύθμιση συμβάλλει τα μέγιστα σε ορθολογική κατανομή του εκπαιδευτικού προσωπικού και εξοικονόμηση δαπανών». Η σχετική διαδικασία αναμένεται να ολοκληρωθεί άμεσα, καθώς έως τις 30 Ιουνίου 2016 η Διεύθυνση Π.Ε Ρεθύμνου θα αποστέλλει στην αντίστοιχη Περιφερειακή Διεύθυνση πίνακα Νηπιαγωγείων ανά Δήμο και Δημοτική Ενότητα/Διαμέρισμα.
Σύμφωνα λοιπόν με σχετικά δημοσιεύματα, συνολικά δεκαέξι Νηπιαγωγεία του Νομού βρίσκονται κάτω από το όριο που θέτει το υπουργείο. Από αυτά τα νηπιαγωγεία μόνο το Νηπιαγωγείο Λιβαδίων Μυλοποτάμου είναι χαρακτηρισμένο ως δυσπρόσιτο και ως εκ τούτου διασφαλίζεται η συνέχιση της λειτουργίας του. Για όλα τα υπόλοιπα, θα ληφθεί υπόψη το πόσο απομακρυσμένα είναι από μεγάλα νηπιαγωγεία για να προταθεί η συνέχιση ή μη της λειτουργίας τους.
-Επειδή σε όλες τις δημόσιες τοποθετήσεις σας έχετε δεσμευτεί ότι δεν θα κλείσει κανένα νηπιαγωγείο.
-Επειδή υπάρχει δυσκολία μετακίνησης των νηπίων από οικισμό σε οικισμό, ιδιαίτερα κατά τους χειμερινούς μήνες.
-Επειδή είναι επιβεβλημένο η Πολιτεία να προσφέρει ίσες ευκαιρίες εκπαίδευσης ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής των μαθητών.
-Επειδή κανένα από τα δεκαέξι Νηπιαγωγεία δεν έχει λιγότερες από πέντε εγγραφές μαθητών, ωστόσο τα κριτήρια για το χαρακτηρισμό απομακρυσμένων Νηπιαγωγείων είναι ασαφή».
Καταλήγοντας ο κ. Κεφαλογιάννης ρωτά τον υπουργό:
«1. Διασφαλίζεται η συνέχιση της λειτουργίας για όλα τα Νηπιαγωγεία των οικισμών της Π.Ε Ρεθύμνου;
2. Υπάρχει μέριμνα από το υπουργείο έτσι ώστε να καλυφτούν έγκαιρα τα εκπαιδευτικά κενά, προκειμένου να μην παρατηρηθούν τα σοβαρά προβλήματα που παρουσιαστήκαν κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά;».